شماره امروز: ۵۴۷

سیر صعودی مرگ و میر و ابتلا به کرونا در کشور

| | |

یک بار دیگر آمار مرگ و میرهای کرونایی رکورد شکست، باید عادت کرده باشیم، اما مگر از دست دادن عزیزان عادت می‌شود.

گلی ماندگار|

یک بار دیگر آمار مرگ و میرهای کرونایی رکورد شکست، باید عادت کرده باشیم، اما مگر از دست دادن عزیزان عادت می‌شود. مگر می‌توان به همین راحتی از کنار این مرگ و میرهای کرونایی گذشت، حالا به رقم ۶۸۴نفر رسیده‌ایم، این یعنی عزادار شدن تعداد بی‌شماری خانواده، این یعنی شاید خانواده‌ای عزادار باز هم عزیز دیگری را از دست داده باشد. این یعنی ما هنوز چشم انتظار عملی شدن وعده‌هایی هستیم که دو سال است وزیر بهداشت و اعوان و انصارش در بوق وکرنا کرده‌اند و هیچ نتیجه عملی نداشته است. مرگ ۶۸۴انسان دیگر یعنی ما در مقابل کنترل کرونا شکست خورده‌ایم چون در تمام مدتی که شهروندان به این بیماری مبتلا می‌شدند و جان می‌باختند، دولتمردان و مسوولان اولویت‌های دیگری داشتند که به آن رسیدگی کنند. یعنی تعلل در وارد کردن واکسن، یعنی سهل انگاشتن ویروسی که کل دنیا را به تکاپو واداشت اما در ایران آب هم از آب تکان نخورد. حالا در هفته ۷۸ همه‌چیز رو به بدتر شدن است. 

در هفته ۷۸ اپیدمی کرونا در کشور، شاهد افزایش ۱۲.۵ درصدی مرگ‌های ناشی از بیماری نسبت به هفته ماقبل بودیم. همچنین روند کووید تقریبا در تمام استان‌ها صعودی است و کرونای دلتا همچنان با قدرت می‌تازد.در حال حاضر در دنیا ۲۱۱ میلیون و ۵۵۳ هزار و ۵۳۷ مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شناسایی شده که از این تعداد ۱۸۹ میلیون و ۲۹۹ هزار و ۴۳۴ نفر بهبود یافته‌اند، اما متاسفانه چهار میلیون و ۴۲۷ هزار و ۷۶۷ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری در جهان جان باخته‌اند.

  وضعیت کرونا در ایران

در ایران نیز طبق آخرین آمار وزارت بهداشت تاکنون مجموع بیماران کووید۱۹ به ۴ میلیون و ۶۴۰ هزار و ۶۹۵ نفر رسیده که از این تعداد سه میلیون و ۹۰۲ هزار و ۸۰۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده‌اند. با این حال کرونا جان ۱۰۱ هزار و ۳۵۴ نفر از هموطنان‌مان را گرفته است.

در عین حال باید توجه کرد که در کشورمان پیک پنجم کووید ۱۹ با سویه دلتا همچنان می‌تازد و جان‌های بسیاری را از بین می‌برد. به‌طوری که همچنان فوتی‌هایمان در مرز ۵۰۰ و ۶۰۰ نفر در روز نوسان دارد که نشان از فاجعه‌ای بزرگ در روند اپیدمی در کشور است و متاسفانه جان‌های زیادی را به کام مرگ می‌کشاند. در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

  افزایش ۱۲.۵ درصدی مرگ‌های کرونایی در کشور در هفته اخیر

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در هفته ۷۸ اپیدمی در کشور، یعنی از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ است، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۲۳۳۵۳۲ مورد، تعداد موارد بستری جدید ۳۳۳۲۳ نفر و تعداد موارد فوتی جدید در کشور طی این مدت ۴۰۳۲ نفر بوده است. بر این اساس در هفته اخیر، نسبت به هفته ماقبل شاهد افزایش ۱.۲ درصدی در موارد سرپایی مثبت، افزایش ۵ درصدی در موارد بستری مثبت و افزایش ۱۲.۵ درصدی در تعداد فوت‌شدگان بیماری در کشور بوده‌ایم.

  وضعیت کرونا در کشور

تهران / در تهران نیز در هفته اخیر یعنی از ۲۲ تا ۲۸ مرداد ماه ۱۴۰۰، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ۹۷۶۴ نفر، تعداد موارد بستری جدید ۴۲۹۵ نفر و تعداد فوتی‌ها ۴۱۵ نفر بوده است. بر این اساس در تهران در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل، کاهش ۲۶ درصدی در موارد سرپایی مثبت، افزایش ۷ درصدی در موارد بستری مثبت و کاهش ۴ درصدی در تعداد فوت‌شدگان بیماری را شاهد بوده‌ایم. در عین حال در هفته اخیر موارد بستری استان تهران افزایش و موارد فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر این استان از متوسط کشوری کمتر است.

البرز/ روند بستری استان در هفته اخیر افزایش مختصر و فوت کاهش داشته است. بروز موارد بستری اندکی کمتر از متوسط کشور، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

ایلام / در استان ایلام، تداوم روند افزایش موارد بستری و موارد فوت استان مشاهده می‌شود. میزان بروز موارد بستری با فاصله زیاد از متوسط کشور بالاتر و میزان مرگ و میر استان هنوز کمی از متوسط کشور پایین‌تر است. 

خراسان شمالی / در هفته اخیر هم تداوم افزایش بارز روند بستری و هم فوت مشاهده می‌شود. میزان بروز و میزان مرگ و میر استان با صعود بیشتر از متوسط کشور فاصله بیشتری گرفته است.

مازندران/ در هفته اخیر کاهش روند بستری و موارد فوت ملاحظه می‌شود. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان، همچنان با فاصله زیاد از متوسط کشور بیشتر است.

چهارمحال و بختیاری/ روند بستری و فوت افزایش بارز یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بالاتر و میزان مرگ و میر هم از متوسط کشور پیشی گرفته است.

گلستان / روند بستری استان در هفته اخیر کاهش، اما فوت افزایش داشته است. میزان بروز بستری و مورتالیتی استان با فاصله زیاد از متوسط کشور بالاتر است. 

اردبیل/ در هفته اخیر روند بستری و فوت استان افزایش بارز داشته است. میزان بروز استان با صعود بیشتر از حد متوسط کشور فاصله بیشتری گرفته و میزان مرگ و میر هم از متوسط کشور پیشی گرفته است.

همدان/ در هفته اخیر افزایش بارز موارد بستری و افزایش موارد فوت مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر شد، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

بوشهر/ میزان بستری افزایش بارز و موارد فوت نیز افزایش نشان می‌دهد. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

گیلان/ روند بستری استان در هفته اخیر کاهش، اما افزایش موارد فوت مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و همچنین میزان مرگ و میر از متوسط کشور، با فاصله زیاد بیشتر است.

سمنان/ روند بستری در هفته اخیر کاهش، اما فوت افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر و میزان فوت استان از حد متوسط کشور کمتر شده است. 

لرستان/ موارد بستری و فوت استان افزایش بارز یافته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور فراتر رفته، اما میزان مرگ و میر استان از متوسط کشور کمتر است.

کهگیلویه و بویراحمد/ روند بستری و موارد فوت استان در هفته اخیر افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور فاصله بیشتری گرفته، اما میزان مرگ و میر هنوز از حد متوسط کشور کمتر است.

قم/ در هفته اخیر افزایش بارز موارد بستری و افزایش موارد فوت استان مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از متوسط کشور بیشتر است.

کرمان/ در هفته اخیر هم موارد بستری و هم فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر بیش از متوسط کشور است.

خراسان جنوبی/ در هفته اخیر موارد بستری افزایش بارز یافته و فوت نیز افزایش یافته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور پیشی گرفته، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است. 

هرمزگان/ موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر همچنان بیش از متوسط کشور است. 

خراسان رضوی/ روند بستری افزایش بارز و روند فوت در هفته اخیر افزایش نشان می‌دهد. بروز موارد بستری استان از متوسط کشور پیشی گرفته و میزان مرگ و میر نیز با صعود بیشتر از متوسط کشور فاصله بیشتری گرفته است. 

قزوین/ موارد بستری در هفته اخیر افزایش بارز و فوت نیز افزایش نشان می‌دهد. بروز موارد بستری به متوسط کشور نزدیک شده اما مورتالیتی از متوسط کشور کمتر است.

خوزستان/ موارد بستری استان در این هفته افزایش و موارد فوت نیز افزایش بارز نشان می‌دهد. بروز موارد بستری استان هنوز اندکی کمتر از متوسط کشور، اما میزان فوت از متوسط کشور پیشی گرفته است. 

مرکزی/ روند بستری در هفته اخیر ثابت مانده، اما فوت افزایش بارز یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

آذربایجان غربی/ در هفته اخیر موارد بستری و فوت افزایش بارز نشان می‌دهد. بروز موارد بستری و مورتالیتی از حد متوسط کشوری کمتر است. 

کرمانشاه/ در هفته اخیر موارد بستری و فوت افزایش بارز یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی استان از حد متوسط کشور کمتر است.

یزد/ در هفته اخیر روند موارد بستری و فوت کاهش یافته است. میزان موارد بستری و مرگ و میر استان از حد متوسط کشور کمتر شده است.

کردستان/ در هفته اخیر موارد بستری افزایش و موارد فوت افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی استان نیز از متوسط کشور کمتر است.

اصفهان/ روند بستری افزایش بارز و فوت افزایش داشته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

زنجان/ در هفته اخیر روند بستری و فوت افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

آذربایجان شرقی/ در هفته اخیر افزایش موارد بستری و افزایش بارز موارد فوت مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر در این هفته از حد متوسط کشور کمتر است.

فارس/ در این هفته کاهش موارد بستری و افزایش مختصر موارد فوت مشاهده می‌شود. میزان بروز موارد بستری و میزان مورتالیتی از حد متوسط کشوری کمتر است.

سیستان و بلوچستان/ در هفته اخیر روند بستری و موارد فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی از متوسط کشوری کمتر است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران