شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حالی که برخی از مسوولان به دنبال راه‌حل‌هایی برای بازگشایی مدارس در مهر ماه هستند و برخی دیگر از اتمام واکسیناسیون سراسری تا پایان بهمن ماه خبر می‌دهند،

در حالی که برخی از مسوولان به دنبال راه‌حل‌هایی برای بازگشایی مدارس در مهر ماه هستند و برخی دیگر از اتمام واکسیناسیون سراسری تا پایان بهمن ماه خبر می‌دهند، کرونا لامبدا به پشت مرزهای ایران رسیده و قارچ سیاه تاکنون جان بیش از 10 نفر را در شهرهای مختلف کشور گرفته و به گفته کارشناسان حوزه بهدشت و درمان پیک ششم بیماری در راه است. بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و درمان ایران در حال حاضر آلوده‌ترین کشور به ویروس کرونا است و همچنان روند واکسیناسیون کند است و البته که زندگی هم در جریان است. کسی از مقررات بهداشتی پیروی نمی‌کند، نه مسوولان که در جلسات معارفه خود در مجلس ماسک زدن را فراموش کرده‌اند و نه مردم که این همه مدت رعایت پروتکل‌ها خسته شان کرده و دیگر نمی‌دانند چه زمانی ممکن است به زندگی عادی خود بازگردند. از سوی دیگر مشکلات معیشتی هم باعث شده تا کسب و کارها به امید زنده نگه داشتن خود ریسک ابتلا به بیماری را بپذیرند و سر کارشان حاضر شوند. در این شرایط هم هستند افرادی که اصلا به هیچ قانون و اصولی پایبند نیستند و اعتقاد چندانی هم به مرگبار بودن این بیماری ندارند و از هر تعطیلی برای رفتن به مسافرت یا به جا آوردن اعمال مذهبی خود استفاده می‌کنند. اما واقعا چه کسی باید بر رعایت این مقررات نظارت داشته باشد و این وضعیت قرار است تا چه زمانی ادامه پیدا کند. 

       احتیاج به مقررات بهداشتی قوی داریم

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با تاکید بر اینکه کرونا تمام نمی‌شود و ممکن است پیک ششم بیماری را با جهش لامبدا شاهد باشیم، گفت: احتیاج به مقررات بهداشتی قوی در کشور داریم و تا چنین مقرراتی جاری نشود، هر چقدر هم واکسن تزریق کنیم و دارو در کشور باشد بازهم کرونا در کشور کنترل نخواهد شد. دکتر پیام طبرسی ‌با تاکید بر اینکه بروز قارچ سیاه در مبتلایان به کرونا موضوع تازه‌ای نیست، گفت: این موضوع ربطی به پروتکل‌های دارویی که برای این بیماران استفاده می‌شود، ندارد. تعدادی از مبتلایان به کرونا به بیماری زمینه‌ای دیابت نیز مبتلا هستند و اگر به بیمار دیابتی بدون در نظر گرفتن شرایط کورتون زیادی تزریق شود، بروز قارچ سیاه افزایش می‌یابد. به دلیل تعداد بالای بیماران در پیک پنجم شاهد افزایش تعداد مبتلایان به قارچ سیاه در این پیک هستیم. مردم باید احتیاط کنند و به هیچ عنوان خودسرانه کورتون تزریق نکنند؛ بر این اساس نگرانی وجود نخواهد داشت.

     یک هفته دیگر شاید قله پیک را رد کنیم

وی با اشاره به اینکه در حدود ۳ روز اخیر ورودی بیمارستان‌ مسیح دانشوری در تهران اندکی کاهش یافته است، اظهار کرد: ورودی روزانه پیش از این بیش از ۴۰۰ نفر بود اما اکنون به حدود ۳۲۰ نفر رسیدیم. اگر این روند تا یک هفته پایدار باشد شاید بتوان گفت قله پیک را رد کرده‌ایم ولی باید دید در روزهای آتی چه اتفاقی می‌افتد.طبرسی با اشاره به رکوردشکنی‌های اخیر در آمارهای کرونا، تصریح کرد: معمولا هرچه به آخر پیک نزدیک می‌شویم مرگ و میر افزایش می‌یابد. از تعداد موارد مبتلا می‌توان گفت شاید در تهران پیک پنجم در روزهای اوج خود به سر می‌برد.

      مشکل کرونا  صددرصد با دارو حل نمی‌شود

وی افزود: نمی‌توان گفت برای تامین دارو و تجهیزات مشکلی نداشتیم ولی مشکل کرونا ۱۰۰ درصد با دارو رفع نمی‌شود. ما احتیاج به مقررات بهداشتی قوی در کشور داریم. تا چنین مقرراتی جاری نشود، هر چقدر هم واکسن تزریق کنیم و دارو در کشور باشد بازهم کرونا در کشور کنترل نخواهد شد. او درباره نگرانی‌ها پیرامون ورود جهش لامبدا ویروس کرونا، بیان کرد: در برخی کشورهایی که جهش لامبدا رویت شده است مانند امریکا بازهم جهش دلتا بر آن غلبه کرده است اما در برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی لامبدا بر دلتا غلبه کرده است. باید ببینیم روند در روزهای آتی برایمان چگونه است. با ورود جهش لامبدا به کشور پیک بعدی کرونا با درگیری بالاتر آغاز خواهد شد. این جهش واکسن گریزی بیشتری دارد و سن ابتلا را هم کاهش می‌دهد.

     تزریق واکسن تنها راه‌حل نیست

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، تاکید کرد: امیدوارم با مدیریت خوب بتوانیم از این روزها عبور کنیم و فکر نکنیم تنها با تزریق واکسن، کرونا نابود می‌شود. تجربه انگلستان مقابل ما است که ۸۰ درصد واکسن تزریق کردند و مقررات بهداشتی سفت و سختی‌ هم دارند اما میزان بروز بالای بیماری را تجربه می‌کنند. این یعنی کرونا تحت کنترل درمی‌آید اما کاملا تمام نمی‌شود و داستان ما با کرونا کماکان ادامه خواهد داشت. او درباره تزریق دُز سوم واکسن کرونا، گفت: همه کشورهای دنیا به این نتیجه رسیدند که بعد از گذشت ۸ ماه از تزریق دُز دوم واکسن باید دُز سوم را تزریق کنند. در مورد نوع دُز یادآور سوم برای کسانی که قبلا واکسن‌های آدنوویروسی مانند اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق کردند بهتر است از پلتفرم‌های دیگر ساخت واکسن استفاده شود. 


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران