شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با بیان اینکه دمای هوا تا نیمه اول مرداد بین ۱ تا ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال خواهد بود، اظهار کرد:

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با بیان اینکه دمای هوا تا نیمه اول مرداد بین ۱ تا ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال خواهد بود، اظهار کرد: امسال تابستان خنکی نداریم و گرایش دما به بیش از حد نرمال است. احد وظیفه درباره میزان بارش و وضعیت دمای خرداد اظهار کرد: دمای هوای خرداد در مقایسه با بلندمدت در تمام نقاط کشور ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال و بارندگی نیز کمتر از حد نرمال بوده است. او در ادامه اظهارکرد: غالب نقاط کشور در نیمه اول تیرماه تا نیمه دوم مردادماه بدون بارش خواهند بود و تنها بخش‌های کوچکی همچون سیستان و بلوچستان، منطقه ارسباران، شمال آذربایجان غربی تا شمال آذربایجان شرقی و در برخی مواقع اردبیل بارندگی خواهند داشت و باقی مناطق کشور تقریبا بارندگی نخواهند داشت. به‌طور کلی در تابستان انتظار بارندگی در کشور به جز در دو منطقه سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان را نداریم. رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ادامه داد: پدیده مورد انتظار دیگر طی تابستان، بارش‌های 

سیل آسایی است که در هندوستان و پاکستان رخ می‌دهد و در برخی مواقع این سیستم‌ها به سمت شرق کشورمان کشیده شده و در ساعات بعد از ظهر نواحی شرقی کشور را با توفان‌های تندری و رگبار تحت تاثیر قرار می‌دهند که منجر به سیل نیز می‌شود. او با بیان اینکه بالاترین دمای تهران طی نیمه دوم تیر تا مرداد ۴۲.۶ درجه سانتیگراد و در نهایت به مدت یک روز خواهد بود، اظهار کرد: طبق اقلیم و الگوی بلندمدت، گرم‌ترین نقاط کشور در عرصه‌ جنوبی کشور قرار دارند و استان‌های بوشهر، جنوب فارس، استان خوزستان، جنوب استان ایلام و هرمزگان گرم‌ترین استان‌های کشور هستند و هرچه به عرصه‌ شمال کشور نزدیک‌تر می‌شویم دما نیز کاهش می‌یابد. همچنین مناطقی همچون یزد، اصفهان و قم نیز به دلیل شرایط اقلیمی خشک دمای هوای بالایی دارند. رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی افزود: میانگین دمای کشور در مناطقی همچون کرمانشاه، لرستان، تهران، البرز و قزوین و تمام استان‌هایی که در غرب، جنوب غرب و شمال غرب قرار دارند در تیر و مرداد بین ۱ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از حد میانگین دما در این ماه خواهد بود که این شرایط مربوط به تغییر الگوها و پیوندهای بزرگ‌مقیاس است. وظیفه تصریح کرد: امسال تابستان خنکی نداریم و از نظر دمایی تابستانی معمول با گرایش دمای کمی بالاتر از نرمال خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران