شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان‌ها با حضور در ندامتگاه زنان استان تهران ضمن بازدید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان‌ها با حضور در ندامتگاه زنان استان تهران ضمن بازدید و سرکشی از بخش‌های مختلف، در جمع کارکنان این مرکز نیز حضور یافت و به گفت‌وگو با آنان نشست. رییس سازمان زندان‌ها در جمع کارکنان ندامتگاه زنان استان تهران گفت: لازم است با تعاملات بیشتر روند بازدید قضات محترم و همکاران قضایی‌مان از زندان‌ها افزایش یابد بلکه با دیدن شرایط مددجویان و آسیب‌های ناشی از زندان، بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس اهتمام بیشتری داشته باشند. غلامعلی محمدی در جمع پرسنل و ضمن رصد شرایط موجود در این ندامتگاه گفت: من با دیدن وضعیت رفاهی و امکانات خصوصا توسعه اشتغال مددجویان ندامتگاه زنان انرژی مضاعفی گرفتم؛ برهمین اساس هم باید بواسطه اقدامات خوبی که در این مجموعه رخ داده است از پرسنل ندامتگاه تشکر ویژه داشته باشم.

    توسعه اشتغال را با تعیین یک زندان  و استان مشخص کلید می‌زنیم

او همچنین اعلام کرد؛ برای تحقق فرآیند اصلاح و تربیت مددجویان باید از کانال اشتغال در زندان وارد شد. برهمین اساس هم به زودی یکی از زندان‌های استان تهران و نیز یکی از استان‌های کشور را به عنوان الگو و پایلوتی برای توسعه اشتغال در زندان‌ها قرار داده و توسعه اشتغال حداکثری را کلید خواهیم زد. محمدی با تأکید بر اینکه یکی از راه‌های رفع آسیب‌های زندان، توجه جدی به اشتغال مددجویان است، گفت: با حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان است که در کنار بازپروری، مراقبت از آنان پس از خروج از زندان نیز ممکن خواهد شد. رییس سازمان زندان‌ها در عین حال اعتقاد داشت؛ ما ادعای کمال‌گرایی در حوزه اشتغال زندانیان را نداریم اما بالاخره باید کاری کرد که اشتغال مولد و نشسته مددجویان تا حد امکان میسر شود بلکه با این اقدام بتوان مانعی بر ارتکاب جرم مجدد و بازگشت آنان به زندان شویم.

     رویکرد خاص به  بانوان، کودکان و نوجوانان  کانون‌ها 

محمدی نرخ بازگشت زندانیان به زندان را معیار موفقیت در برنامه‌های اصلاحی و تربیتی خواند و اذعان داشت: قطعا اشتغال می‌تواند شاخص و امکانی برای موفقیت در زمینه عدم رجوع مجدد زندانیان به زندان‌ها باشد. او با اشاره به اینکه همه کشورها جدای از ساختار حاکمیتی و دینی، فهمی مشترک نسبت به زندان و زندانی دارند، توضیح داد: همه کشورها در تلاشند زندان را محلی برای اصلاح و تربیت و بازسازگاری اجتماعی سازند تا بعد از آزادی، آنان بتوانند زندگی شرافتمندانه‌ای برای خودشان فراهم کنند. رییس سازمان زندان‌ها گفت: ما در کشورمان به خاطر نگاه دینی و انسانی‌مان به مددجویان به ویژه بانوان و نیز کودکان و نوجوانان حاضر در کانون‌ها، رویکرد خاص‌تری داریم چرا که معتقدیم روح این افراد لطیف، حساس و قطعا تأثیرپذیری‌شان از محیط و افراد بیشتر خواهد بود. به حتم تمرکز هرچه بیشتر ما بر فرآیند اصلاح و تربیت این دسته از مددجویان، موفقیت ما را نیز در شیوه بازپروری و بازگشت دوباره آنان به جامعه ممکن‌تر خواهد کرد. قلب نوجوان و جوانی که دچار بزه شده‌اند، مثل آینه‌ای است که غباری بر آن نشسته که با اقدام کوچک تربیتی رفع می‌شود.

    سرکشی از زندان و زندانیان را  جدی بگیرید

محمدی در این راستا تأکید کرد: پرسنل زندان‌ها و مراقبین ما قطعا کارشان در قبال این گروه‌ها تأثیرگذارتر و البته خطیرتر است. بنابراین امیدوارم با رفتار توام با محبت، متانت و صبوری این برنامه اصلاحی و تربیتی را به جلو ببرند. قطعا هرجا کار سختی برعهده ما باشد، اجر و قرب مضاعف‌تری در نزد خداوند دارد. او افزود: اگر قرار است زندان را بر مدار دانایی و علمی اداره کنیم، پس باید با مراکز دانشگاهی وارد تعامل شویم. در این راستا علاوه بر نشست با نخبگان، با مراکز دانشگاهی نیز جلساتی داشته‌ایم که نمونه آن همکاری با دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری درجهت تربیت مددکاران قضایی است. محمدی توسعه اقدامات فرهنگی در کانون‌های اصلاح و تربیت و مراکز نگهداری از بانوان را لازم دانست و گفت: انتظار من این است که در مناسبت‌های مذهبی خصوصا در هفته پیش رو که مصادف است با سالروز شهادت حضرت زهرا(س)، این برنامه‌ها را در زندان‌ها پررنگ کنید چرا که همین محتوای دینی قطعا می‌تواند زمینه‌ساز هدایت افراد شود.

    روند بازدید قضات از زندان‌ها  باید افزایش یابد

او همچنین اعلام کرد؛ به‌زودی کمیته و کارگروهی را ویژه نسوان و کانون اصلاح و تربیت تدارک خواهیم دید بلکه مشکلات این دسته از مدددجویان به نحو بهتری پیگیری و به سرانجام برسد. محمدی همچنین یادآوری کرد: تمام هم و غم ما مسوولان سازمان زندان‌ها در قبال پرسنل این است که وضعیت رفاهی و معیشتی شما را پیگیری مجدانه کنیم و این وضعیت را ارتقا دهیم. بخشی دست ماست که به‌طور جدی دنبال می‌شود و بالاخره بخشی نیز در دست تصمیم‌گیری‌های دولت است که شرایط را برای تعامل بیشتر با آنان در دستور کار داریم. رییس سازمان زندان‌ها در پایان گفت: امیدوارم با تعاملات بیشتر روند بازدید قضات محترم و همکاران قضایی‌مان از زندان‌ها افزایش یابد چرا که هرچقدر همکاران حوزه دادسرا و حتی قضات محاکم بدوی و تجدیدنظر از نزدیک در زندان‌ها حضور داشته باشند و آسیب‌ها را ببینند، بر کیفیت آراء آنان نیز تأثیر خواهد گذاشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران