شماره امروز: ۵۴۷

| | |

همزمان با برگزاری سومین جلسه کارگروه‌های ویژه کودکان کار و کارگروه ویژه حمایت از خانواده‌های مددجویان ماده ۱۶، اولین نشست کارگروه ویژه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قرارگاه اجتماعی شهر تهران با حضور دستگاه‌های ذیربط تشکیل شد.

همزمان با برگزاری سومین جلسه کارگروه‌های ویژه کودکان کار و کارگروه ویژه حمایت از خانواده‌های مددجویان ماده ۱۶، اولین نشست کارگروه ویژه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قرارگاه اجتماعی شهر تهران با حضور دستگاه‌های ذیربط تشکیل شد. احمد احمدی‌صدر دبیر قرارگاه اجتماعی تهران با ذکر این مطلب افزود: این نشست در راستای برنامه‌های قرارگاه اجتماعی شهر تهران و تدوام رویکرد دو کارگروه تخصصی با تاکید بر مقوله کودکان کار و معتادین متجاهر با حضور مدیران و نمایندگان ارگان‌ها و دستگاه‌های متولی و تشکل‌های مردمی برگزار شد. او با اشاره به رویکرد قرارگاه اجتماعی و نهادهای متولی در امر برطرف نمودن معضل کودکان کار و معتادان متجاهر شهر تهران و نقش پیشگیری همگام با اقدامات اجرایی در حل این معضلات تشریح کرد: با تمامی تلاش‌ها در برطرف نمودن معضل کودکان کار و معتادان متجاهر، اگر در حوزه پیشگیری ورود جدی نکنیم، تمامی تلاش‌ها در تمامی این حوزه‌ها بی‌نتیجه خواهد بود و آسیب‌ها تداوم یافته و به شکلی دیگر جلوه می‌کند. احمدی‌صدر افزود: شهرداری تهران در این دوره مدیریت شهری از کارهای کالبدی، عمرانی و شهرسازی به سمت رویکرد اجتماعی گام نهاده و آمادگی دارد در حوزه اجتماعی ورود جدی نماید و با زیرساخت‌هایی که دارد می‌تواند در کنار سایر دستگاه‌های متولی، گامی اجرایی درحوزه کودکان کار و خانواده مددجویان ماده ۱۶ طی کند. اوبا اشاره به افزایش تعداد معتادان متجاهر و کودکان کار در تهران نسبت به سالیان گذشته و نیاز به رویکردی اساسی در عدم افزایش این تعداد، استفاده از مدل مردمی‌سازی با تاکید بر محلات و محله‌محوری و استفاده از توان درحوزه پیشگیری با تشکیل قرارگاه‌های محلی، شورای تحول محله در محلات و استفاده از گروه‌های مردمی، خیرین، هیات در کنار حمایت توسط حاکمیت را گام مهم در رفع و پیشگیری معضل کودکان کار و حمایت از خانواده‌های مددجویان ماده ۱۶ برشمرد.

     رفع موانع قانونی  جمع‌آوری معتادان متجاهر

از سوی دیگر معاون سیاسی - اجتماعی استانداری تهران با بیان رفع موانع قانونی جمع‌آوری معتادان متجاهر بالای ۶۵ سال و زیر ۱۸ سال، گفت: با اضافه شدن ظرفیت ۳۰۰۰ نفری جمع‌آوری معتادین متجاهر ظرف ۲ ماه آینده در استان تهران مجموع ظرفیت حوزه جمع‌آوری معتادین متجاهر به ۱۷ هزار نفر می‌رسد. جوهری در پایان جلسه قرارگاه اجتماعی استان تهران در جمع خبرنگاران، گفت: بیش از شش ماه است که با دستور استاندار تهران قرارگاه اجتماعی شکل گرفته است و جلسات مکرری با موضوعات مختلف و بررسی اقدامات در حوزه اولویت‌بندی رسیدگی به معضلات اجتماعی انجام شده است. او افزود: موضوع کودکان کار و معتادان متجاهر از جمله مواردی بوده است که در سطح استان تهران اقدامات خوبی توسط دستگاه‌های مختلف انجام شده، البته برخی موانع قانونی نیز بر سر انجام این اقدامات وجود داشت که رفع شده است که از جمله آنها می‌توان به جمع‌آوری معتادان متجاهر بالای ۶۵ سال و معتادان متجاهر زیر ۱۸ سال اشاره کرد. معاون سیاسی- اجتماعی استانداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به افزایش ظرفیت جمع‌آوری معتادین متجاهر در سطح استان تهران، گفت: ۳۰۰۰ نفر ظرفیت ظرف دو ماه آینده در استان تهران ایجاد خواهد شد و پیشتر نیز ۴۰۰۰ نفر به ظرفیت جمع‌آوری معتادین متجاهر افزوده شده بود که به این ترتیب ظرف دو ماه آینده ظرفیت جمع‌آوری معتادین متجاهر در استان تهران به حدود ۱۷ هزار نفر می‌رسد. او ادامه داد: در حوزه کودکان کار ورود بسیار موثری داشتیم به شکلی که در جلسه امروز دبیرخانه مسوولیت اجتماعی مقرر شد شکل بگیرد تا از ظرفیت گروه‌های مردمی، اصناف، کارخانه‌ها و گروه‌های جهادی در حوزه مسوولیت اجتماعی بهره بگیریم و گام‌های موثری در حوزه کودکان کار‌برداریم. جوهری تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در استان تهران ۱۴ هزار نفر است که این ظرفیت شش ماه پیش حدود ۱۰ هزار نفر بود. در این شش ماه ۴۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرد و ظرف دو ماه آینده ۳۰۰۰ نفر دیگر افزایش می‌یابد و در مجموع به ۱۷ هزار نفر می‌رسد. امیدواریم با همدلی و هم افزایی که میان دستگاه‌های مرتبط ایجاد شده است در آینده نزدیک به پیش بینی ظرفیت ۲۵ هزار نفری برسیم. او در خصوص موضوع اتباع خارجی در حوزه کودکان کار نیز گفت: تصمیمات بسیار خوبی گرفته شده اما در حوزه معتادان اتباع، جمع‌آوری آنها در حال انجام است که یک ماه سم زدایی برای آنها انجام می‌شود و پس از آن مسوولیت ترد آنها با اداره کل امور اتباع خواهد بود. معاون استاندار تهران ادامه داد: مسوولیت کودکان کار با بهزیستی است اما ۱۶ دستگاه دیگر در این حوزه با بهزیستی همکاری می‌کنند و تکالیف و وظایفی بر عهده دارند که در جلسات قرارگاه اجتماعی مسوولیت دستگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت تا هر یک در حوزه کودکان کار در بخش‌های جذب، آموزش و نگهداری، مسوولیت‌های خود را به خوبی ایفا کنند. بی‌تردید در این حوزه باید اقدامی جهادی شکل بگیرد تا موضوع کودکان کار و خیابان در تهران حل و فصل شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران