شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در فرآیند واکسیناسیونی که یک سال مداوم طول بکشد، سطح ایمنی کسی که اول سال واکسن زده است به اندازه سطح ایمنی‌اش در آخر سال نیست،

در فرآیند واکسیناسیونی که یک سال مداوم طول بکشد، سطح ایمنی کسی که اول سال واکسن زده است به اندازه سطح ایمنی‌اش در آخر سال نیست، بنابراین واکسیناسیون باید طی سه‌ماه و ضربتی انجام شود. دبیر کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: کرونا با همین شیوه‌ای که می‌بینید، هجمه‌هایی را ایجاد می‌کند و پس از آن رو به نزول می‌رود. این وضعیت همچنان تداوم خواهد داشت. اینکه بگوییم موج‌های دیگری نخواهیم داشت مبنای علمی ندارد. نکته بعدی این است که آیا اگر واکسن بزنیم دیگر مرگ‌ومیر اتفاق نخواهد افتاد؟ شواهد نشان داده است که اگر واکسن بزنیم، مردم اگرچه بیمار می‌شوند، اما نمی‌میرند یا مریضی شدید نمی‌گیرند. بنابراین ممکن است که کشوری واکسن هم بزند و بازهم پیک‌های کرونایی را داشته باشد. مصطفی قانعی در پاسخ به این سوال که اگر برخی پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا علایم شدیدی داشته باشند، ممکن است این علایم به همان شدت یا بیشتر از آن در دوز دوم تکرار شود، گفت: هیچ ارتباطی بین علایم دوز اول و دوم نیست. ممکن است دوز اول علایم شدید نداشته باشد و دوز دوم داشته باشد و بالعکس.

قانعی در پاسخ به این سوال که آیا اتمام واکسیناسیون تا دهه فجر امسال طبق وعده وزیر بهداشت جدید، باتوجه به نگرانی‌ها از احتمال شیوع سویه لامبدا در پاییز دیر نیست؟ گفت: در واکسیناسیونی که یک سال مداوم طول بکشد، سطح ایمنی کسی که اول سال واکسن زده است به اندازه سطح ایمنی‌اش در آخر سال نیست. واکسیناسیون باید طی سه‌ماه و ضربتی انجام شود. بعد از این واکسیناسیون، مرگ‌ومیر به‌شدت پایین می‌آید و پس از آن باید برای موارد خطرناکی که بروز می‌کند، تست‌های تشخیصی و ایزوله‌کردن بیمار را اعمال کنیم. نمی‌توانیم واکسن بزنیم و بعد بگوییم مردم هرجا که می‌خواهند بروند. باید شناسایی بیماران و ایزوله‌کردن آنها و واکسیناسیون را اعمال کنیم، به این می‌گویند قرنطینه هوشمند. همه اینها در کنار یکدیگر جواب می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران