شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت:

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب رسوب بر اثر جاری شدن سیلاب وارد سدهای کشور می‌شود. هوشنگ جِزی روز سه شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا در یزد با بیان اینکه رسوب‌گذاری سیلاب در مخزن سدها از جمله دغدغه‌های این حوزه است، اظهار کرد: هزینه زیادی برای ساخت سد در کشور صرف می‌شود و به جای آب، خاک جمع می‌کنیم باید از سدهای کشور کاملا حفاطت کنیم. وی ادامه داد: باید قبل از سدسازی برای حفاظت خاک و مدیریت سیلاب در بالادست و در پایین دست این سازه آبی، برای شبکه و توزیع آب مناسب و حفظ حقابه رودخانه برنامه‌ریزی شود، سد ساخته می‌شود اما برای پایین دست و بالادست آن فکری نمی‌شود. وی با بیان اینکه آنچه آب را نگه می‌دارد، خاک است تاکید کرد: نکته مهم در مدیریت منابع حفاظت از خاک هست که این موضوع مغفول مانده است، وقتی باران می‌بارد، خاک به راحتی آب را جذب و ذخیره می‌کند. وی در ادامه توضیح داد که با جذب آب در خاک طبیعت سبز و خرم، منابع آب‌های زیرزمینی تغذیه می‌شود، وقتی خاک را از دست بدهیم هنگام بارش به سرعت تبدیل به سیل می‌شود و علاوه بر وارد کردن خسارت امنیت غذایی مردم هم از بین می‌رود. مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل‌ها و مراتع تاکید کرد: حفاظت خاک در عرصه‌های ملی اعم از بیابان و کوهستان باید جدی گرفته شود و در زمین‌های زارعی هم باید از آن مراقبت کرد، برای حفاظت از خاک باید پوشش گیاهی را تقویت و از شخم‌های نادرست و معدن کاوی اجتناب کرد .

   سالانه ۱۶.۴ تن فرسایش خاک در کشور

به گفته وی به‌طور متوسط ۱۶.۴ تن بر هکتار فرسایش خاک در کشور اتفاق می‌افتد، این مقدار خاک ارزشمند روانه دریاها، تالاب‌ها و سدهای کشور و از دسترس تولید خارج می‌شود با این فرسایش علاوه بر اینکه ذخیره‌ گاه‌های آب را از دست می‌دهیم، تاسیسات و ابنیه هم از دسترس خارج می‌شود. مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل‌ها و مراتع با بیان اینکه با اجرای عملیات آبخیزداری فرسایش خاک را می‌توان تا ۹ تن بر هکتار کاهش داد، تصریح کرد: همچنین با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری پوشش گیاهی به ۱۲۰ تن بر هکتار افزایش می‌یابد.

   عملیات آبخیزداری به کاهش ۷۰ درصد خسارت سیل کمک می‌کند

جزی با بیان اینکه عملیات آبخیزداری منجر به کاهش ۷۰ درصد خسارت سیل می‌شود، افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری با هدف حفاظت از آب، خاک و جلوگیری از سیلاب، جلوگیری از بیابان‌زایی اجرا می‌شود که اجرای این طرح‌ها در کاهش میزان فرسایش خاک و افزایش نفوذ آب در خاک تاثیرگذار است تا منابع آب برای پایین دست حوضه تامین شود. جزی اضافه کرد: در ۲ سال گذشته با تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی عملیات آبخیزداری در ۹۰۰ حوضه آبخیز کشور انجام شد. مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل‌ها و مراتع در ادامه به افتتاح نخستین و مجهزترین مرکز پایش بیابان و سنجش فرسایش بادی و ریزگرد کشور در میبد اشاره کرد و گفت: اطلاعات این ایستگاه نشان می‌دهد با پوشش گیاهی و تاغ کاری و اقدام‌های مقابله با بیان‌زایی می‌توان ۱۰۰ برابر فرسایش بادی را کنترل کرد. وی تصریح کرد: نباید فکر کرد که یک قطعه چوب خشک یا یک اصله درخت در زمین ارزشی ندارد، جاده، صنعت و توسعه مهم‌تر است در حالی که همین عرصه بیابانی با همین تاغزار می‌تواند زندگی مردم را حفظ کند و تهدید فرسایش‌های بادی را کاهش دهد. جزی خاطرنشان کرد: حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی با پوشش گیاهی در مناطق بیابانی بسیار اهمیت دارد و کشور باید اهتمام ویژه در این زمینه در راستای بهره‌برداری درست از عرصه‌های منابع طبیعی گام بردارد. مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها و مراتع در سفر ۲ روز به یزد همراه معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک این سازمان و جمعی از مسوولان استان از ایستگاه حوزه « زوجی طاعونه» اشکذر و طرح مرتعداری تلفیقی شتر در ساغند بازدید کرد و با حضور جزی نخستین و مجهزترین مرکز پایش بیابان و سنجش فرسایش بادی و ریزگرد کشور در میبد افتتاح شد. نخستین مرکز پایش بیابان و ریزگرد کشور در میبد در وسعت یکهزار هکتار با اعتبار ۲۶۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران