شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از واکسیناسیون کرونا برای پرستاران تاکنون حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در پرستارانی که هر ۲ دز واکسن را زده‌اند، نداشته‌ایم و مرگ و میر پرستاران بر اثر این بیماری در کشور به صفر رسیده است.

بعد از واکسیناسیون کرونا برای پرستاران تاکنون حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در پرستارانی که هر ۲ دز واکسن را زده‌اند، نداشته‌ایم و مرگ و میر پرستاران بر اثر این بیماری در کشور به صفر رسیده است. رییس کل سازمان نظام پرستاری، با بیان این مطلب گفت: یکی از اقدامات مهمی که بعد از شیوع کرونا با پیگیری سازمان نظام پرستاری انجام شد، واکسیناسیون پرستاران بود. پرستاران و مدافعان سلامت اولین گروهی بودند که واکسن کرونا تزریق کردند. محمد میرزابیگی، ادامه داد: در فاصله کمتر از یک ماه از ورود واکسن کرونا به کشور تقریبا همه مدافعان سلامت واکسن زدند و خوشبختانه از روزی که هر دو دز واکسن برای پرستاران تزریق شد تا امروز هیچ موردی از مرگ و میر پرستارانی که واکسن زده‌اند به علت کرونا نداشته‌ایم. او افزود: مواردی از ابتلا به کرونا بعد از دز دوم بوده اما خفیف و در حد سرماخوردگی بوده است. موارد انگشت شماری از مرگ پرستاران نیز داشته‌ایم. حدود سه مورد، که هیچ کدام واکسن نزده بودند، یک مورد خانمی بود که تصمیم به بارداری داشت و متاسفانه واکسن نزده و مرگ غم‌انگیزی بود. دو مورد هم زنان بارداری بودند که واکسن نزده بودند البته این پرستاران در بخش کرونا نبودند و در بخش‌های دیگری فعالیت داشتند. رییس کل سازمان نظام پرستاری، تاکید کرد: در مجموع متاسفانه در ماه‌های اخیر سه مورد فوت پرستار داشتیم که هیچ کدام واکسن نزده بودند و شهید شدند. واکسن قطعا در پیشگیری از مرگ کرونا موثر است. بنابراین از همه مردم می‌خواهیم الگویشان را جامعه پرستاری قرار دهند و قطعا واکسن بزنند.

      اهمیت تزریق دز سوم واکسن کرونا  به مدافعان سلامت

او درباره تزریق دز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت، اظهار کرد: اکنون بحث تزریق دز سوم واکسن کرونا برای پرستاران مطرح است. در این مورد با وزیر بهداشت و رییس‌جمهوری صحبت کرده‌ایم. آنان هم موضوع را در ستاد ملی کرونا مطرح کرده‌اند و قرار شد به زودی دز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت زده شود. میرزابیگی افزود: اطلاعات و کد ملی همه پرستاران و مدافعان سلامت از جمله همه اعضای سازمان نظام پرستاری به وزارت بهداشت داده شده است و این واکسیناسیون شامل همه نیروهای نظام سلامت می‌شود. رییس سازمان نظام پرستاری گفت: در واکسیناسیون دز اول و دوم در یک مقطع، وزارت بهداشت شاغلان زیر پوشش خودش را واکسن زد. سازمان نظام پرستاری نیز شاغلان بخش خصوصی، پرستاران هوم کر و پرستارانی را که وزارت بهداشت اطلاعاتشان را نداشت، واکسن زد. اما اکنون برای تزریق دز سوم تفاوتی بین این نیروها نیست.

میرزابیگی ادامه داد: سازمان نظام پرستاری اطلاعات همه افرادی را که در اختیار دارد به وزارت بهداشت داده است و هر زمان برای واکسیناسیون دز سوم اعلام شود؛ دز سوم به مرور به پرستاران تزریق می‌شود. به هر حال ابتلا به کرونا همچنان وجود دارد، زمان ایمنی زایی واکسن‌ها نیز محدود است و باید بعد از هر چند ماه واکسن کرونا تکرار شود. رییس کل سازمان نظام پرستاری، گفت: در ایام تعطیلات عید سال ۹۹ فراخوانی داده شد. پرستاران داوطلب وارد عمل شدند و بسیاری از مشکلات در بعد تامین نیرو حل شد. در بحث حمایت نیز مرتب بحث ایمنی پرستاران را چه به لحاظ لباس‌های ایمن‌کننده، ماسک، دستکش، لباس‌های کاورال (که روی لباس می‌پوشند)، شیلد، عینک و مواردی از این قبیل را در ستاد صحت پیگیری کرده‌ایم. اوایل مشکلاتی بود اما با پیگیری‌های انجام شده به‌طور کامل مشکلات از بین رفت.

     ابتلای ۱۳۶هزار پرستار به کرونا  ۱۳۰ شهید و ۸۲۰۰ جانباز

میرزابیگی، ادامه داد: با فعالیت ستاد صحت آمار روزانه مبتلایان پرستار را به‌طور منظم به قوای سه گانه، دفتر مقام معظم رهبری و وزارت بهداشت اعلام می‌کنیم. آخرین آمار از مبتلایان پرستار به کرونا ۱۳۶ هزار نفر است و تعداد ۱۳۰ شهید خدمت نیز در گروه پرستاری داشتیم. او گفت: در گروه پرستاری حدود ۸ هزار و ۲۰۰ نفر پرستار نیز به دلیل کرونا از گردونه خدمت خارج و می‌توان گفت جانباز دفاع مقدس دوران کرونا شدند و نتوانستند کار پرستاری را ادامه دهند. این افراد از شغل پرستاری خارج شده‌اند زیرا توانایی کار در بخش پرستاری را از دست دادند و به مشاغل دیگر می‌پردازند. رییس کل سازمان نظام پرستاری افزود: در این مدت بحث استخدام نیروهای پرستار را پیگیری کردیم و توانستیم از وزارت بهداشت ۵۱ هزار و ۲۰۰ نفر مجوز استخدام بگیریم اما متاسفانه مسوولان وزارت بهداشت اعلام کردند که فقط ۱۷ هزار نفر استخدام شده‌اند. سازمان مدیریت و سازمان امور استخدامی نیز این آمار را تایید کرده‌اند. امیدواریم که با مساعدت مسوولان دولت جدید بقیه نیروها نیز به سرعت جذب شوند. بنابر اعلام روابط عمومی سازمام نظام پرستاری، وی گفت: بحث معوقات پرستاران، حقوق و مزایای آنان در طول دوران کرونا نیز از جمله مواردی بود که پیگیری کردیم و خوشبختانه در هر دو زمینه، توفیقات خوبی داشته‌ایم. معوقات پرستاران کاهش یافته و حقوق و مزایایی نیز برای پرستاران در نظر گرفته شده است، مزایای دیگر نیز در حال پیگیری است که به زودی با تصویب نهایی اعلام خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران