شماره امروز: ۵۴۷

| | |

از ابتدای اسفند سال ۱۳۹۸ سازمان بهشت زهرا در گیر بحران بی سابقه‌ای در طول ۵۰ سال گذشته شد که تا کنون تجربه آن وجود نداشت.

از ابتدای اسفند سال ۱۳۹۸ سازمان بهشت زهرا در گیر بحران بی سابقه‌ای در طول ۵۰ سال گذشته شد که تا کنون تجربه آن وجود نداشت. حتی در طول سال‌های دفاع مقدس، سیل تهران، زلزله بم و رودبار چنین اعداد و ارقامی در متوفیان دیده نشده بود. در پیک پنجم کرونا در برخی روزها عدد متوفیان به ۴۰۰ رسید که نیمی از آنها متوفیان مربوط به کرونا بودند. از سوی دیگر بر خلاف بحران‌های قبلی این بحران بسیار طولانی است و هنوز هم آینده‌ای برای آن متصور نیستیم.

مدیر عامل بهشت زهرا با بیان این مطلب گفت: از آنجایی که مهم‌ترین مساله ما تامین سردخانه بود به سرعت سردخانه‌هایی در بهشت زهرا نصب شد و تلاش کردیم مشکلی در راستای غسل متوفیان کرونایی به وجود نیاید. دستگاه‌های ضد عفونی به صورت بومی برای بهشت زهرا تهیه شد و روزی هفت مرتبه بهشت زهرا ضدعفونی شد. از سوی دیگر حضور ناظران شرعی در بهشت زهرا افزایش پیدا کرد و تا این لحظه ۱۲ بار پرسنل بهشت زهرا چک آب شده‌اند. به گفته سعید خال، ۲۲۵ نفر از پرسنل مبتلا به این بیماری شدند اما در کمترین فاصله رسیدگی‌های لازم انجام و به حمدالله تا این لحظه بهشت زهرا حتی یک تلفات هم نداشته که این مهم با برنامه‌ریزی و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی انجام شده است. ۶۰۰ نفر از پرسنل در اسفند ماه ۹۹ که در خط مقدم بودند واکسن دریافت کردند و با توجه به بودجه‌ای که معاونت مالی شهرداری تهران در نظر گرفته است مرکز تطهیر ایزوله در سازمان بهشت زهرا در دستور احداث قرار گرفته و تا کنون حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. او ادامه داد: ظرفیت سازمان بهشت زهرا برای تدفین اموات به صورت روزانه در شرایط عادی بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر بود و در بحران نیز تا حدود ۲۴۰ نفر این ظرفیت قابل افزایش بود؛ اما در بحران کرونا تا ۲.۵ برابر این ظرفیت با فشار مضاعف و چند شیفته کار کردن پرسنل افزایش پیدا کرد. سازمان بهشت زهرا سازمان بدون تعطیلی است که بر اساس اعلام وزارت بهداشت در صدر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده است. جایی که می‌توانست منشأ اپیدمی شود و با توجه به حجم شلوغی که وجود داشت با تدابیر و رعایت پروتکل‌ها در بالاترین سطح توانست موجب شود که حتی یک نفر از پرسنل ما در پی ابتلا به این بیماری فوت نکند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران