شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کسی که وزیر آموزش و پرورش می‌شود باید حداقل دو سه مورد از پست‌های مدیریت قبل از وزارت را طی کرده باشد.

کسی که وزیر آموزش و پرورش می‌شود باید حداقل دو سه مورد از پست‌های مدیریت قبل از وزارت را طی کرده باشد. وزیر اسبق آموزش و پرورش در واکنش به معرفی مسعود فیاضی به مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان مطلب فوق گفت: من چون ایشان را نمی‌شناسم نظری هم ندارم، زیرا به هر حال باید افراد را شناخت تا بتوان نسبت به آنها اظهارنظر کرد. آموزش و پرورش در هر جامعه‌ای اهمیت ویژه‌ای دارد، ولی متاسفانه آموزش و پرورش در جامعه ما نزد مسوولان رده بالا از این جایگاه برخوردار نیست. علی اصغر فانی با بیان به اینکه زمانی دکتر حسابی در جایگاه وزیر آموزش و پرورش بوده‌اند، گفت: در این جایگاه افراد بزرگی همچون پروفسور حسابی، دکتر غلامحسین شکوهی و شهیدان باهنر و رجایی، مرحوم استاد پرورش و دکتر سید کاظم اکرمی بوده‌اند، بنابراین گزینه‌های پیشنهادی اگر بالاتر از این افراد نیست، حداقل پایین‌تر نباشد. او با اشاره به ویژگی‌‎های مهمی که صاحب کرسی وزارتخانه اثرگذاری همچون آموزش و پرورش می‌تواند داشته باشد، گفت: وزیر آموزش و پرورش باید اول از همه سازمان و فرهنگ وزارتخانه را بشناسد؛ یعنی بداند این ۱۰۷ هزار مدرسه که در پراکندگی سرزمینی ما قرار دارند با چه چالش‌هایی مواجه هستند.

     وزیر آموزش و پرورش باید نیروها را  بشناسد

فانی گفت: وزیر آموزش و پرورش همچنین باید اولویت‌ها را بداند و نیروها را بشناسد؛ زیرا قرار است در آینده مدیرکل‌های آموزش و پرورش استان‌ها و معاونانش را انتخاب کند. بنابراین او باید نیروها را بشناسد وگرنه برخی‌ها نفوذ می‎کنند و هرکسی که بخواهند به ایشان تحمیل می‌کنند.

     معلمان باید احساس کنند وزیر  از جنس خودشان است

وزیر اسبق آموزش و پرورش با تاکید بر محبوبیت وزیر میان معلمان گفت: نکته دوم که بسیار مهم است؛ مقبولیت وزیر آموزش و پرورش نزد فرهنگیان است. بیش از یک میلیون فرهنگی در کشور داریم که وزیر آموزش و پرورش باید در میان آنها محبوبیت و مقبولیت داشته باشد. یعنی زمانی که به استانی سفر می‌کند و در جمع معلمان قرار می‌گیرد، معلمان با عزت با او برخورد کنند و احساس کنند که وزیر نیز یکی مانند خودشان است و از حقوق آنها دفاع می‌کند. او ادامه داد: شرط سوم این است که وزیر آموزش و پرورش باید از جامعه مکرم فرهنگیان باشد. وزیر آموزش و پرورش باید یک معلم باشد، گچ خورده باشد، کف مدرسه بوده باشد، مدارس چند شیفته را دیده باشد و بداند کلاس چند پایه یعنی چه؟ وقتی‌‎ می‌گوییم کلاس پنج پایه یا شش پایه یعنی از پایه اول تا ششم در یک کلاس درس جمع شده‌اند.

     وزیر آموزش و پرورش  باید برنامه راهبردی داشته باشد

فانی با تاکید بر اینکه وزیر باید برنامه راهبردی داشته باشد، گفت: ویژگی چهارمی که وزیر آموزش و پرورش باید داشته باشد این است که در عین حالی که دیدگاه تربیتی دارد؛ از رویکرد راهبردی استفاده کند و راهبردی بیندیشد. با این تفاسیر هم بخش‌های جزئی و هم بخش کلان آموزش و پرورش مهم است و ما نمی‎توانیم هیچ کدام را فدای آن یکی کنیم. وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: شرط پنجم این است که وزیر باید مدارج مدیریتی را در آموزش و پرورش طی کرده باشد. کسی که وزیر آموزش و پرورش می‌شود باید حداقل دو سه مورد از پست‌های مدیریت قبل از وزیر را طی کرده باشد. به‌طور مثال رییس منطقه، مدیر استان، معاون وزیر و… بوده باشد و یک ارتقا پلکانی داشته، وگرنه موفق نخواهد شد. او تاکید کرد: وزیر آموزش و پرورش باید یک شخصیت تحول‌گرا و ریسک‌پذیر باشد. او همچنین باید معتقد به سند تحول بنیادین بوده و خود را ملزم به اجرای آن سند بداند. فانی گفت: شرط هفتم این است شخص مسوول در این زمینه باید دارای قدرت نفوذ و رهبری بر سازمان را داشته و قابلیت برقراری ارتباط با فرهنگیان و عناصر خارج از آموزش و پرورش را نیز داشته باشد.

     وزیر باید قدرت چانه‌زنی داشته باشد

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: آخرین شرط نیز این است که قدرت چانه‌زنی با سازمان برنامه و بودجه و اداره استخدامی را داشته باشد و تلاش کند که سهم آموزش و پرورش از GDP و بودجه عمومی را حداقل تا میانگین جهانی ارتقا دهد. او در پاسخ به این سوال که در حال حاضر یکی از مشکلات آموزش و پرورش کمبود معلم است، وزیر آموزش و پرورش چطور باید این مساله را حل کند؟ گفت: مهم‌ترین رکن فرآیند تعلیم و تربیت معلم است. یعنی نسبت به کتاب، محتوای آموزشی، فضای آموزشی و حتی مقررات که همگی مهم هستند، معلم رکن اصلی است. فانی افزود: از این رو وزیر آموزش و پرورش بداند که باید در آینده بیشترین وقتش را روی نیروی انسانی اعم از بهسازی منابع انسانی موجود بگذارد، زیرا تعدادی نیروی انسانی ضعیف جذب آموزش و پرورش شدند که باید وضعیت آنها بررسی شده و آنهایی که صلاحیت معلمی ندارند حذف شوند. همچنین لازم است برخی از معلمین به روز شوند. فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش در پایان اظهار داشت: بحث ارزیابی از کارایی معلمان و رتبه‌بندی باید مورد توجه وزیر آینده قرار بگیرد. هر کسی از هر جریان سیاسی دارای این ویژگی‌ها باشد، مناسب است ولی اگر این ویژگی‌ها را نداشته باشد یقینا نمی‎تواند وزارتخانه پهن پیکر آموزش و پرورش را مدیریت و رهبری کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران