شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با پایین آمدن دمای هوا و ورود سامانه بارشی به کشور، بسیاری از شهرها و استان‌ها درگیر بارش برف و باران شده‌اند.

با پایین آمدن دمای هوا و ورود سامانه بارشی به کشور، بسیاری از شهرها و استان‌ها درگیر بارش برف و باران شده‌اند. بیشتر این‌بارش‌ها در نیمه شمالی و غربی کشور و استان‌های مازندران و گیلان و راه‌های ارتباطی این استان‌ها با شهرهای اطراف است. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از از بارش برف و باران در محورهای ۱۸ استان و انسداد شش محور مواصلاتی خبرداد. سرهنگ شیرانی درباره وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور گفت: گزارش‌ها حاکی از تردد روان در تمامی محورهای اصلی کشور است و مشکل ترافیکی وجود ندارد. او درباره آخرین وضعیت جوی نیز گفت: بارش برف و باران در برخی از محورهای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، زنجان، قزوین، قم، مازندران، مرکزی، همدان و کردستان گزارش شده است. شیرانی ادامه داد: همچنین بارش باران در برخی از محورهای استان‌های اصفهان، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد و گیلان گزارش شده و لازم است رانندگان حتما مقررات مربوط به رانندگی در شرایط بارانی را رعایت کنند.

    اسامی محورهای مسدود

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا همچنین با اشاره به محورهای مسدود نیز گفت: برابر آخرین گزارش‌ها محور زنجان-طارم به علت بارش برف و کولاک، محور هندیجان-دیلم به علت بارش باران و آبگرفتگی و محور جدید هشتگرد-طالقان و انسداد محور کردستان سروآباد-پاوه (گردنه تته) به علت بارش برف و کولاک تا اطلاع بعدی مسدود است. شیرانی ادامه داد: همچنین آزادراه تهران-شمال و محور کرج-چالوس نیز به علت بارش باران و سیلاب تا اطلاع بعدی مسدود است و مسیرجایگزین محور‌های هراز و فیروزکوه است. او افزود: هموطنانی که قصد سفر در جاده‌ها را دارند می‌بایست آمادگی لازم برای رانندگی در شرایط برفی را داشته باشند. همراه داشتن زنجیر چرخ و اطمینان از سالم بودن سیستم گرمایشی خودرو قبل از سفر از الزامات رانندگی در این شرایط است. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در خاتمه افزود: رعایت احتیاط در رانندگی و همچنین رانندگی با سرعت مطمئنه در این شرایط موکدا توصیه می‌شود.

   آغاز زودهنگام طرح زمستانی پلیس راهور از دوشنبه

همچنین جانشین رییس پلیس راهور ناجا از آغاز طرح زمستانی پلیس راهور از روز دوشنبه اول آذر خبر داد و گفت: ‌پیش بینی‌های هواشناسی حاکی از زمستانی سرد و پربارش است به همین خاطر تقریبا ۲۰ روز زودتر از زمان معمول، طرح زمستانی را آغاز می‌کنیم. سردار سید تیمور حسینی در این باره گفت: پیش‌بینی‌های موجود از سوی سازمان هواشناسی حکایت از سالی سرد و پرباران در زمستان پیش رو دارد به همین خاطر تقریبا ۲۰ روز زودتر از زمان معمول، طرح زمستانی را آغاز می‌کنیم. او افزود: امیدوارم اجرای این طرح نتیجه و بازخورد خوبی برای آرامش و آسایش مردم داشته باشد و بتوانیم خدمات خوبی را در زمستان در تمام محورهای ارتباطی به مردم ارایه دهیم. به هر حال وظیفه سنگینی بر دوش ماست و باید این وظیفه را به درستی انجام دهیم.

حسینی با بیان اینکه یکی از مشکلات سازمان‌ها و نهادهای امدادی بحث اعتبارات است، گفت: با مکاتباتی که با وزارت راه، وزارت کشور و همچنین دفتر معاون اول رییس‌جمهور خواهیم داشت اعتبار مستقلی را برای طرح زمستانی پیگیر خواهیم شد. در طرح زمستانی باید سازمان‌ها و نهادها از بهترین تجهیزات و نیروهای خود استفاده کنند. همچنین اطلاعات دقیقی باید از سوی وزارت راه و پلیس راهور در خصوص جاده‌ها به مردم ارایه شود. به گفته جانشین رییس پلیس راهور ناجا، از اول آذر در هر شرایط آب و هوایی باید تمامی خودروهایی که در جاده‌ها تردد می‌کنند زنجیر چرخ داشته باشند و این موضوع کنترل خواهد شد. رانندگان موظف‌اند در خودروی خود زنجیر چرخ داشته باشند، در غیر این‌صورت از ادامه مسیر جلوگیری می‌شود. همچنین آمادگی سازمان‌ها، نهادها و پلیس نیز باید به گونه‌ای باشد که در هر شرایط آب و هوایی در صورت بروز مشکل بتوانند خانواده‌ها را پذیرا باشند. او تاکید کرد: رانندگی در زمستان، اقتضائات خاص و ویژه‌ای است؛ امیدوار هستیم دقت نظر رانندگان و هماهنگی و تلاش همه دستگاه‌ها سال کم حادثه‌ای داشته باشیم. حسینی با اشاره به اینکه متاسفانه در زمستان سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ نفر از هموطنان ما در محورهای مواصلاتی کشور جان خود را از دست داده‌اند؛ درباره وضعیت نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای کشور نیز گفت: ۵۲۰۰ نقطه حادثه‌خیز در شهرها و جاده‌ها داریم. آمارها نشان داده است که در شش ماهه اول سال ۴۴ درصد از تصادف‌ها در این نقاط حادثه‌خیز اتفاق افتاده است. جانشین رییس پلیس راهور ناجا در خاتمه خاطرنشان کرد که اگر عزم و اراده ملی شکل بگیرد؛ وزارت کشور در شهرها و وزارت راه و شهرسازی در جاده‌ها، ایمن‌سازی این نقاط را به عنوان یک اولویت جدی درنظر بگیرند می‌توانیم امیدوار باشیم که بیش از ۴۰ درصد از آمار جانباختگان تصادفات کاهش می‌یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران