شماره امروز: ۵۴۷

در آستانه روز جهانی پرستار باز هم پرستاران به وعده‌ها امیدوار شدند

| | |

مشکلات استخدامی و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مربوط به دیروز و امروز نیست،

تعادل|

 مشکلات استخدامی و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مربوط به دیروز و امروز نیست، سال‌هاست که این قشر زحمتکش برای مراقبت از بیماران تلاش می‌کنند اما هیچ کس برای اینکه آنها را به حقشان برساند، قدمی بر نمی‌دارد. 15 سال است که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از تصویب شدن در مجلس هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. 15 سال است که پرستاران برای به دست آوردن حق و حقوق قانونی خود بارها و بارها معترض شده‌اند اما هر بار با وعده‌هایی که ضمانت اجرایی نداشتند، صبر پیشه کرده‌اند. با اینکه 15 سال منتظر اجرایی شدن قانونی بودند که خیلی پیش‌تر از اینها باید به مرحله اجرا می‌رسید، در زمان همه‌گیری کرونا باز هم از جان مایه گذاشتند و لحظه‌ای برای رسیدگی به وضعیت بیماران درنگ نکردند. پرستاران همان‌هایی که در دوران کرونا لقب سربازان خط مقدم را از سوی مسوولان دریافت کردند، سال‌هاست که از طبیعی‌ترین حقوق خود محرومند. از زمانی که قرار شد بخش پرستاری بیمارستان‌ها به بخش خصوصی واگذار شود تاکنون لطمه‌های زیادی به این قشر وارد شده است. قراردادهای 89 روزه که حتی در دوران کرونا هم ادامه داشتند. عدم پرداخت به موقع حقوق و مزایا و ...

    باز وعده، باز وعید

حالا اما در آستانه روز جهانی پرستار، یک بار دیگر خبرها و وعده‌ها از حل شدن مشکلات پرستاران می‌گوید. از اینکه قرار است مساله استخدام آنها حل شود، قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بالاخره بعد از سال‌ها به اجرا در بیاید و البته این قانون اصلاح شده آن چیزی نیست که پرستاران انتظار آن را داشتند. مساله مهم دیگری که تمام این سال‌ها متولیان حوزه بهداشت و درمان با بی‌تفاوتی از کنار آن گذشته‌اند، کمبود نیروی پرستار بوده. ایران سال‌هاست که با استانداردهای جهانی در این زمینه فاصله دارد و یکی از دلایل آن هم همین شرایط نامطلوب شغلی است که باعث می‌شود بسیاری از فارغ‌التحصیلان پرستاری به فکر کار کردن در مشاغل دیگری باشند یا ترجیح بدهند مهاجرت کرده و در کشورهای دیگری به شغل خود ادامه دهند. 

    محاسبه معوقات تعرفه‌های پرستاران  از دی ماه

حالا رییس کل سازمان نظام پرستاری یک بار دیگر از پیگیری وضعیت حقوقی و مطالبات پرستاران توسط این سازمان سخن به میان آورده و وعده‌هایی را به آنها داده است. رییس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به کمبود ۱۰۰هزار پرستار در کشور و با بیان اینکه ۷۰ درصد پست‌های سازمانی وزارت بهداشت خالی است و اگر مجوزی از سازمان امور استخدامی داشته باشد، می‌تواند برای تبدیل وضعیت پرستاران اقدام کند، گفت: این خواهش را از دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم که با این جوانان مراعات کنند تا مجوزهای استخدامی بیاید. 

    ۲۰۰  شهید مدافع سلامت 

در گروه پرستاری

محمدمیرزابیگی با اشاره به زحمات پرستاران در طول دوره شیوع کووید۱۹، اظهار کرد: زمانی که همه از هم فرار می‌کردند تا سلامت بمانند، پرستاران در دل میدان جنگ گهگاه چند هفته تا چند ماه از خانواده خود دور می‌ماندند تا خدمت کنند و امروز نزدیک به ۲۰۰ شهید مدافع سلامت در خانواده گروه پرستاری داریم و این در حالی است که تعدادی هم دچار آسیب‌های متعدد ناشی از کرونا شدند.

    پرستاران ایرانی، سرآمد در دنیا

او با تاکید بر اینکه پرستاران ایرانی سرآمد بسیاری از کشورهای دنیا هستند، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در پرستاری و احترام به حقوق او برای تامین سلامت جهانی شعار امسال روز جهانی پرستاری است که این امر از تاکیدات مقام معظم رهبری در ادوار مختلف بوده است. ایشان پرستاری را یک عنصر حیات‌بخش در نظام سلامت می‌دانند و همواره بر تقویت نیروی پرستاری تاکید داشتند. پرستاران ایرانی سرآمد بسیاری از کشورهای دنیا هستند . ICN (شورای بین‌المللی پرستاری) رنکینگ و آیتم‌های متعددی در بررسی کشورها دارد که ما همیشه بالاتر از رتبه ۱۴ در اکثر موارد پرستاری بوده‌ایم. میرزا بیگی ادامه داد: در دوره پنجم، سازمان نظام پرستاری از روز اول خدمت، تلاش کرد در عمل به شعارها صادق باشد و عملگرایی و نتیجه‌گرایی داشته و به دور از حواشی کار کند. ما تلاش کردیم بر اساس نیاز مردم عمل کنیم، خدمت ما بدون توجه به منطقه جغرافیایی، رنگ پوست، زبان و... بوده است. میثاق ما با دستگاه‌های اجرایی، دولت، مجلس و... بر سر سلامت مردم و مصالح حرفه پرستاری است. اگر بخواهیم سلامت مردم تامین شود باید پرستاری قوی و شسته رفته‌ای داشته باشیم که در همه ابعاد توانمند باشد. قبل از اینکه موظف به پیگیری مشکل پرستاران باشیم معتقدیم فعل مراقبت‌های پرستاری در کشور باید عین فعل درمان، بهداشت و... مرجع و مصداق خود را پیدا کند تا مردم از فعل مراقبت به درستی استفاده کنند.

    پیگیری استخدام پرستاران  از مجلس و دولت

میرزابیگی تصریح کرد: بر اساس یک برنامه‌ای که از ابتدا شروع کردیم و با توجه به اینکه معاونت پرستاری هم در وزارتخانه وجود دارد و اعتقاد داریم با این معاونت باید تقسیم کار کنیم؛ این اتفاق رخ داد و مکمل یکدیگر بودیم و رقابت و دخالت در کار همدیگر وجود نداشت. بحث تعریف استاندارد کار دستگاه حاکمیتی است، اما پیگیری تحقق آن کار ما بود و اولین نگاه قابل پیگیری ما چه در کوتاه‌مدت و چه بلندمدت بحث نیل به استانداردهای نیروی انسانی بر اساس استانداردها است که چندین آیتم دارد. بر اساس جامعه هر ۱۰۰۰ نفر در کشور باید از ۴ پرستار برخوردار باشند که این رقم در کشورهایی بالاتر است. به ازای هر تخت بیمارستانی در خیلی از کشورها حداقل ۶ پرستار دارند ولی ما به اعلام عدد ۲.۵ اکتفا کردیم درحالی که این عدد اکنون ۱ یا ۱.۲ پرستار به تخت است. تا نیل به استانداردها از دولت و مجلس پیگیر هستیم. همین روزها گفت‌وگوهای زیادی با سازمان امور استخدامی، دفتر ریاست‌جمهوری و...  داشتم واز ۲۹ مکاتبه ما با ریاست‌جمهوری بیش از ۱۹ مکاتبه درباره استخدام نیروی انسانی بوده است.

    برای رفع کمبود نیروی پرستاری  تلاش شود

وی با اشاره به کمبود ۱۰۰هزار پرستار در کشور افزود: قاعدتا باید در روند معقولی مجوزهایی به وزارت بهداشت برای استخدام‌ها داده شود. اگرچه در اواخر دولت قبل هم مجوزهایی برای استخدام گرفته شد اما تمام مجوزها صرف تخت‌هایی شد که به ناوگان سلامت اضافه شده بودند. ۳۰ هزار تخت در دولت قبل اضافه شد که بیش از ۶۰ درصد آنها تخت ویژه بود که آمار ۲.۵ پرستار به تخت برای تخت معمولی است و برای تخت‌های ویژه می‌بایست این عدد بالاتر از ۴ یا ۵ برود. ما عملا برای رفع کمبود نیروی پرستاری باید همچنان تلاش کنیم. در بازدید اخیرم دیدم که در بخش اطفال یک پرستار مراقب ۱۱ بیمار بود، خب چه کسی اینجا ضرر می‌کند؟ قطعا مردم از کمبود نیرو ضرر می‌کنند.

    ۷۰ درصد پست‌های سازمانی  وزارت بهداشت خالی‌ است

او تاکید کرد: نقدی به برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی وارد می‌شود که رفتاری داشتند که صراحتا بر خلاف قانون بوده است. ظرف سه ماه گذشته تعداد زیادی نیروی پرستاری که در دوره کرونا فعال بودند و دانشگاه تمدید طرح کرده بود را تسویه کردند. در این شرایط اقتصادی این برخورد با پرستاران جوان که در دوره اوج کرونا خدمت کردند، صحیح و انسانی نیست. الان به لحاظ استاندارد نیروی انسانی دچار مشکل و کمبود هستیم. ۷۰ درصد پست‌های سازمانی وزارت بهداشت خالی است و این یعنی تعداد زیادی از نیروها شرکتی، طرحی و غیررسمی است و می‌تواند اگر مجوزی از سازمان امور استخدامی داشته باشد، این افراد را تبدیل وضعیت کند و با پرستاران مانند کارگر فصلی برخورد نکنند. لذا خیلی محکم این خواهش را از دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم که با این جوانان مراعات کنند تا مجوزهای استخدامی بیاید. رییس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هنوز کامل اجرایی نشده است، ادامه داد: ۴ مرحله که سخت‌ترین مراحل بود و مشکل اساسی در تامین منابع بود در اواخر دولت قبل تصویب شد و در دولت فعلی با فرمایشات مقام معظم رهبری، بالاخره منابع مالی تامین شد و اکنون بازتوزیع آن مانده است. فکر نمی‌کنم بیش از یک ماه تا اجرایی شدن کامل این قانون مانده باشد، درحال حاضر HISهای بیمارستانی می‌بایست شرایط ثبت را به وجود آورد و فعلا دیگر در دولت و شورای عالی بیمه کاری نداریم.

    محاسبه معوقات تعرفه‌های پرستاران  از دی ماه

او افزود: چون ارزش نسبی و K به شکل دقیق مشخص نشده بود مبلغ اختصاص داده شده به قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که از دی ماه ۱۴۰۰ تخصیص یافته، ذخیره شده تا به شکل معوقه به پرستاران پرداخت شود. برآورد مبلغ تعرفه‌ها توسط سازمان نظام پرستاری، وزارت بهداشت و وزارت رفاه انجام می‌شود. مراقبت‌های پرستاری به عنوان مراقبت‌های پرستاری یک ردیف مستقل در ۳ جا درج می‌شود، اول در صورتحساب بیمار، دوم صورتحساب بیمارستان و سوم در سرانه کل و این از محل درآمد خود تعرفه پرستاری است. رییس کل سازمان نظام پرستاری، ادامه داد: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری چندین مرحله داشت که باید آیین نامه اجرایی آن تدوین شده، منابع لازم تعیین می‌شد، Kیا قیمت هر خدمت پرستاری را تعیین می‌کردیم و ارزش‌های نسبی (سیاست به کار‌گیریK) را هم تعریف می‌کردیم تا در نهایت تحت عنوان بازتوزیع مبلغی دریافت کنند. در حال حاضر ۴ مرحله انجام شده است و به بخش‌های مختلف ابلاغ شده است. منابع این طرح در بودجه ۱۴۰۱ هم تدوین شده است که این موضوع در سرانه هم قرار خواهد گرفت. بازتوزیع پنجمین گام است که اکنون در حال تدوین آن هستیم. برای این امر یک آیین‌نامه در حال نگارش است که اکنون پیش‌نویس آن منتشر شده است و اصلا کسی ناراحت یا خوشحال نباشد زیرا این پیش‌نویس هنوز قابل قضاوت نیست و می‌بایست در جلسات مشترک ما با وزارت بهداشت به شکل کامل تدوین شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران