شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سرقت از اموال عمومی یا اموال خصوصی قابل دسترس پدیده جدیدی نیست، مخصوصا در روز‌هایی که شرایط اقتصادی کشور حال و روز خوبی ندارد، اما دستبرد به ساقه‌های برنج حتما جدید است،

شبی ۵ میلیون تومان درآمد از سرقت ساقه برنج 

سرقت از اموال عمومی یا اموال خصوصی قابل دسترس پدیده جدیدی نیست، مخصوصا در روز‌هایی که شرایط اقتصادی کشور حال و روز خوبی ندارد، اما دستبرد به ساقه‌های برنج حتما جدید است، ساقه‌هایی که کشاورزان هنوز آنها را درو نکرده‌اند. با توجه به افزایش قیمت‌ها، برنج یک کالای با ارزش محسوب می‌شود، طوری‌که با هر بار سرقت، کشاورزان زیان زیادی را متحمل می‌شوند. خبرآنلاین به نقل از منابع محلی در شمال ایران در این باره نوشته است: قیمت برنج حدود ۱۰۰ هزار تومان است، اما شالی برنج قیمتی حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان دارد، اگر در یک شب فقط ۳۰ کیلوگرم هم درو کنند، چیزی حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان ارزش دارد که نصیب سارقین می‌شود. یک نفر هم نیستند، اکثر مواقع به ‌شکل گروهی سرقت می‌کنند، وقتی دسته‌جمعی این کار را انجام می‌دهند شاید شبی ۱۰۰ کیلوگرم هم بتوانند درو کنند، ارزش آن تقریبا شبی ۴.۵ تا ۵ میلیون تومان می‌شود. یکی از مسوولان محلی هم به خبرآنلاین گفته است: «9۰درصد روستا‌های شهرستان رشت تلفن ثابت ندارند، همه کابل‌ها را سرقت کرده‌اند، در ۵۰ درصد روستا‌های شهرستان رشت مشکل ضعف برق داریم، برای اینکه اکثر سیم‌های برق به سرقت رفته است.»

جاخالی دادن بانک‌ها  به طرح نهضت ملی مسکن

در حالی ۲۶ بانک و موسسه اعتباری عملکرد چندانی در پرداخت وام به طرح نهضت ملی مسکن ارایه نکرده‌اند که طبق اعلام مسوولان سهمیه ۶۳ هزار میلیارد تومانی بانک مسکن رو به اتمام است. طی حدود یک‌سال اخیر و آن‌طورکه از صحبت‌های مسوولان شنیده می‌شود بانک‌ها عملکرد چندانی درخصوص پرداخت تسهیلات طرح جهش تولید مسکن ارایه نکرده‌اند. البته حدود یک ماه قبل سهمیه وام دو بانک به بانک مسکن سپرده شده که آن‌هم رقم چندانی نیست. با وضعیت بی‌میلی بانک‌ها در پرداخت وام‌های بلندمدت به بخش مسکن، آیا می‌توان انتظار داشت فرآیند پرداخت وام به بزرگ‌ترین پروژه دولت سیزدهم تسریع شود؟ آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن نیز حاکی از آن است که برای ۱.۷ میلیون واحد زمین اختصاص یافته است. برای ۶۲۱ هزار واحد پروانه صادر شده، ۶۲۲ هزار متقاضی در بانک مسکن افتتاح حساب کرده‌اند و بیش از ۴۳۰ هزار واحد به مرحله فونداسیون رسیده است.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران