شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معیشت سخت کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مشکلی است که برای خیلی‌ها قابل درک نیست؛ سال‌ها کار در شرایط سخت به امید آنکه یک روزی خواهد آمد

معیشت سخت کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مشکلی است که برای خیلی‌ها قابل درک نیست؛ سال‌ها کار در شرایط سخت به امید آنکه یک روزی خواهد آمد تا چند صباحی فارغ از مشکلات زندگی نسبتا راحت و بی‌دغدغه باشی… امروز ۲۰ سال و شاید ۳۰ سال از بهترین دوران زندگی‌شان در کارخانه؛ بیمارستان، جاده‌ها و… گذشته و هنوز چشم به دست دیگران دوخته‌اند! هزینه‌ها کمرشکن شده و دخل و خرج کارگر و بازنشسته اصلا با هم نمی‌خواند! می‌گویند تلاش می‌کنیم زندگی‌تان رو به بهبودی برود؛ مسوولان می‌گویند! و تو و هم قطارانت هیچ اثری از بهتر شدن اوضاع نمی‌بینی!

     اینجا وضع کارگران و بازنشستگان  خوب نیست

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران در این باره می‌گوید: اوضاع ما خوب نیست و این مطلب مختص امسال نیست! او به ایلنا می‌گوید: ۴۰ سال گذشته یک طرف و دهه اخیر و دوسال گذشته یک طرف! آنچه می‌گویند و نامش را احترام به مقام و جایگاه کارگران و بازنشستگان می‌گذارند، فقط حرف است، چراکه در عمل اتفاقات دیگری افتاده! نصرالله دریابیگی می‌افزاید: در استان مازندران یک خانواده ۴ نفره ماهانه باید ۱۰ میلیون تومان در جیب سرپرست خانوارش باشد تا یک زندگی آبرومندانه داشته باشد؛ متوسط دریافتی یک بازنشسته چهار میلیون و پانصد هزار تومان است! شما آخر این قصه پرغصه را خودتان حدس بزنید!

     از کمی حقوق تا نبود امنیت شغلی

این نماینده کارگری در استان مازندران لابلای صحبت‌هایش، گریزی هم به مشکلات کارگران می‌زند و می‌گوید: فکر نکنید که مشکلات فقط برای بازنشستگان است؛ کارگران که کار می‌کنند نیز با انبوهی از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند؛ از کمی حقوق تا نبود امنیت شغلی! تازه ما قانون کار داریم و دل‌مان به این میثاق ملی خوش است! او می‌گوید: از مسوولان محترم یک سوال مهم دارم؛ سبد ۱۰ میلیونی هزینه‌ها را کارگران و بازنشستگان چگونه پر کنند؟ سیگار فروشی در کنارخیابان؛ شستن ماشین مردم؛ نگهبانی در پارک و… هر کار دیگری که نام آن را شغل کاذب گذاشته ایم!دریابیگی می‌گوید: آیا می‌دانید کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی سوای آنکه باید صورت‌شان را با سیلی سرخ نگه دارند؛ مجبور به قرض گرفتن هستند و مشکلات بعدی که از بیان آنها می‌گذرم.

     قدرت خرید به‌شدت پایین آمده

او می‌گوید: قدرت خرید کارگر جماعت و بازنشستگان به‌شدت پایین آمده و حاصل این شرایط رکود اقتصادی و بازاراست! کارگر قدرت خرید کالایی را که خودش تولید کرده ندارد! این فرد با هزار و یک خیال و مشکلات به کار دوم و سوم می‌رود و فردا صبح باید در پای دستگاه تولید حاضر شود؛ از او چه می‌ماند؟ مشکلات معیشتی؛ بیکاری فرزندان و…همه در ذهنش جمع هستند و بعدا می‌شنویم دست کارگر در حین کار زیر دستگاه مانده و قطع شده! او با چه انگیزه‌ای برای شکوفایی تولید و استقلال کشورش تلاش کند؟! دریابیگی با انتقاد از برخی مسوولان و نمایندگان مجلس که شعار حمایت از تولید و کارگر سر می‌دهند و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت مابه التفاوت ارز را طرح می‌کنند، می‌گوید: پول‌پاشی در جامعه یعنی تورم و گرانی‌های سرسام آور! ما پیشنهاد می‌کنیم بن کارگری و کارمندی را احیا کنند تا حقوق بگیران حداقل بتوانند کالاهای اساسی مثل برنج و مرغ و گوشت و لبنیات را بر سرسفره‌شان ببینند! او از وزیر تعاون و کار درخواست می‌کند که موضوع بن کارگری را در شورای عالی کار مطرح و بر احیای تعاونی‌های کارگری و کارمندی پافشاری کند تا بلکه اقشار آسیب پذیرجامعه از فشارهای کنونی خارج شوند و عدالتی را مدنظر مسوولان و کارگزاران نظام است؛ محقق گردد! این نماینده کارگری می‌گوید: اگر در سال‌های گذشته طبق قوانین کار و تامین اجتماعی حقوق کارگر و بازنشستگان به عدالت و منطقی افزایش می‌یافت؛ امروز شاهد این همه مشکلات نبودیم! رییس سازمان برنامه و بودجه درباره افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی دستمزدها و افزایش پلکانی حقوق‌ها اظهارنظر می‌نماید؛ ما صحبت‌مان این است که ۸۰ درصد کارگران و بازنشستگان حداقل بگیر هستند؛ آیا این افزایش‌ها کمک حال این جماعت خواهد بود؛ قطعاً خیر!

     کارگران و بازنشستگان  اوضاعشان وخیم است

او خطاب به دولت و مجلس می‌گوید: کارگران و بازنشستگان اوضاع مالی‌شان وخیم است؛ با این حقوق‌ها به کجا خواهیم رسید؟ با ماهی چهار و ۵ میلیون کدام مسوول و نماینده محترم زندگی می‌کند که ما اینگونه باشیم! حقوق‌های ۳۰ تا ۴۰ میلیونی برخی نمایندگان مجلس و مدیران مملکت کجا و دستمزد بخور و نمیرجماعت کارگر و بازنشسته کجا؟!  او از مدیران سازمان تامین اجتماعی به‌طور جد می‌خواهد که پیگیر بدهی ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان باشند و در ادامه به بحث پرچالش همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌پردازد و می‌گوید: این موضوع در دولت احمدی‌نژاد طرح و اجرایی نشد و در دولت تدبیر و امید نیم بند محقق گشته؛ سال ۱۳۹۸ برای تامین بار مالی طرح ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی عملیاتی شد و برای سال ۱۳۹۹ که قراربود ۸۹ هزار میلیارد تومان در بودجه دیده شود؛ ریالی محقق نشده اما حقوق بازنشستگان تا درصدی ترمیم شد که البته با ایده آل‌ها فاصله داریم.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران