شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب‌رییس انجمن پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه هزینه دندانپزشکی با درآمد مردم انطباق ندارد، گفت: شیوع بی‌دندانی در کشور حدود ۶۰ درصد است

نایب‌رییس انجمن پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه هزینه دندانپزشکی با درآمد مردم انطباق ندارد، گفت: شیوع بی‌دندانی در کشور حدود ۶۰ درصد است و مردم در سنین جوانی به دلیل ناتوانی در تامین هزینه‌های درمان‌های دندانپزشکی مجبور به کشیدن دندان‌های خود می‌شوند. حسن سمیاری افزود: امروزه درمان‌های دندانپزشکی شاید اولویت اصلی هزینه‌های مردم نباشد. اگر چه دردهای شدید دندانی که یک فوریت محسوب می‌شود نیازمند مداخلات درمانی سریع و پرهزینه است ولی مردم برای درمان مشکلات دندانی خود اولویت قائل نمی‌شوند و شاید در اغلب موارد نسبت به درمان بی‌تفاوتی می‌کنند.رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه حتی تعرفه‌های دندانپزشکی مراکز دولتی افزایش‌یافته و در مواردی مانند جرمگیری که نقش پیشگیری در برخی بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌ها دارد بیشتر شده است، اظهار داشت: همین مبالغ که بخش قابل توجهی از درآمد خانواده است، باعث اجتناب مردم از جرم‌گیری‌های ضروری دندان در صورت لزوم خواهد شد. سمیاری گفت: باید درمان‌های ترمیمی و پر کردن پوسیدگی‌ها اولویت بیشتری نسبت به عصب کشی داشته باشد، بگونه‌ای که مردم بتوانند در اولین فرصت به رفع آن بپردازند و نگذارند که کار دندان به درمان‌های پیچیده و گرانتر از جمله 

عصب کشی و ایمپلنت برسد. او تصریح کرد: اگرچه هزینه زندگی در همه ابعاد بالا رفته است و با درآمدها تطابق ندارد ولی خوشبختانه هزینه‌های درمان مطابق تورم و گرانی‌ها افزایش نیافته است، چون در غیر این صورت هزینه‌های دندانپزشکی برای مردم  سرسام آور و غیرقابل تصور بود.

   پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی دندان

سمیاری با بیان اینکه مهم‌ترین و نخستین توصیه به مردم، پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه با مراقبت‌های بهداشتی، ویزیت مکرر و منظم دندانپزشکی، استفاده از مسواک و نخ دندان به عنوان نخستین گام پیشگیری و راهکاری ارزان محسوب می‌شود که باید در جامعه و بین خانواده‌ها نهادینه شود، تاکید کرد: همین نکات پیشگیرانه نیز در مبانی و اصول آموزش دانشجویان دندانپزشکی سراسر کشور مطرح و مورد توجه است.دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره بین‌المللی انجمن پریودونتولوژی ایران، گفت: از همین الان باید برنامه‌ریزی کرد تا حداقل برای چشم‌اندازی۱۰ ساله بتوان شرایطی ایجاد نمود که مردم کشور در سنین سالمندی از فقدان دندان رنج نبرند. سمیاری اظهار داشت: اگر چه گروه‌های هدف مانند کودکان و دانش‌آموزان در برنامه‌های کشوری نظام سلامت بصورت رایگان مورد توجه قرار دارند، اما این کافی نیست و باید دامنه خدمات به همه گروه‌های سنی افزایش یابد.

   تقویت خدمات بیمه‌ای  بهترین گزینه کمک به مردم 

دکتر سمیاری با تاکید بر اینکه مهم‌ترین دغدغه مردم درمان است و در سبد هزینه‌ای زندگی، بخش عمده‌ای به خود اختصاص می‌دهد تصریح کرد: تقویت بیمه خدمات دندانپزشکی موجب آرامش خاطر و کاهش آلام هموطنان می‌گردد و شاید بتوان گفت که تقویت خدمات بیمه‌ای در دندانپزشکی بهترین گزینه کمک به عموم مردم است.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: درمان در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر خواهد بود ولی گاهی اوقات نگرانی از هزینه‌های بالای دندانپزشکی مردم را در شرایطی قرار می‌دهد که به دنبال درمان نروند تا اینکه زمانی به فکر درمان بیفتند که دیگر خیلی دیریا پیچیده و پرهزینه‌تر شده است. دکتر سمیاری با اشاره به اینکه انتظار داریم دولت، مجلس و تمامی برنامه‌ریزان و دست اندرکاران با تقویت خدمات بیمه‌ای به فکر مردم باشند و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند، افزود: بر اساس آمار‌های موجود حدود ۹۰درصد خدمات دندانپزشکی توسط بخش خصوصی و تنها ۱۰ درصد خدمات توسط بخش دولتی ارایه می‌گردد، لذا مدیریت بخش خصوصی را باید به بخش خصوصی واگذار کرد تا مردم بتوانند با انتخاب خود به مناسب‌ترین مرکز مراجعه و از بهترین خدمات توافقی بهره ببرند؛ محدود کردن بخش خصوصی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به کیفیت خدمات درمانی واردکند.او با بیان اینکه بیست و یکمین کنگره انجمن پریودونتولوژی ایران امسال ۲۶تا۲۹ مهرماه ۱۴۰۱ در تهران برگزار خواهد شد، افزود: نزدیک به سی ماه برای برگزاری این کنگره که به دلیل اپیدمی کرونا متوقف شده بود، انتظار و تلاش صرف شده است.

سمیاری گفت: بیش از یکصد نفر سخنران برای کنگره امسال اعلام آمادگی کردند که از این تعداد هفت نفر سخنران از کشورهای مختلف دنیا میهمان انجمن پریودونتولوژی ایران خواهند بود. دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره بین‌المللی انجمن پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه تعداد ۱۵ میزگرد پرسش و پاسخ با موضوعات مهم و طرح درمان‌های مختلف و نوین توسط بزرگان و خبرگان این رشته در این کنگره در نظر گرفته شده است، افزود: پیش کنگره با موضوع بیماری‌های بافت نرم دهان و دندان، توسط سخنرانان داخلی و خارجی برپا خواهد شد؛ روزهای بعد با موضوع پریو و پریوایمپلنت مطالب علمی ارایه خواهد شد و محور اصلی سخنرانی‌ها در روزهای پایانی کنگره پیرامون باز‌سازی استخوان و بافت نرم، همچنین بازسازی ترمیمی و زیبایی خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران