شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جلسه صلح و سازش پرونده محیط‌بان کرمانشاهی که به جرم قتل یک شهروند به قصاص محکوم شده است

جلسه صلح و سازش پرونده محیط‌بان کرمانشاهی که به جرم قتل یک شهروند به قصاص محکوم شده است، هفته آینده برگزار می‌شود. پرویز توسلی‌زاده رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده محیط بان کرمانشاهی که به جرم قتل یک شهروند به قصاص محکوم شده است، گفت: حدود ۲ سال قبل، مقتول به همراه چند نفر از دوستانش به یکی از کوه‌های اطراف استان رفته بود که در مسیر برگشت بر اثر تیراندازی از سوی ماموران محیط زیست از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و به قتل می‌رسد. او با بیان اینکه دادگاه کیفری یک استان حکم قصاص نفس برای قاتل صادر و دیوان عالی کشور نیز این حکم را تأیید کرده است، گفت: به هیچ عنوان دفاعیات متهم رافع مسوولیت کیفری نیست و هیچ کدام از عوامل موجه برای وقوع جرم وجود و عوامل رافع مسوولیت کیفری در این پرونده مصداق ندارد و رأی صادر شده کاملاً علمی و درست است. رییس کل دادگستری کرمانشاه بیان کرد: بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری و رییس قوه قضاییه در خصوص امر مصالحه در پرونده‌ها، اولویت ما ایجاد صلح و سازش است. در این پرونده نیز تأکیدی برای اجرای سریع حکم نیست زیرا هنوز استیذان انجام نشده است و زمان برای مصالحه وجود دارد. او تصریح کرد: مدتی است به همت دادگستری کرمانشاه نهضت ایجاد صلح و سازش در پرونده‌ها شکل گرفته است که در این رابطه از مردم، روحانیت و ریش سفیدان درخواست کمک داریم که همت کنند تا این پرونده به مصالحه ختم شود.

توسلی‌زاده افزود: اقدامات لازم در جهت سازش در پرونده در حال انجام است و در این مسیر از تمام امکانات استفاده می‌کنیم به همین منظور سه شنبه هفته آینده جلسه‌ای به دبیری معاونت توسعه حل اختلاف استان تشکیل خواهیم داد و با کمک تمام ظرفیت‌های موجود تلاش می‌کنیم که پرونده به سازش ختم شود.

توسلی‌زاده ضمن ابراز همدردی و تسلیت مجدد به این خانواده ابراز امیدواری کرد: با عنایت به لطف خداوند و بزرگواری این خانواده محترم به گذشت و بخشش حیات به شهروند محیط بان کرمانشاهی توسط این خانواده عزیز امید بسیار داریم.

رییس کل دادگستری کرمانشاه پیشتر توضیحاتی درباره جزئیات این پرونده ارایه کرده بود. در همین زمینه توسلی زاده، عنوان کرد: پرونده این فرد به اتهام مباشرت در قتل عمد رسیدگی و پس از بررسی‌های دقیق حکم قصاص صادر شده است. او افزود: تمامی قرائن و امارات موجود در پرونده به انضمام اقاریر متعدد متهم حکایت از این دارد که مقتول بر اثر تیراندازی صورت گرفته با سلاح سازمانی توسط آقای برومند نجفی به قتل رسیده است و پزشکی قانونی نیز علت تامه فوت را خونریزی مغزی و خونریزی وسیع داخلی متعاقب پارگی ریه به دنبال اصابت شیء پرتابه‌ای اعلام کرده است.

رییس کل دادگستری کرمانشاه در پاسخ به برخی ادعاها مبنی بر اینکه تیراندازی از ناحیه متهم با سلاح سازمانی در راستای انجام وظیفه منبعث از قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای از ماموران حفاظت محیط زیست و جنگل‌بانی، تصریح کرد: این فرد پس از کسب خبر در خصوص شکار غیرمجاز توسط سرنشینان خودرویی به محل عزیمت و به محض مشاهده خودروی خاطی به سمت خودرو تیراندازی می‌کند که منجر به فوت احدی از شهروندان می‌گردد.

او یادآور شد: بر اساس قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگلبانی، مامورین مربوطه در صورت دفاع از خود در برابر کسی که با سلاح سرد یا گرم با آنان حمل نماید، برای دفاع از خود در برابر یک یا چند نفر که بدون سلاح حمله می‌آورند، ولی اوضاع و احوال طوری باشد که بدون به کارگیری سلاح مدافعه شخصی امکان نداشته باشد و همچنین در صورتی که مامورین مذکور مشاهده کنند که یک یا چند نفر مورد حمله واقع شده و جان آنان در خطر است مجاز به استفاده از سلاح هستند که بر اساس بررسی مستندات، اقدام متهم با هیچ‌کدام از موارد فوق منطبق نیست چرا که هیچ‌گونه حمله‌ای چه با سلاح سرد و چه سلاح گرم به مامورین صورت نگرفته و جان هیچ شخص در خطر نبوده است.

توسلی‌زاده با اشاره به اظهارات سرنشینان خودرو مبنی بر اینکه برای جمع آوری گیاهان دارویی به این منطقه رفته بودند و در مسیر برگشت سه نفر با لباس شخصی و با سلاح بدون در دست داشتن هیچ‌گونه علائم هشدار‌دهنده به جلوی آنها آمده‌اند و فکر کرده‌اند که راهزن هستند و متوقف نشده‌اند، گفت: نکته مهم اینکه محل برخورد در محلی مسکونی و خارج از هرگونه منطقه حفاظت شده و بر روی جاده اصلی و ترانزیتی کرمانشاه-تهران بوده است.

او یادآور شد: هیچ گونه اقدام غیرمجاز از جمله سلاح یا ابزار شکار و یا شکار غیرمجاز نیز از سرنشینان خودرو کشف نشده و مامورین هیچ‌گونه دلیلی حتی برای توقیف خودرو پراید و یا بازرسی آن نداشتند. حتی می‌توانستند در صورت عدم توقف از طریق مقامات انتظامی و گشت بازرسی در محل دیگر وی را متوقف کنند و موضوع تیر اندازی به سمت خودرو فاقد هرگونه توجیه قانونی است چراکه نه تنها جان متهم بلکه جان همراهان وی نیز در معرض خطر حتمی قرار نگرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران