شماره امروز: ۵۴۷

وزیر بهداشت و درمان در نشست خبری عنوان کرد

| | |

150میلیون دز واکسن وارد کشور شده و تاکنون ۹۵ میلیون دز واکسن نیز به مردم تزریق شده است. این آماری است

به زودی جشن تزریق واکسن به 80  درصد جامعه را خواهیم گرفت

تعادل|

 150میلیون دز واکسن وارد کشور شده و تاکنون ۹۵ میلیون دز واکسن نیز به مردم تزریق شده است. این آماری است که روز گذشته وزیر بهداشت و درمان در نشست خبری خود اعلام کرد. این در حالی است که هنوز مرگ و میر کرونا سه رقمی است و البته حالا مسوولان باید با پدیده‌ای به نام واکسن سیتزان هم کنار بیایند و این دسته از افراد را متقاعد کنند که زدن واکسن کمک به کل جامعه است و کسی نمی‌تواند در این زمینه نظر شخصی خودش را اعمال کند و با این کار جان دیگران را به خطر بیندازد. البته هنوز هم مخالفان واکسن جسته و گریخته تجمعاتی را مقابل مجلس و وزارت بهداشت و درمان برگزار می‌کنند و اما آنچه مسلم است اکثریت مردم با زدن واکسن مشکلی ندارد. 

    برپایی جشن تزریق واکسن

وزیر بهداشت و درمان اعلام کرد: به زودی جشن تزریق واکسن به ۸۰ درصد جامعه را خواهیم گرفت و باید به زندگی با کرونا عادت کنیم.  بهرام عین‌اللهی گفت: با همکاری ریاست‌جمهوری، تبیین بانک مرکزی، وزارت بهداشت و برگزاری جلسات متعدد همدلی برای انجام واکسیناسیون وسیع آغاز شد و این موفقیت ناشی از آن است که مردم مثل همیشه مانند دوران دفاع مقدس وارد صحنه شدند و به ما کمک کردند. از ۹۵ میلیون دز واکسن تزریق شده، ۸۲ درصد دز اول را زدند و ۳۸ درصد نیز ۲ دز را تزریق کرده‌اند و تا پایان آبان ماه سال جاری، آمار تزریق ۲ دز واکسن به ۸۰ درصد می‌رسد.

او تاکید کرد: پنج مرکز تولید واکسن داخلی مانند برکت، فخرا، رازی و غیره مجوز گرفتند و امید است برای دز سوم از تولیدات داخلی استفاده کنیم. همچنین مراکز واکسیناسیون هم با فعالیت نیروهای داوطلب و دانشجویی گسترش یافت و در جلسه‌ای که ۲ هفته گذشته با سازمان‌های بین‌المللی داشتیم تعجب کردند که منحنی واکسیناسیون کشورمان رو به صعود بوده و این موفقیت بزرگ برای ماست. عین‌اللهی تاکید کرد: اکنون کشورهای همجوار و برخی از کشورهای دیگر در موج ششم کرونا هستند و قطعا اگر واکسیناسیون در کشورمان در سطح وسیع انجام نمی‌شد تجربه تلخ را تکرار می‌کردیم. واکسیناسیون مقاومت فردی را در برابر کرونا ایجاد می‌کند و با تزریق واکسن میزان بستری و مرگ و میر کاهش می‌یابد.

وزیر بهداشت و درمان افزود: واکسیناسیون روزانه در کشور با فعالیت شبانه روزی همکاران به یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز در روز رکورد زد ودر یک هفته شاهد بودیم که هشت میلیون دز واکسن به مردم تزریق شد و ما با برگزاری مراسمی از تمام دست اندرکاران انجام واکسیناسیون و رسانه‌ها تجلیل می‌کنیم.

او با تاکید براینکه با انجام واکسیناسیون عمومی در کشور باز هم باید همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، افزود: درست است که تاب آوری مردم کم شده ولی باید عادت کنیم که با کرونا زندگی کنیم. با توجه به آغاز موج ششم در کشورهای همجوار، نگران هستیم و مراکز درمانی در آماده باش کامل هستند، ولی تجربه خوبی که در درمان بیماران کرونایی، تامین اکسیژن سازها، دستگاه‌های کمک تنفسی و غیره داریم می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

     خودکفایی در تولید داروهای ضد کرونا

وزیر بهداشت افزود: در تولید داروهای ضد کرونا در کشور به خودکفایی رسیده‌ایم و از افتخارات ملی ماست، اکنون کمبود سرم در کشور وجود ندارد و استان خراسان رضوی حدود ۴۰ درصد سرم را تامین می‌کند و در این زمینه کار ملی و همکاری خوب و جمعی انجام شده است. در واقع بهترین روش مبارزه و مقابله با کرونا واکسیناسیون است و هر دقیقه تزریق واکسن برای ما اهمیت دارد و باید زودتر انجام شود تا به هدفمان برسیم.

     حدود ۴۰ میلیون هزینه بیمار کرونایی

عین‌اللهی تاکید کرد: ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه مستقیم درمان بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها است و اکنون ۴۰ درصد درآمد اختصاصی بیمارستانها کاهش یافته و این به دلیل آن است که با توجه به ازدیاد بیماران کرونایی، اعمال جراحی مختلف انجام نمی‌شد و اکنون با توجه به کاهش آمار بستری این بیماران، حدود ۶ تا ۱۲ هزار بیمارستان وضعیت بهتری از لحاظ انجام عمل‌های مختلف غیرکرونایی پیدا کردند. در ضمن هر چه درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها کم شود نمی‌توان آن را جبران کرد . او به بحث بهره وری حدود ۵۰۰ هزار پرسنل اشاره کرد و گفت: ۱۵۰ هزار تخت بیمارستانی داریم و باید روی بهره وری آنها بیشتر کار کنیم و درمان بهتری را به مردم ارایه دهیم.

    توجه ویژه وزارت بهداشت به طب سنتی

وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون هشت دانشکده طب سنتی در کشور داریم و توجه ویژه باید به این بخش شود تا اشتغالزایی ایجاد کنیم.

    اسپوتنیک به تعهدات خود عمل نکرد

عین‌اللهی در مورد واردات واکسن اسپوتنیک گفت: ۶۰ میلیون دز واکسن اسپوتنیک قرارداد واردات داشتیم که فقط ۲ میلیون دز به ما دادند، البته الان روسیه گرفتار است و فقط ۳۵ درصد به مردم خود واکسن زده است. با حجم واردات واکسن که در کشور داریم مشکلی فعلا نداریم و اسپوتنیک سابقه خوبی در تعهدات خود نداشت و هفته گذشته حدود یک میلیون دز وارد شده ولی فعلا نیازی به آن نداریم.

    افراد بالای ۶۰ سال دز سوم را بزنند 

عین‌اللهی تصریح کرد: تزریق دز سوم واکسن به کادر بهداشت و درمان آغاز شده و افراد بالای ۶۰ سال و بیماران دیابتی، قلبی، فشار خون بالا و غیره که کمتر از ۶۰ سال دارند نیز برای تزریق دز سوم به مراکز مربوطه مراجعه کنند. او تاکید کرد: واکسن‌های تولید داخلی بهترین واکسن‌ها هستند و عارضه‌ای در مورد آنها گزارش نشده است. واکسن نورا نیز نوترکیب بوده و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

    ۱۰۰ میلیون دلار فقط برای کرونا  در صندوق باقی است

وزیر بهداشت ادامه داد: در حال حاضر از یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی که برای کرونا اختصاص یافته بود، فقط ۱۰۰ میلیون دلار باقی مانده که باید در بودجه تامین شود.

   کرونا بزرگ‌ترین ضربه را به آموزش زد

وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا بزرگ‌ترین ضربه را به آموزش زد، گفت: بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس بستگی به شرایط کرونایی دارد اکنون بچه‌ها از لحاظ آموزش صدمه دیدند، چاق شدند، روابط اجتماعی آنها کاهش یافته و باید بازگشایی این مراکز تحصیلی در اولین زمان ممکن انجام شود . او تاکید کرد: تزریق واکسن از شدت مرگ و میر جلوگیری می‌کند و میزان عوارض کرونا و مرگ و میر در کودکان نادر است و مردم توجه داشته باشند که تزریق دز اول واکسن ایمنی در برابر این بیماری ۲ ماه طول می‌کشد و مطالعات خوبی در کشور انجام شده که به زودی نتایج آن منتشر می‌شود. به گفته عین‌اللهی بحث کمبود پزشک به دلیل توزیع نامناسب در مناطق است و این مساله به قانون بر می‌گردد. او افزود: برای ماندگاری و بومی گزینی پزشکان برنامه‌ریزی شده و به اندازه زیر ساخت‌ها گروه پزشکی را افزایش می‌دهیم. کیفیت برای ما مهم است و باید پزشکان خوبی را تربیت کنیم .

عین‌اللهی تصریح کرد: هزینه‌های پرداختی درمان از جیب مردم قرار بود به ۲۵ درصد برسد ولی اکنون به ۴۵ درصد افزایش یافته وحدود ۲۰ درصد از هدفمان دور هستیم. همچنین با برنامه بهره‌وری و مکانیزم‌هایی که برای این کار پیش‌بینی کردیم، امیدواریم به سمتی برویم که بتوانیم پرداخت از جیب مردم را کاهش دهیم. هرچه پرداخت از جیب بیشتر باشد، فشار بیشتری به مردم وارد می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه زیر میزی «خط قرمز وزارت بهداشت است»، افزود: بحث نظارت بر بخش‌های غیردولتی هم جزو برنامه‌های ما است. قطعا هرآنچه را که خارج از قانون باشد، نمی‌توانیم تحمل کنیم. در صورتی با همکارانمان در خارج از بخش‌های دولتی، همکاری می‌کنیم که طبق قانون عمل کنند. تعرفه‌ها و ضریب‌ها مشخص است و بحث زیرمیزی خط قرمز ما خواهد بود. اگر در مرکز درمانی خصوصی زیرمیزی گرفته شود یا کار خلاف قانون انجام شود، ادامه همکاری با آنها میسر نخواهد بود.

عین‌اللهی با بیان اینکه در این همه‌گیری ما بیش از ۲۰۰ نفر از افراد جامعه سلامت را از دست دادیم و تعدادی هم خانواده‌هایشان درگیر شدند که در آمار ما نیست، گفت: ما صحنه‌های خیلی خوبی از ایثار و فداکاری داشتیم که در دنیا بی‌نظیر بود، این در حالی است که بسیاری از کشورها دچار کمبود پزشک و تخت شدند و بیماران بر زمین ماندند، ولی در کشور ما با تلاش کادر بهداشت و درمان هیچ بیماری روی زمین نماند و بحران عظیمی مدیریت شد. 

او تصریح کرد: متاسفانه در شروع کار با حجم بالایی از بیماران روبرو بودیم و چون خودم رییس بیمارستان لبافی نژاد بودم با تعداد زیادی از مرگ و میر و بیماران بدحال درآی سی یو روبرو بودیم. در شروع کار حدود ۵۰ هزار مبتلا در روز، ۷۰۰ مرگ و میر و حدود هشت بستری در‌آی سی یو داشتیم؛ یک فاجعه ملی در موج پنجم مشاهده کردیم و این موضوع به بنده و همکارانم نشان داد که اولویت اول ما مبارزه با کرونا است. ضمن اینکه همراهی مردم و سایر نهادها با انجام واکسیناسیون وسیع علیه کرونا قابل قدردانی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران