شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می‌یابد.

مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می‌یابد. بنابراین باید حتما آمادگی کافی داشته باشیم. دکتر حمید سوری، اپیدمیولوژیست با بیان این مطلب درباره وضعیت اُمیکرون در کشور، گفت: از حدود دو ماه پیش بحث اُمیکرون جدی و نگرانی‌هایی در کشور ایجاد شد. نگرانی این بود که سفرها و رفت‌وآمدهایی که از اروپا، ترکیه و... انجام می‌شود یا با سفرهایی که به صورت ترانسفر از دبی و... داشتیم، این ویروس وارد کشور شود. شاید در آن زمان کنترل مرزها می‌توانست تاثیر بسیار جدی داشته باشد، اما انتظاراتی که می‌رفت برآورده نشد و باتوجه به سرعت بالای انتشار اُمیکرون، در مدت کوتاهی موارد بیماری به صورت پراکنده در همه جای کشور شناسایی شد.

    ساده‌انگاری شد

او افزود: در حال حاضر هم آغاز پیک ششم کرونا با اُمیکرون اعلام شده است، اما نشانه‌های ورود به پیک ششم از چند هفته قبل در برخی استان‌ها کاملا مشهود بود و هشدارهای لازم هم داده شد، اما شاید مقداری ساده‌انگاری اتفاق افتاد.

    افزایش هفتگی تا ۵ برابری موارد کرونا  در کشور با اُمیکرون

سوری ادامه داد: وضعیت موجود، وضعیتی است که بیماری با سویه اُمیکرون به سرعت در حال گسترش است؛ به‌طوری که به صورت متوسط موارد ابتلا به صورت هفتگی سه تا پنج برابر می‌شوند. به عنوان مثال اگر فرض کنیم که اکنون ۱۰۰ مورد بیماری شناسایی شده، هفته آینده تعداد موارد ۳۰۰ تا ۵۰۰ و هفته بعدش بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مورد افزایش می‌یابد. بنابراین موارد بیماری به همین شکل به صورت تصاعدی و به سرعت بالا می‌رود. معنای این موضوع هم این است که فشار زمان بر ما حاکم است؛ فشار زمان به این معنا است که وقت زیادی ندارید که برنامه‌های کنترلی را اجرا کنید و این موضوع مدیریت اپیدمی را دشوار می‌کند. سوری با تاکید بر اینکه در شرایطی که زمان چندانی برای برنامه‌ریزی و اقدام وجود ندارد، نیاز به واکنش سریع است، گفت: نیاز به واکنش سریع هم در شناسایی بیماران و هم در شناسایی کانون‌های آلودگی و خوشه‌هایی که از آلودگی ایجاد می‌شود و هم در کنترل موارد ابتلا، وجود دارد. در این زمینه طبیعتا باید سراغ برنامه‌های کوتاه‌مدت و زودبازده رویم.

    وزارت بهداشت  فضا را برای مشارکت متخصصان باز کند

سوری ادامه داد: زمانی که من مسوول تیم واکنش سریع بودم این اقدام را انجام می‌دادیم که به محض اینکه کانون آلودگی دیده می‌شد، با تیم‌های متخصص مربوطه به کانون آلودگی سفر کرده و سعی می‌کردیم به سرعت فضا را تحت کنترل قرار دهیم. به عنوان مثال در خوزستان برای واریانت بتا اقدام سریع انجام دادیم که منجر به کاهش سرعت انتشار شد و خیلی عوارض بتا را در کشور ندیدیم. همچنین در زمینه دلتا علی‌رغم اینکه شدت و بیماری‌زایی‌اش بسیار بالا بود، اما آن را در سیستان و بلوچستان کاملا کنترل کردیم. در این مورد هم شرایط همین‌گونه است. تفاوت کشورها هم در همین است که چگونه بتوانند بار ناشی از اپیدمی را کاهش دهند.

    لزوم پر کردن خلاءهای واکسیناسیون

او گفت: چند نکته‌ای که در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است؛ یکی بحث افزایش واکسیناسیون است که باید به سرعت خلاءهای واکسیناسیون را پر کنیم. مشخص است که کارایی واکسن‌ها در حال کاهش است که دولت‌ها و کشورها دارند به سمت تزریق دز سوم و چهارم و ... می‌روند. بنابراین نمی‌توان به تنهایی روی واکسن حساب باز کرد.

    ماندگاری ۸ روزه اُمیکرون  بر روی پوست و سطوح

سوری با بیان اینکه مطالعات جدید نشان داده است که ماندگاری اُمیکرون بر روی پوست و سطوح چند برابر واریانت دلتا و واریانت‌های قبلی است، گفت: واریانت‌های قبلی کرونا هیچ کدام بیش از ۲۰ ساعت بر روی پوست و سطوح نمی‌ماندند، اما در حال حاضر تحقیقات نشان می‌دهد که اُمیکرون ممکن است حتی تا هشت روز بر روی پوست و سطوح بماند. بنابراین بهداشت دست، فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند و حتما برای این موارد باید پویش‌های کشوری برگزار شود که مردم از این فضای به ظاهر عادی خارج شوند. 

    فراوانی بستری و مرگ؛ ۲ تا ۴ هفته دیگر

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه هنوز به اوج بیماری نرسیده‌ایم که نمود مرگ‌ومیر و بستری جدی را ببینیم، تاکید کرد: مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می‌یابد. بنابراین باید حتما آمادگی کافی داشته باشیم.

    مرگ‌ومیر ۳ رقمی با اُمیکرون  غیرممکن نیست

سوری درباره میزان کشندگی اُمیکرون، گفت: کشندگی اُمیکرون از دلتا کمتر است، اما فراوانی و ابتلای اُمیکرون زیاد است. به این معنا که به عنوان مثال اگر یک نفر مبتلا به ویروس دلتا وارد جامعه می‌شد، در یک دوره یک ماهه از آن یک نفر ۱۰۰ نفر آلوده می‌شوند، اما در اُمیکرون ۵۰۰ نفر مبتلا می‌شوند و از این جهت می‌تواند خطرناک باشد. رسیدن به مرگ و میر سه رقمی در این شرایط غیرممکن نیست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران