شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شایع‌ترین اختلالات عصبی که سالمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد،

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شایع‌ترین اختلالات عصبی که سالمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، آلزایمر، سکته مغزی، لرزش ارثی، نوروپاتی، پارکینسون و صرع را شامل می‌شود. فاطمه محمدیان، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب اظهار کرد: شیوع جنسیتی این بیماری‌ها نشان می‌دهد سکته مغزی در بین مردان و سایر اختلالات در بین زنان شایع‌تر است. سکته مغزی به عنوان رویدادی خطرناک و تهدید‌کننده زندگی، زمانی اتفاق می‌افتد که خون رسانی به قسمتی از مغز به‌طور ناگهانی قطع یا رگ خونی در مغز پاره شود. محمدیان با اشاره به اینکه علائم هشداردهنده این بیماری شامل افتادگی صورت، ضعف بازو و مشکل در گفتار است، گفت: درصورت مشاهده علائم هشدار‌دهنده سکته مغزی، باید فوراً با اورژانس تماس گرفته شود. آلزایمر یک بیماری پیشرونده است که سلول‌های مغز را از بین می‌برد و در اساسی‌ترین عملکردهای روحی و جسمی فرد تداخل ایجاد می‌کند و علت دقیق آن هم، هنوز ناشناخته است. متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به اینکه بیماری پارکینسون، یک بیماری مزمن و پیشرونده حرکتی است، افزود: بیماری پارکینسون شامل نقص و مرگ سلول‌های عصبی حیاتی در مغز می‌شود. گزینه‌های درمانی این بیماری شامل دارو و جراحی برای مدیریت علائم آن است. نوروپاتی به عنوان یک اختلال عصبی سبب علائمی مانند بی‌حسی و ضعف می‌شود که در اغلب موارد، دست‌ها و پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.‌محمدیان با اشاره به اینکه میوپاتی، اختلال در ماهیچه‌ها است، افزود: میوپاتی با ضعف عضلانی مشخص می‌شود که معمولاً شدیدترین حالت در قسمت فوقانی بازوها و ران‌ها است. دیستروفی عضلانی، گروهی از اختلالات پیشرونده عضلانی است که اساس ژنتیکی دارد. علائم این بیماری با ضعیف شدن عضلات نزدیک به تنه بدن شروع می‌شود و در ادامه به تحلیل رفتن شدید عضلات و انقباض ماهیچه‌ها می‌انجامد. اقداماتی وجود دارد که می‌توان برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به یک بیماری مغز و اعصاب انجام داد که اولین اقدام کنترل عوامل خطر مانند سیگار، فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی است. در صورتی که افراد سنین بالا دچار یک بیماری مغز و اعصاب شوند، هرچه سالم‌تر باشند، بهتر می‌توانند با آن کنار بیایند. وی با اشاره به اینکه جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است، گفت: بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۵۰ میلادی، نسبت افراد مسن جهان تقریباً دوبرابر می‌شود و از حدود ۱۲ به حدود ۲۲ درصد خواهد رسید. افراد مسن با مشکلات جسمی و روانی خاصی روبرو هستند که باید به دقت شناخته شود. بیش از ۲۰ درصد از بزرگسالان ۶۰ سال به بالا از اختلالات روانی یا عصبی رنج می‌برند (به استثنای اختلالات سردرد) و ۶.۶ درصد از همه ناتوانی‌ها در افراد بالای ۶۰ سال به اختلالات روانی و عصبی نسبت داده می‌شود.

      بسیاری از اختلالات سیستم عصبی درمان‌پذیر هستند

محمدیان بیان کرد: بسیاری از اختلالات مغز و سیستم عصبی را می‌توان با موفقیت درمان کرد و همچنین درمان‌های مختلفی که پزشکان از آن استفاده می‌کنند دایما درحال بهبود است. پیری بیولوژیکی به عنوان فرایندی از تغییرات پیشرونده، ذاتی و تجمعی سلولی و اندامی تعریف می‌شود که به کاهش توانایی ارگانیسم برای مقاومت برابر عوامل استرس‌زا منجر می‌شود. این تغییرات در نهایت منجر به کاهش توانایی بدن برای زنده ماندن می‌شود. پیری بیولوژیکی همچنین با جهانی بودن در جمعیت‌ها، فرهنگ‌ها و محیط‌های فیزیکی مشخص می‌شود. وی با اشاره به اینکه علل دقیق پیری ناشناخته مانده است، گفت: بسیاری از نظریه‌های پیری با شواهد تجربی پشتیبانی می‌شوند، اما هنوز یک چارچوب واحد پیدا نشده است. متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب بر لزوم حفظ و ارتقا سلامتی آنان تاکید کرد و گفت: بدیهی است که مواردی که برای سیستم « مغز و اعصاب »

 شما مفید محسوب می‌شوند، معمولاً برای قلب و سایر سیستم‌های بدن نیز مفید هستند. وی با اشاره به اینکه خوب استراحت کردن برای همه از جمله سالمندان بسیار مفید است، گفت: دست کم ۷ ساعت خواب خوب داشته باشید. برخی از افراد با بیشتر یا کمی کمتر عملکرد بهتری دارند. مقابله با مشکلات خواب ممکن است زمان‌بر باشد، اما برخی کارها را می‌توان برای بهبود خواب انجام داد. محمدیان به سالمندان توصیه کرد که تغذیه مناسب داشته باشند و خوب غذا بخورند. تغذیه به‌طور کلی نقش مهمی در سلامت ما دارد. مغز و سیستم عصبی به غذاهای غنی از ویتامین B، اسیدهای چرب امگا ۳، 

ویتامین D، منیزیم و آهن نیاز دارد. ماهی، آجیل به ویژه گردو، حبوبات، سبزیجات سبز تیره، شیر کم چرب، ماست، غلات غنی شده، سیب زمینی و گوجه فرنگی، فهرستی از غذاهای مناسب است که باید در رژیم غذایی متعادل گنجانده شود. وی به استفاده زمان روزانه از نور خورشید و شیر غنی شده برای تامین ویتامین D، روغن سرشار از امگا-۳ مثل روغن زیتون و کنجد تاکید کرد و گفت: کاهش استرس یکی از مهم‌ترین مواردی است که یاید مورد توجه جدی قرار گیرد. هرچند استرس می‌تواند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد، اما مواردی مانند یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق و ورزش منظم می‌تواند سیستم عصبی را در وضعیت مناسبی نگه دارد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران