شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور نشان می‌دهد طی یک هفته اخیر ۶ شهر به شهرهای قرمز افزوده شده و با توجه به پوشش ۷۵ درصدی واکسیناسیون،

آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور نشان می‌دهد طی یک هفته اخیر ۶ شهر به شهرهای قرمز افزوده شده و با توجه به پوشش ۷۵ درصدی واکسیناسیون، عادی‌انگاری و بی‌توجهی به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به این ویروس چموش قدرت جولان می‌دهد. اکنون ۲۲ شهرستان قرمز، ۱۱۴ شهرستان نارنجی، ۲۰۱ شهرستان زرد و ۱۱۱ شهرستان آبی است، در هفته گذشته اول آبان ماه نیز شهرستان‌های جلفا، مرند در استان آذربایجان شرقی، اشنویه، بوکان، پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، استهبان در استان فارس، بانه، سقز در استان کردستان، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب در استان کرمانشاه، چرام، کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویر احمد، زرندیه در استان مرکزی و مهریز در استان یزد در وضعیت قرمز قرار داشت. با توجه به اینکه مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۸۴ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۳۸۰ دُز رسید و تاکنون ۵۲ میلیون و ۵۹ هزار و ۲۳۷ نفر دُز اول، ۳۲ میلیون و ۴۶۸ هزار و ۸۰۰ نفر دُز دوم و ۸۰ هزار و ۳۴۳ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، عادی انگاری و عدم رعایت شیوه نامه بهداشتی باعث می‌شود به آغاز موج ششم کرونا نزدیک شویم و دوباره افزایش تلفات ناشی از بیماری همانند مردادماه را تجربه کنیم.

     بدون رعایت پروتکل‌ها  خبری از کاهش چرخه انتقال نیست

به‌طور کلی کاهش تلفات از ۷۰۰ نفر در ماه‌های گذشته به کمتر از 130 نفر، توفیق در مبارزه با کرونا محسوب می‌شود اما جمع‌بندی هشدارهای مسوولان نشان می‌دهد بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک در اماکن شلوغ، خبری از کاهش چرخه انتقال ویروس یا فروکش شدت و حدت کرونا نخواهد بود و باید منتظر شکل‌گیری پیک ششم در میانه راه پنجمین پیک بود؛ دقیقا اتفاقی که در پیک چهارم رخ داد. ضمن اینکه تجربه نشان داده طولانی شدن دوره فعالیت هر پیک به نوعی به‌شدت گرفتن فعالیت ویروس در پیک بعدی کمک خواهد کرد و هزینه مدیریت آن را برای کادر بهداشت و درمان سنگین‌تر خواهد نمود. بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط شهروندان و اوج‌گیری واکسیناسیون نه تنها کرونا را در میدان تاخت و تاز شکست می‌دهد بلکه امیدی دوباره در دل کادر درمان خسته ایجاد می‌کند. 

    عادی‌انگاری موج ششم کرونا را  تقویت می‌کند

برخی متخصصان هشدار می‌دهند، با انجام واکسیناسیون به نظر می‌رسد، برخی شهروندان رعایت دستورات بهداشتی مقابله با کرونا را کاهش داده و این عادی‌انگاری بحث ورود به پیک ششم بیماری را تقویت می‌کند و باید به منظور جلوگیری و مقابله با موج ششم کرونا رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی با جدیت مورد توجه شهروندان قرار گرفته و همه دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با بیماری همچون شست وشوی مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک و اجتناب از فضاهای در بسته رعایت شود.

    کاهش محدودیت تشدید خیز کرونا

مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی در این باره گفت: براساس تجارب گذشته در این دو سال، با کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، محدودیت‌ها و افزایش تجمعات مردمی بیماری تشدید و خیز کرونا بروز می‌کند. همچنین با کاهش قوانین و مقررات مقابله‌ای رعایت عمومی هم کمرنگ شده و این مساله نیز شیوع بیماری را در کشور شدت می‌بخشد.

این استاد علوم پزشکی افزود: اما براساس تجارب برخی کشورها می‌توان گفت، موج ششم کرونا به دلیل افزایش سطح واکسیناسیون در کشور، با کاهش موارد بستری و مرگ ومیر همراه باشد، اما میزان ابتلا به بیماری که ناشی از تضعیف رعایت ضوابط بهداشتی است، تغییر نمی‌یابد. روانشاد تصریح کرد: با کاهش بیماری در سطح جامعه نیز لغو تمامی محدودیت‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند کشور را در معرض خطر قرار دهد. ویروس کرونا در سراسر دنیا در حال گردش است و با لغو قوانین و ضوابط مقابله‌ای، ویروس کرونا میزبان خاص خود را پیدا و آلودگی را گسترش می‌دهد.

او توضیح داد: در حال حاضر همچنین بحث خیز ششم کرونا با شیوع آنفلوآنزا همراه شده در این فصل، در و پنجره‌ها نیز به دلیل سرما، در اماکن سرپوشیده بسته و این امر نیز شیوع آنفلوآنزا و کووید۱۹ را شدت می‌بخشد، سیاست‌گذاری در سطح کلان جامعه و همچنین در سطوح فردی باید مبتنی بر قوانین مقابله‌ای با کرونا؛ تاکید بر استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی و غیره باشد، در غیر این‌صورت خیزهای کرونا ادامه‌دار و شیوع بیماری نیز هرازگاه شدت خواهد گرفت.

     واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌ها  و انجام تست غربالگری 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا نیز در این زمینه گفت: واکسیناسیون، رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، انجام تست‌های غربالگری و بیماریابی به موقع سه پایه اساسی است که ما را از پیک ششم بیماری کرونا دور نگه می‌دارد، هرچند واکسیناسیون با سرعت زیاد در حال انجام است، اما در کنار آن مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. حمیدرضا جماعتی تصریح کرد: اصول بهداشتی از سوی اصناف و همچنین در مراکز پر ازدحام و شلوغ از جمله حمل و نقل عمومی باید به دقت رعایت شود. اما اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و تست‌های غربالگری از بیماران انجام نشود، لغو دورکاری می‌تواند به ایجاد موج ششم کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران