شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با گذشت بیش از یکسال از شیوع کرونا، اکنون درگیر دلتا هستیم، اما به تازگی واریانت «لامبدا» جهش جدیدی از کرونا در حال تبدیل شدن به تهدید جهانی است

با گذشت بیش از یکسال از شیوع کرونا، اکنون درگیر دلتا هستیم، اما به تازگی واریانت «لامبدا» جهش جدیدی از کرونا در حال تبدیل شدن به تهدید جهانی است که اگر پروتکل‌های بهداشتی صددرصد رعایت نشود، فاجعه عظیم تلفات را در پی خواهد داشت. تاکنون در ۲۹ کشور لامبدا شناسایی و ثبت شده و این نوع واریانت برای اولین‌بار در پرو مشاهده شد و با بالا‌ترین مرگ و میرهای کرونایی که ۹۷ درصد مربوط به واریانت لامبداست و لهستان با ثبت ۳۰۷ مرگ کرونایی در روز بعد از کشور پرو رتبه دوم چرخش این واریانت را به خود اختصاص داده است. سازمان جهانی بهداشت هشدار می‌دهد، لامبدا شرایط خطرناکی برای کشورها به لحاظ شیوع کرونا رقم زده است، این واریانت خطرناک، سرایت‌پذیری و قدرت‌گریز از ایمنی بیشتری دارد و اثرگذاری واکسن‌ها را نشانه گرفته و جهش‌های زیادی را درمفاهیم ژنی شامل می‌شود که می‌تواند به افزایش قابلیت سرایت‌پذیری و همچنین افزایش مقاومت آن درمقابل آنتی‌بادی‌ها منجر شود.

به گفته ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لامبدا هنوز در ایران مشاهده نشده و البته کل دنیا نگران این موضوع هستند. به نظر می‌رسد اگر سویه لامبدا بتواند وارد کشور شود، به‌ راحتی می‌تواند سویه غالب کشور شود بنابراین تنها راه چاره‌ای که برای مقابله با این اتفاق برای ما وجود دارد، افزایش سرعت واکسیناسیون و برقراری مقررات سختگیرانه‌تری در مرزها و نظارت جدی بر ورود مسافران از کشورهای همسایه است. 

       سرایت و عفونت‌زایی لامبدا بیشتر است

دکتر علیرضا ناجی متخصص بیماری‌های عفونی در این زمینه می‌گوید: جهش در واریانت لامبدا به میزان قابل توجهی سرایت و عفونت‌زایی این گونه جدید کووید ۱۹ را افزایش داده و این جهش 

ایمن گریز است، به نظر می‌رسد واریانت لامبدا می‌تواند به پاسخ سیستم ایمنی، غلبه کند. مطالعات اخیر در مورد واکسن‌های فایزر و مدرنا گواه این است که واریانت لامبدا در برابر ایمنی حاصل از این واکسن‌ها مقاومت دو تا سه برابری از خود نشان می‌دهد. او تصریح می‌کند: تقویت سرمایه‌گذار در سیستم بهداشتی و درمانی، افزایش ظرفیت تخت‌های بستری و مراقبت ویژه، تسریع در روند واکسیناسیون، توسعه ظرفیت انجام تست‌های تشخیصی، تقویت توان اقتصادی مردم و جمعیت بالای خانواده‌ها از مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری از چرخش گونه‌های جدید کرونا است.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه می‌دهد: مردم باید جهش‌های مختلف کرونا به ویژه دلتا و لامبدا را جدی بگیرند و پروتکل‌های بهداشتی را به‌طور کامل از جمله استفاده از ماسک، شست وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده، پرهیز از تجمعات و دورهمی‌ها را رعایت کنند حتی در صورت تزریق واکسن نیز باید این موارد را جدی بگیرند زیرا کرونا با جهش‌های مختلف، رفتارهای متفاوتی را از خود نشان می‌دهد. ناجی تاکید می‌کند: وقوع پیک ششم کرونا با واریانت لامبدا بستگی به شرایط و نحوه کنترل‌ و محدودیت‌ها دارد و خطر فراگیری سویه لامبدا بسیاری جدی و سرعت انتقال آن بالاتر از دلتا است.

عباس درستی متخصص بیماری‌های عفونی نیز در این زمینه می‌گوید: سویه جدید ویروس کرونا با نام لامبدا که در برخی کشورهای اروپایی و امریکایی دیده شده، احتمال اینکه در آینده به دنبال مراودات جهانی وارد کشور شود، زیاد بوده و به دلیل اینکه قدرت سرایت و قدرت مرگ لامبدا بسیار بالاست. او می‌افزاید: باتوجه به اینکه لامبدا، واکسن گریز است، تنها اسلحه ما در مقابله با لامبدا، رعایت دستورالعملی بهداشتی است و امیدواریم مردم با حساسیت بیشتر فاصله اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند.

      لامبدا کشنده‌تر از دلتا

درستی با تاکید بر اینکه این گونه علاوه بر این که کشنده‌تر از گونه دلتاست، درصد انتقال‌پذیری بالایی نیز دارد، اظهار می‌دارد: ضروری است مردم از حضور در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی خودداری کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را جدی بگیرند و به هیچ‌وجه شستن دست‌ها با آب و صابون را فراموش نکنند تا زنجیره انتقال بیماری کرونا قطع شود. او می‌گوید: در هفته آخر مرداد میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور مانند دو ماه اخیر به‌شدت پایین بوده و با اندکی افزایش نسبت به هفته قبل‌تر، به ۳۹درصد رسیده است و این بی‌توجهی‌ها به مسائل بهداشتی، زمینه ابتلا به لامبدا را فراهم می‌کند. این پزشک تصریح می‌کند: فصل سرما به عنوان تهدید مهمی در دوره فراگیری یک بیماری عفونی محسوب شده و رطوبت و سرما همواره شرایط مناسبی برای شیوع بیشتر بیماری‌های تنفسی محسوب می‌شود و سرعت انتقال‌پذیری لامبدا چندین برابر بالاتر از جهش‌های دیگر کرونا است. هر روز ایجاد تغییر در وضعیت ویروس کووید ۱۹ با واریانت‌های مختلف مانند آلفا، دلتا، لامبدا و غیره مشاهده می‌شود، بنابراین پیش‌بینی می‌شود در آینده نیز این روند ادامه داشته باشد و سویه‌های جدید ویروس باقدرت‌های متفاوت در انتقال و بیماری‌زایی به وجود ‌آید.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران