شماره امروز: ۵۴۷

مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان و شرق استان هرمزگان، شاهد خسارات ناشی از توفان بودند

| | |

فعالیت چرخند حاره‌ای شاهین سیستان و بلوچستان و هرمزگان را تحت تأثیر قرار داده است، تاکنون خسارت‌هایی به برخی شناورهای سبک و سنگین واردشده و پیش‌بینی می‌شود این پدیده شدت بگیرد.

فعالیت چرخند حاره‌ای شاهین سیستان و بلوچستان و هرمزگان را تحت تأثیر قرار داده است، تاکنون خسارت‌هایی به برخی شناورهای سبک و سنگین واردشده و پیش‌بینی می‌شود این پدیده شدت بگیرد.

با توجه به هشدار سطح قرمز سازمان هواشناسی در روز جمعه مبنی بر نزدیک شدن توفان چرخنده حاره‌ای طی شنبه و یکشنبه و ناپایداری جوی متأثر از این توفان و پیش‌بینی وقوع رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان و شرق استان هرمزگان این استان‌ها شاهد خسارات ناشی از این پدیده بودند. با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، شدت این پدیده بیشتر خواهد شد و شاهد تغییرات جوی جدی‌تری خواهیم بود. در حال حاضر توفان شاهین در فاصله حدود ۹۰ کیلومتری از بندر گواتر ایران قرار دارد و همچنان حرکت آن به سمت دریای عمان و سواحل استان ادامه دارد. هواشناسی در اطلاعیه‌هایی خواسته است که تا اطلاع ثانوی هیچ فعالیت دریایی در جنوب سیستان و همچنین شرق هرمزگان انجام نشود. افرادی که بنا بر ملاحظات شغلی خود هنوز در نزدیکی بنادر قرار دارند، به مکان‌های امن‌تر منتقل شوند. اگر شرایط انتقال به‌جای امن فراهم نیست، به هوش باشند و در صورت افزایش شدت پدیده‌های مخاطره‌آمیز فوراً منطقه خطر را ترک کنند.

تأثیر چرخند حاره‌ای تنها مربوط به سواحل نیست، بلکه اکثر مناطق یادشده را با شدت و ضعف در برمی‌گیرد به‌طوری‌که بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی برخی اثرات مخاطره‌آمیز این چرخند شهرستان‌های چابهار، کنارک، دشتیاری، زرآباد، فنوج، قصرقند، سرباز، نیکشهر، جنوب ایرانشهر، بزمان، سراوان، سیب سوران و مهرستان را با شدت‌های مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین استان هرمزگان دریا به‌ویژه سواحل جاسک از دیشب مواج شده و به‌تدریج بر شدت ناپایداری‌ها علاوه بر مناطق ساحلی دریایی عمان در خشکی‌های شرقی استان افزوده می‌شود که این سامانه علاوه بر جاسک و سیریک، در مناطقی از میناب، رودان و بشاگرد نیز تأثیرگذار است. مخاطرات جوی مورد انتظار از توفان شامل بارش‌های شدید، رعدوبرق و صاعقه، تندبادهای شدید، سیلاب، بالاآمده آب دریا و رودخانه‌های فصلی، افزایش ارتفاع موج و متلاطم شدن دریا است. مختار سلحشور -مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان- در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: به دنبال هشدار سطح قرمز در پی وقوع توفان حاره‌ای، جهت مقابله با حوادث احتمالی در مناطق شرقی استان و بر اساس تصمیمات اخذ شده همه نیروهای امدادی، اعضای تیم‌های واکنش سریع و تمامی کارکنان ستادی و شهرستانی در حالت آماده باش قرار گرفته است. انبارهای هلال احمر از نظر مواد غذایی و اقلام امدادی تجهیز و تمامی ماشین‌آلات امدادی به حالت آماده باش در آمدند. وی افزود: براساس گزارش هواشناسی سرعت توفان حاره‌ای شاهین متغیر بوده و سرعت جابه‌جایی آن در حال حاضر ۱۵ کیلومتر در ساعت بوده و موجب بارش باران در سواحل چابهار و کنارک شده است. محسن حیدری -مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان- نیز اظهار کرد: در حال حاضر ابرهای چرخند حاره‌ای شاهین با ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متر حدود ۵۰ درصد آسمان زاهدان را پوشانده است و انتظار می‌رود در ادامه روز بر ضخامت ابرها افزوده شود. وی اضافه کرد: هم اکنون چرخند حاره‌ای شاهین در حوالی مدار ۲۴ درجه شمالی و ۶۱ درجه شرقی قرار دارد و با سرعت جابه‌جایی ۱۱ کیلومتر بر ساعت به سمت غرب در حرکت است. حیدری تصریح کرد: ابرهای این چرخند در جهت شمال تا شعاع حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر و در جهت غرب تا شعاع حدود ۴۰۰ کیلومتر از چشم توفان توسعه یافته که خیلی بعید است در مناطق دوردست بیرون از دریا تأثیرگذاری قابل توجهی داشته باشد. به‌طور کلی دامنه ابرناکی توفان تا کنون به حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلومتر رسیده است.

اله‌بخش ریگی - دبیر توسعه هواشناسی کاربردی سیستان و بلوچستان - اظهار کرد: در حال حاضر توفان شاهین در فاصله حدود ۹۰ کیلومتری از بندر گواتر ایران قرار دارد و همچنان حرکت غرب سوی آن به سمت دریای عمان و سواحل استان ادامه دارد. فاصله توفان با سواحل چابهار نیز به حدود ۱۵۰ کیلومتر رسید و دریای عمان در ساحل و  فرا ساحل به‌شدت مواج است. توصیه می‌شود مردم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی توفان به هیچ عنوان برای عکاسی یا تفرج به سواحل نزدیک نشوند چراکه در حال حاضر بهترین اقدام در خانه ماندن است. ریگی تصریح کرد: همچنان بر عدم فعالیت‌های دریایی اصرار داریم و توصیه می‌کنیم تا اطلاع ثانوی هیچ فعالیت دریایی در جنوب استان انجام نشود.

محمد شهلی‌بر -مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان- اظهار داشت: توفان حاره‌ای از سمت گوادر پاکستان به پسابندر و محدوده نوار ساحلی چابهار- گواتر سبب خسارت جدی به صیادان شده است. هم اینک دو لنج شکسته و غرق شده که ارزش هر لنج بیش از ۱۰ میلیارد تومان است. بیش از ۲۵ هزار صیاد و هزار لنج و هزار و ۵۰۰ قایق در چهار شهرستان چابهار، دشتیاری، زرآباد و کنارک در حال فعالیت هستند. شهلی بر گفت: هشدارهای لازم هواشناسی در خصوص منع تردد شناورها به صیادان داده شده و لنج و قایق‌ها به مکانی امن انتقال داده شده‌اند.

ستاد مدیریت بحران دشتیاری اعلام کرد در مرز «ریمدان» بیش‌از ۲۶.۵ میلی متر باران باریده که جاده مرز دچار آبگرفتگی شدید شده و واردات و صادرات فعلاً متوقف است. روزانه بیش‌از ۱۰۰ کامیون کالا از جمله، کاشی و سرامیک، سیمان، قیر، دوغ و.... از این مرز و از طریق ایران به پاکستان صادر می‌شود. مرز ریمدان دشتیاری در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان با چابهار ۱۲۰ کیلومتر و تا گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارد، این نقطه بهترین مسیر و راه دسترسی ایران به ۳۷ درصد جمعیت جهان در پاکستان، چین و هند است.  عادل عفتی - فرماندار دشتیاری - اظهار داشت: توفان شاهین از دشتیاری و مشخصاً بنادر صیادی آن به ویژه بندر پسابندر وارد شده است و به دلیل اینکه این بندر حوضچه آرامش ندارد خساراتی به شناورهای صیادی وارد کرده است. تمهیدات لازم در این بندر اندیشیده شده است و ستاد مدیریت بحران ما در شهرداری بندر بریس که فاصله چندانی با پسابندر ندارد و در واقع از نقاط ورود توفان به سواحل است، تشکیل شده است. در بقیه نقاط شهرستان مشکل چندانی وجود ندارد، قطعی‌های برق و آب و تلفن تاکنون گزارش نشده، البته جاده مرز ریمدان هم دچار آبگرفتگی شده، و فعلاً واردات و صادرات از این مرز متوقف شده است. عفتی بابیان اینکه انتظار داریم بارندگی‌ها افزایش یابد، گفت: بارندگی‌ها در نقاط مختلف شهرستان از ۲۰ میلی‌متر شروع شده و درحال افزایش است و در نگور ۲۶.۵ میلی متر، در بریس ۴۴ میلی متر، در باهوکلات ۱۸ میلی متر باران باریده است. توفان حاره‌ای «شاهین» که از سمت اقیانوس هند شکل گرفته است به نزدیکی سواحل جنوبی ایران رسیده است و از اواخر هفته گذشته سازمان هواشناسی کشور اعلام وضعیت قرمز داد. ستاد مدیریت بحران در استان هرمزگان در اولین جلسه تمهیدات لازم برای تخلیه روستاها را بررسی کرد و به فرمانداران جاسک و سیریک در اولویت اول و فرمانداران میناب، بندرعباس و بندرلنگه در اولویت دوم دستور بررسی شرایط روستاهای ساحلی را داد. همچنین مدیران دستگاه‌های مختلف از جمله بنادر و دریانوردی هرمزگان، شیلات هرمزگان، ستاد فرماندهی انتظامی هرمزگان، دریابانی، نیروی دریایی سپاه و ارتش هم برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی هشدار ممنوعیت تردد به شناورهای سبک و نیمه سنگین را دادند. همچنین از تردد شناورهای مسافری، باری و صیادی در روزهای شنبه و یکشنبه در سواحل شرقی استان هرمزگان جلوگیری شد. مدیرکل شیلات هرمزگان هم از اعمال تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی به حوضچه‌های پرورش ماهی و میگو در شرق هرمزگان داد. همچنین به صیادان مناطق شرقی هرمزگان هشدار تردد صادر شد. هواشناسی هرمزگان هم طی اطلاعیه‌های لحظه‌ای آخرین وضعیت جابه‌جایی توفان حاره‌ای «شاهین» را اعلام کرد. محمد رادمهر فرماندار جاسک هم در آخرین اظهارنظر رسانه‌ای از آمادگی برای تخلیه ۳۰ روستا در جاسک خبر داد. رادمهر همچنین از آمادگی نیروهای بسیج، نیروی دریایی ارتش و نیروهای امداد و نجات هلال احمر و نیروهای مردمی برای 

کمک رسانی به مناطق در معرض خطر خبر داد و گفت: ترد شناورها از صبح شنبه تا روز دوشنبه ممنوع است. تاثیرات قابل توجه توفان حاره‌ای از ساعات بعدازظهر و شب در مناطق شرقی جاسک آغاز می‌شود و شاهد تندباد شدید، رگبار باران و رعد وبرق و توفانی شدن دریا خواهیم بود و شدت باد در سواحل به بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج در محدوده ۲ تا ۳ متر می‌رسد.  منصور بیجار -معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان- در جلسه مدیریت بحران سیستان و بلوچستان که در فرمانداری چابهار برگزار شد، اظهار داشت: قانون مدیریت بحران جامع و کامل است و برای پیشگیری و مقابله، وظایف تمامی مسوولان و اعضای ستاد مشخص است لذا همه به وظایف خود عمل و اقدامات لازم را انجام دهند. وی ادامه داد: تمامی ظرفیت‌ها، امکانات دولتی و بخش خصوصی در سطح شهرها و روستاها مکلف هستند براساس قانون در مواقع جلوگیری از گسترش بحران نظیر سیل و توفان همکاری لازم را داشته باشند. اطلاع‌رسانی‌ها از طریق مدیریت بحران باشد و اطلاعات جامع و کامل در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار گیرد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران