شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش نظرات خود را ارایه می‌دهند، در نهایت ستاد مقابله با کرونا تصمیمات خود را به ما ابلاغ می‌کند

وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش نظرات خود را ارایه می‌دهند، در نهایت ستاد مقابله با کرونا تصمیمات خود را به ما ابلاغ می‌کند و ما آنها را به ادارات کل استان‌ها ارسال می‌کنیم. هرچه را که ستاد ملی مقابله با کرونا به ما ابلاغ کند قطعا باید اجرا شود. سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «از ابتدای سال تحصیلی آمارهای متعددی از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در استان‌های مختلف به گوش رسیده است، این آمار تا چه میزان صحت‌سنجی شده است؟ اگر دانش‌آموزی در مدرسه کرونا بگیرد، آیا آموزش در کل مدرسه غیرحضوری خواهد شد؟» گفت: مهرماه سال گذشته از سوی وزارت بهداشت نامه‌ای در خصوص شاخص تعطیلی مدارس به ما ابلاغ شد که نشان داد بر مبنای آن چه طور کلاس و مدرسه را در چنین شرایطی باید تعطیل کرد. اعظم گودرزی افزود: وزارت بهداشت اعلام کرده است که اگر در کلاس یک نفر دارای PCR مثبت و مشکوک بود قطعا آن کلاس به شکل مجازی برگزار می‌شود. برای مدارس قرار شد که با دفاتر مختلف معاونت بهداشتی آنها جلسه‌ای ترتیب داده شود و بر مبنای آن تعیین کنند که در هر مدرسه اگر چند کلاس با حضور دانش‌آموز مبتلا داشتند می‌توانند کل مدرسه را مجازی کنند. قرار شده این موضوع به ما اعلام شود، اما فعلا به ادارات آموزش و پرورش مناطق کشور گفته شده که طبق نامه سال گذشته عمل کنند تا نامه جدید برایشان ارسال شود.

او درباره آمارهایی که از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در شهرهای مختلف منتشر می‌شود نیز گفت: معمولا در فضای مجازی اخبار متعددی اعلام می‌شود. ما در اینجا یک سامانه ثبت داریم که برمبنای آن، مشخصات دانش‌آموزانی که کووید ۱۹ دارند یا مشکوک هستند ثبت خواهد شد. همچنین در سامانه رصد بیماری کووید ۱۹ 

که آمار واکسن در آن درج شده، غیبت دانش‌آموزان هم در آن سامانه به دلیل مشکوک بودن یا ابتلا درج می‌شود. سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش افزود: ما نمی‌توانیم همه آمارهایی که در فضای مجازی اعلام می‌شود را تایید کنیم، ولی دانش‌آموز نیز یک عضو از جامعه ایرانی محسوب می‌شود. همانطور که هر کدام از ما امکان ابتلا داریم، برای دانش‌آموز نیز این احتمال وجود دارد. اما اینکه بگوییم دانش‌آموز حتما از مدرسه این ویروس را گرفته را تایید نمی‌کنیم، زیرا دانش‌آموز فقط به مدرسه نمی‌آید، بلکه با افراد دیگری خارج از مدرسه هم تعامل دارد.

گودرزی با بیان اینکه ما سعی می‌کنیم در مدرسه پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا دانش‌آموزان حتی الامکان مبتلا نشوند و اگر شخصی هم مبتلا شود قطعا مدیر مدرسه برای حفظ جان سایر دانش‌آموزان از ورود آن شخص به مدرسه جلوگیری می‌کند گفت: ضمن اینکه سامانه رصد نظام مراقبت کووید ۱۹ در حال فعال شدن است و اگر فعال شود با همکاری ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت به کل آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت (خصوصی و دولتی) متصل می‌شود.

او ادامه داد: به این ترتیب اگر دانش‌آموز و اعضای خانواده‌اش PCR مثبت شوند از طریق آن لینک مشخص می‌شود که چه کسانی مبتلا هستند. یعنی وقتی که مدیر مدرسه صبح اول وقت سامانه سیدا را باز کند، متوجه می‌شود که کدام دانش‌آموز و خانواده‌اش مبتلا یا مشکوک به کرونا هستند. بر مبنای این سامانه اگر اعضای خانواده دانش‌آموز نیز کرونا داشته باشند، دانش‌آموز نیز محتمل و مشکوک است و نباید وارد مدرسه شود. اگر خودش هم دارای PCR مثبت باشد قطعا نباید وارد مدرسه شود. با این رویه ان شاءالله میزان ابتلا در مدارس بسیار کنترل خواهد شد. گودرزی افزود: دانش‌آموزانی که PCR مثبت باشند یا دانش‌آموزانی که محتمل هستند به مراکز جامع خدمات سلامت وزارت بهداشت ارجاع داده می‌شوند و در آنجا تحت نظر مراکز سلامت و پزشک معتمد قرار می‌گیرند، اگر آنها تشخیص دادند که قطعا این افراد کرونا دارند، تا دو هفته قرنطینه خواهند شد و بعد از دو هفته وارد مدرسه می‌شوند.

او همچنین با بیان اینکه اگر مدیری، بر اساس تشخیص خودش دانش‌آموزی را مشکوک اعلام کرد، سپس دانش‌آموز به مراکز جامع سلامت مراجعه کرد، اما پزشک اعلام کند که او کرونا ندارد، می‌تواند با نامه تاییدیه پزشک مراکز جامع سلامت، به مدرسه برگردد گفت: ما منتظر فعال شدن این سامانه هستیم و ستاد مقابله با کرونا قول داده به زودی این سامانه فعال شود. در صورت فعال شدن این سامانه خانواده‌ها خاطر جمع خواهند بود که دیگر هیچ دانش‌آموز مشکوک، محتمل و PCR مثبت، قطعا وارد مدرسه نخواهند شد.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره نگرانی خانواده‌ها از شیوع اُمیکرون و اظهارنظرهای برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر غیرحضوری شدن مدارس، گفت: وظیفه وزارت بهداشت تولیت سلامت جامعه در سطح کلان و وظیفه آموزش و پرورش هم تعلیم و تربیت دانش‌آموزان است. وزارت آموزش و پرورش نگران نظام تعلیم و تربیت است، اتفاقا ما با همکاران وزارت بهداشت ارتباط خوبی داریم و جلسات متعددی باهم داشتیم و معتقدیم باید باهم کمک کنیم که هر دو حوزه نظام تعلیم و تربیت کشور و نظام سلامت کشور آسیب نبیند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران