شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ۲۶ اثر جهانی داریم و این مهم به معنای این است که این آثار متعلق به همه مردم دنیااست و یکی از این آثار گنبد سلطانیه محسوب می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ۲۶ اثر جهانی داریم و این مهم به معنای این است که این آثار متعلق به همه مردم دنیااست و یکی از این آثار گنبد سلطانیه محسوب می‌شود. 

مدنیت و تمدن بشری، خود را صاحب این اثر تاریخی در زنجان (گنبد سلطانیه) می‌داند. به گزارش ایرنا، سید عزت‌الله ضرغامی گفت: استان زنجان نمونه‌ای کامل از ظرفیت‌‌‌ها و افتخارات ما در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. وی با بیان اینکه استان زنجان نمونه کامل از ظرفیت‌‌‌ها و افتخارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، تاکید کرد: اگر برای ایران یک الگو معرفی کنیم که در هر سه رشته سرآمد و توانمند باشد، آن استان زنجان است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تعداد آثار ثبتی در این استان ۸۸۰ مورد، آثار نامملوس ۵۶ مورد و منظر طبیعی ۱۸ مورد است که این آمار خوب نشان از ظرفیت‌‌‌ها دارد. ضرغامی با بیان اینکه در حوزه گردشگری استان مشکل جدی مراکز اقامتی اعم از هتل‌ها، مهمانسراها و خانه‌های بوم گردی است، خاطرنشان کرد: باید کمک کنیم و تصمیم‌هایی در این خصوص اتخاذ شده است. وی ادامه داد: مجتمع اقامتی، تفریحی و گردشگری در حال احداث و مناطقی که ما در اختیار مردم قرار داده ایم اعم از ساختمان‌های تاریخی با قدمت ۲۰۰ ساله در حال مرمت تبدیل شدن به مراکز اقامتی است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: وام تبصره ۱۸ تسهیلات خوبی است که اگر عملیاتی شود نرخ بهره آن ۹ درصد‌‌ می‌شود و در یک ماه اخیر سهم خودمان را زنده کردیم و حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان این سهم را توزیع‌‌ می‌کنیم که بخشی از آن را به متقاضیان استان زنجان اعطا‌‌ می‌کنیم. وی ادامه داد: بخشی از میراث فرهنگی مربوط به استقبال در حوزه گردشگری و استقبال گردشگران‌‌ می‌شود. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه گنبد سلطانیه افتخار بزرگی برای ملت ایران است، گفت: ۲۶ اثر جهانی داریم و این مهم به معنای این است که این آثار متعلق به همه مردم دنیاست، مدنیت و تمدن بشری خود را صاحب این اثر تاریخی در زنجان‌‌ می‌داند. وی با بیان اینکه سید علی غفاری که مرمتکار زنجانی است بیش از ۵۰ سال است که از دوران نوجوانی در حال مرمت این گنبد تاریخی است، تاکید کرد: جز بوسیدن دست‌های این مرمت کار هیچ چیزی به ذهنم نرسید و کار این شخص مدنیت، اخلاق و فرهنگ بوده و زنجان مملو و مشحون از این افتخارات است. باید در این حوزه هم بودجه برای مرمت تخصیص دهیم به ویژه محوطه سلطانیه در خور و شایسته این اثر تاریخی نیست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران