شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه در حال حاضر نبود شهر قرمز و نارنجی به این معنا نیست که منطقه پُر خطر نداریم، گفت:

یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه در حال حاضر نبود شهر قرمز و نارنجی به این معنا نیست که منطقه پُر خطر نداریم، گفت: به نظر می‌رسد که ویروس کرونا یک آتش‌بس یک‌طرفه اعلام کرده و مشخص نیست که این آتش‌بس تا چه زمانی ادامه یابد. دکتر حمید سوری درباره وضعیت کرونا در کشور و نبود شهر قرمز و نارنجی کرونایی، گفت: همانطور که بارها اعلام کرده‌ام، اساس رنگ‌بندی‌های فعلی را غیر علمی می‌دانم. این رنگ‌بندی نه‌تنها کمک‌کننده نیست، بلکه گمراه‌کننده هم هست. زیرا نمی‌تواند تصویر روشن و درستی را از سطح خطر در جامعه و شهرهای مختلف ارایه دهد. بنابراین صحبت کردن درباره رنگ‌بندی باید کنار گذاشته شود.

    نقص در رنگ‌بندی

او گفت: آنچه که اکنون برای رنگ‌بندی استفاده می‌شود، میزان بستری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که کاملا اشتباه است. در واریانت دلتا که شدت بیماری و بستری‌ها بالا بود، نقص رنگ‌بندی کمتر خودش را نشان می‌داد، اما در اُمیکرون که نسبت شدت ابتلا در آن پایین است، این رنگ‌بندی می‌تواند تصویر اشتباه و گمراه‌کننده‌ای را ارایه کند. در کشورهای مختلف از شاخص‌های متعدد استفاده می‌کنند. به عنوان مثل بسیاری از کشورهای اروپایی بین ۲۰ تا ۲۱ شاخص را برای رنگ‌بندی شهرها استفاده می‌کنند تا بتوانند سطح خطر را به درستی بسنجند. نمی‌توانیم بر اساس یک متغیر بگوییم که فلان شهر بی‌خطر یا کم‌خطر است. زیرا منطق رنگ‌بندی، سطح‌بندی خطر بوده و اینکه بر اساس سطح خطر سیاست‌های مناسب را اتخاذ کنید و اولویت‌بندی کنید. وقتی معیار اشتباه باشد، پیام اشتباه دریافت می‌شود؛ به‌طوری که جایی که اولویت دارد، ممکن است بدون اولویت تعریف شود و برعکس. 

    خطر کم‌شماری آمارهای کرونا  در کشور

دکتر سوری افزود: در عین حال از آنجایی که تعداد تست‌های روزانه‌مان برای کرونا بسیار محدود است و تعداد مرگ‌ها هم بر اساس تست مثبت اعلام می‌شود، ممکن است خطایی از این بابت وجود داشته باشد و منجر به کم‌شماری شود. به‌طوری که عده‌ای به دلیل کرونا فوت کنند، اما از آنجایی که تعداد تست کم است و این افراد با تست مثبت نبوده‌اند، جزو آمار حساب نشوند. او با بیان اینکه متاسفانه در زمینه میزان تست به ازای یک میلیون نفر جمعیت رتبه ۱۱۸ را در دنیا داریم، گفت: به‌طور متوسط هر ایرانی تا به حال شش‌دهم بار تست شده است. حال این میزان را با دانمارک مقایسه کنید که هر دانمارکی در این دوره به‌طور متوسط ۲۲ بار تست شده است. باید توجه کرد که میزان تست هم باید بر اساس مطالعات بومی هر کشور انجام شود. ممکن است ۲۲ بار برای هر نفر برای جامعه خودشان خوب باشد، اما اینطور نیست که الزاما برای کشور ما هم خوب باشد و باید مطالعه کنیم.

    افول نسبی کرونا در کشور

سوری ادامه داد: با این حال مساله مشخص این است که خوشبختانه وضعیت موجودمان، وضعیت نسبتا مطلوبی است و نشان‌دهنده این است که یک افول نسبی در سطح جامعه ایجاد شده است، اما این افول فقط مختص کشور ما نیست و اکثر کشورهای دنیا، کمابیش این شرایط را دارند. اگر بخواهیم وضعیت کشورمان را هم با سایر کشورها مقایسه کنیم، باید به فاکتورهایی مانند زمان واکسیناسیون انبوه، سطح ایمنی جامعه و چرخش ویروس و... توجه کنیم.

    احتمال روند افزایشی کرونا در کشور

او تاکید کرد: به نظر می‌رسد که ویروس کرونا یک آتش‌بس یک‌طرفه اعلام کرده و مشخص نیست که این آتش‌بس تا چه زمانی ادامه یابد. مداخلاتی که ما در سطح کلان انجام دادیم، عمدتا بر پایه واکسیناسیون استوار بوده و شواهد بین‌المللی نشان می‌دهد که حتی کشورهایی که پوشش واکسیناسیون‌شان از ما بیشتر بوده، مجددا بازگشت پیک و اپیدمی را داشتند؛ به نحوی که این روند رو به افزایش هم هست؛ به‌طوری که در هفته گذشته حدود ۳۰ کشور روند افزایشی داشتند و در این هفته این تعداد به ۴۰ کشور رسید. این روند افزایشی نگرانی‌ها را تشدید می‌کند و هیچ تضمینی وجود ندارد که کشور بعدی، کشور ما نباشد.

    وضعیت کرونا همچنان شکننده است

سوری با بیان اینکه وضعیت موجود کشور خوب، اما بسیار شکننده است، گفت: بر این اساس باید از عادی‌انگاری شرایط بپرهیزیم. درست نیست که اپیدمی را تمام شده تلقی کنیم یا تصور کنیم که شرایط کاملا عادی شده است. اصلا اینطور نیست. در حال حاضر عمده موارد افزایشی اپیدمی در کشورهای امریکای جنوبی بوده و به تدریج به سمت شرق در حرکت است. به‌طوری که کشورهای اطراف ما هم مانند عربستان سعودی، پاکستان و... مقداری روند افزایشی‌شان آغاز شده و ممکن است که کشور ما هم از این روند افزایشی مصون نماند.

    ۲۵ میلیون فرد حساس به کرونا در کشور!

سوری با بیان اینکه یادمان هم نرود که فعلا در خوشبینانه‌ترین شکل ۷۵ درصد جمعیت کشورمان واکسن تزریق کرده‌اند، گفت: باز هم اگر در خوشبینانه‌ترین شکل واکسن‌ها ۷۰ درصد اثربخشی داشته باشند، یعنی حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشورمان مصون هستند. بنابراین هنوز نزدیک ۳۵ میلیون و با حذف کودکان زیر ۵ سال نزدیک ۲۵ میلیون فرد حساس در جامعه داریم که ویروس می‌تواند آنها را به عنوان میزبان انتخاب کند. بنابراین وقتی رعایت پروتکل‌ها ضعیف شده و دچار خوش‌بینی می‌شویم، ویروس می‌چرخد، افراد حساس را پیدا کرده و مجددا طغیان پیدا می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران