شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در شرایطی که کرونا باعث شده تا بسیاری ازافراد بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانند و از طرف دیگر شرایط اقتصادی خود عامل دیگری بر تشدید فشارهای عصبی است،

در شرایطی که کرونا باعث شده تا بسیاری ازافراد بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانند و از طرف دیگر شرایط اقتصادی خود عامل دیگری بر تشدید فشارهای عصبی است، رفتارهای خشن در محیط خانواده‌ها افزایش یافته است، البته این معضل تنها مربوط به کشور ما نیست و طی 2 سال گذشته افزایش خشونت‌های خانگی در صدر اخبار اکثر کشورهای جهان بوده است. خشونت‌هایی که گاه رنگ و بوی خون هم گرفته در برخی موارد قربانیانی هم داشته است. اینکه کودکان بیش از همه قربانی این خشونت‌ها می‌شوند، مساله‌ای است که بسیار به آن پرداخته شده است، اما در حال حاضر در ایران افزایش آمار همسرآزاری گوی سبقت را از آمار کودک آزاری که همیشه در صدر جدول خشونت‌های خانگی قرار داشت ربوده است. رییس اورژانس اجتماعی در این باره گفت: پیشتر کودک‌آزاری در صدر خشونت‌های خانگی براساس میزان تماس‌های گرفته شده با شماره ۱۲۳ قرار داشت اما اکنون ‌همسرآزاری رتبه نخست این تماس‌ها را به خود اختصاص داده‌ است. محمود علیگو افزود: طبق آمار سال گذشته اورژانس‌ اجتماعی، بیشترین تماس‌های مرتبط با حوزه‌های خشونت شامل همسرآزاری و خشونت خانگی حاد به معنای درگیری و مشاجره زن و شوهر است و بعد از آنها کودک‌آزاری قرار دارد.

      فقر اقتصادی  عامل مهم خشونت‌های خانگی 

وی با بیان اینکه فقر اقتصادی و مشکلات روان از جمله دلایل همسرآزاری به شمار می‌رود، اضافه کرد: آموزش مهارت‌های زندگی قبل از ازدواج در کاهش همسرآزاری موثر است. از سوی دیگر خط اورژانس‌اجتماعی با شماره ۱۲۳ با هدف مداخله در بحران همسرآزاری به زوجین در معرض آسیب یا آسیب‌دیده کمک می‌کند. رییس اورژانس اجتماعی با بیان اینکه همچنین تصویب لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت در مجلس می‌تواند میزان همسرآزاری را کاهش دهد، افزود: در همسرآزاری اغلب زنان مورد آزار قرار می‌گیرند و هرچند آزار مردان نیز گزارش شده اما این موارد بسیار کم است. علی‌گو افزود: خدمات حمایتی ۱۲۳ این ظرفیت را دارد که کودک یا زن در معرض آسیب را از وضعیت خشونت خارج کند و اصولا هرگونه مداخله‌ای در کاهش خشونت، نقش بسزایی دارد.

     افزایش تماس با اورژانس اجتماعی

رییس اورژانس اجتماعی یادآور شد: سال گذشته در مجموع ۳۸ درصد تماس با اورژانس اجتماعی در رابطه با خشونت خانگی افزایش یافته است. او از مردم خواست در صورت مشاهده موارد همسرآزاری، کودک آزاری، سالمندآزاری، معلول آزاری و حتی مواردی مانند اقدام به خودکشی جهت دریافت خدمات حمایتی با شماره ۱۲۳ تماس بگیرند. بر اساس آمار منتشره مرکز آمار ایران، ۹۶ درصد از مجموع ۸۰ هزار و ۱۸۷ مورد معاینه مدعیان همسرآزاری جسمی پزشکی قانونی طی سال ۹۹ به زنان مدعی همسرآزاری جسمی معطوف می‌شود و سهم مردان در این بین چهار درصد است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران