شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور تصریح کرد: در راستای ارتقا وضعیت معیشتی مرزنشینان، طرح واردات خودروهای برقی از مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد قصرشیرین برای تصویب به هیات دولت ارایه شده است.

سعید محمد: پیگیر واردات خودروهای برقی هستیم

مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور تصریح کرد:  در راستای ارتقا وضعیت معیشتی مرزنشینان، طرح واردات خودروهای برقی از مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد قصرشیرین برای تصویب به هیات دولت ارایه شده است.  دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور گفت: در راستای ارتقا وضعیت معیشتی مرزنشینان، طرح واردات خودروهای برقی از مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد قصرشیرین برای تصویب به هیات دولت ارایه شده است.  سعید محمد مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور با حضور در شهرستان مرزی قصرشیرین و شرکت در جلسه شورای اداری این شهرستان، اظهار کرد: در این سفر از نزدیک در جریان مشکلات مرزنشینان قصرشیرینی قرار گرفتم. وی افزود: توفیقی شد به عنوان نماینده رییس‌جمهور در قصرشیرین حضور یافتم تا صدای مردم و مسوولان را بشنویم و امید است امانتداری کنیم و موارد را جزء به جزء به رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت منتقل نماییم. مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: آیت‌الله رییسی به عنوان رییس دولت سیزدهم و یک دولت انقلابی و مردمی از نزدیک و به صورت میدانی مسائل و مشکلات مردم را بررسی می‌کند و حرف دل مردم را شنیده و نسبت به حل و فصل مشکلات با دید جامع و کامل تصمیم‌گیری می‌کند. محمد ادامه داد: امید است در بیست و هشتمین سفر، مردم استان کرمانشاه و قصرشیرین بیشترین برکات را از این سفر ببرند چون قصرشیرین در دوران جنگ تحمیلی آسیب دید و بعد از جنگ هم آنچنان به مشکلات مناطق جنگ زده رسیدگی نشده و هنوز هم مردم مناطق مرزنشین قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب از مشکلات آب شرب و کشاورزی و معیشتی رنج می‌برند. وی بیان کرد: در این جلسات بعد از آشنایی با مشکلات، هر موضوع به وزارت خانه‌های مربوطه ارسال می‌شود و پیگیری این مسائل مطرح شده هستم و نتایج به مسوولان استان اعلام می‌شود. وی با اشاره به وضعیت معیشت مرزنشینان، افزود: ارتقای وضعیت معیشتی مرزنشینان از اولویت‌های دولت سیزدهم است که در دستور کار قرار دولت گرفته است. مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور تصریح کرد: در راستای ارتقای وضعیت معیشتی مرزنشینان، طرح واردات خودروهای برقی از مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد قصرشیرین برای تصویب به هیات دولت ارایه شده است. سعید محمد در پایان گفت: طرح واردات خودروهای برقی می‌تواند تحولی عظیم در اقتصاد مناطق مرزی و مناطق آزاد ایجاد کند.

جزییات واردات  ۶۳۴ میلیون دلاری دارو

دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی با بیش از ۶۳۴ میلیون دلار، سومین کالای اساسی وارداتی ایران است. از اردیبهشت امسال، دولت با مجوزی که از مجلس در قانون بودجه در اختیار داشت، به اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها ورود کرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی را برداشت. این ارز به هفت قلم کالا اختصاص پیدا می‌کرد که بخشی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز جزئی از آن بود. بعد از آنکه در ماه‌های اخیر ارز ترجیحی از واردات کالا (گندم، جو ذرت، سویا، روغن و دانه‌های روغنی) حذف شد، این روزها بحث تغییر ارز دارو مطرح است. وضعیت واردات دارو در تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد در سه ماه ابتدایی امسال، ۵.۹ میلیون تن به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه (شامل ارز ترجیحی و نیمایی) وارد ایران شده است که از این میزان سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به ۴.۱ هزار تن به ارزش بیش از ۶۳۴ میلیون دلار می‌رسد. بر این اساس سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی وارداتی از کل ارزش واردات کالاهای اساسی ۱۴ درصد بوده است. این اقلام همواره در بین کالاهای اساسی، اگرچه وزن قابل توجهی را به خود اختصاص نداده است ولی از لحاظ ارزش سهم زیادی داشته‌؛ به‌طوری که در سه ماه ابتدایی امسال در بین ۲۵ گروه کالای اساسی بعد از گندم و ذرت، سومین کالای وارداتی بوده‌ است. همچنین در سال گذشته (۱۴۰۰) ارزش کل کالاهای اساسی وارداتی در ۲۵ گروه کالایی بیش از ۳۰ میلیون تن به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار بود که سهم هفت قلم کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار می‌رسید. از این میزان، سهم دارو، تجهیزات وملزومات پزشکی ۲۲.۲ هزار تن به ارزش بالغ ۲.۶ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۹ از لحاظ وزن ۴۵ درصد و ارزش ۵۸ درصد افزایش داشت. در حالی با حذف ارز ترجیحی واردات دارو، نرخ تامین ارز آن برای واردکننده از ۴۲۰۰ تومان به نرخ سامانه نیما که در حال حاضر بیش از ۲۵هزار تومان است، تغییر خواهد کرد که دولت وعده عدم تغییر قیمت دارو برای مصرف‌کننده نهایی را داده است و این موضوع مورد تاکید رییس‌جمهور قرار دارد. طبق قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت به شرطی امکان حذف ارز ترجیحی از واردات کالای اساسی و دارو را خواهد داشت که « قبل از آن ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف‌کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالابرگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها یا از طرق جایگزین مطمئن انجام داده باشد؛ به‌طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند. »  آن‌طور که مسوولان دولت از جمله سخنگوی دولت تاکید کرده، قرار است بر اساس قانون بودجه، بخشی از یارانه دارو، از واردات به بیمه‌ها منتقل شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران