شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پیش از این اعلام می‌شد که در فضای بسته هر فرد مبتلا می‌تواند دو نفر را آلوده کند، اما اکنون می‌گوییم که در فضای بسته یک فرد مبتلا به کرونای دلتا می‌تواند ۹ نفر را آلوده کند.

پیش از این اعلام می‌شد که در فضای بسته هر فرد مبتلا می‌تواند دو نفر را آلوده کند، اما اکنون می‌گوییم که در فضای بسته یک فرد مبتلا به کرونای دلتا می‌تواند ۹ نفر را آلوده کند. در واقع میزان سرایت دلتا تا ۳۰۰ درصد بیشتر از کرونای ووهان است. رییس بیمارستان شهدای یافت‌آباد با اشاره به وضعیت مراجعات و بستری‌های کرونایی در بیمارستان شهدای یافت‌آباد، گفت: بیمارستان شهدای یافت‌آباد که در جنوب غربی تهران قرار گرفته، جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را پوشش می‌دهد. این بیمارستان با ظرفیت ۱۵۰ تخت است که در حال حاضر حدود ۷۵ درصد از بیماران ما بیماران کووید-۱۹ هستند که در این مجموعه یک بخش ۵۰ تخته عادی و ۲۵ تخت آی‌سی‌یو در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است. علاوه بر این روزانه حدود ۲۰ بیمار هم در اورژانس پذیرش و بستری می‌شوند. در عین حال کار بیماران اورژانسی و غیر کووید را هم انجام می‌دهیم. به هر حال بیماران قلبی، دیابتی و... هستند که در بخشی پاک و جدای از بخش کووید مراجعه می‌کنند. دکتر جلال‌نژاد جواد با بیان اینکه روزانه حدود ۹۰ بیمار مبتلا به کرونا داریم، گفت: البته بیماران مبتلا به کرونا به صورت سرپایی هم مراجعه می‌کنند و از بالغ بر ۳۰۰ بیمار اورژانسی ما حدود ۲۰۰ بیمار، یعنی دوسوم بیماران، مبتلایان به کووید-۱۹ هستند که اقداماتشان به صورت سرپایی انجام می‌شود. نژاد جواد با بیان اینکه اخیرا کلینیک تزریق رمدسیویر را گسترش دادیم، گفت: پیش از این شش تخت برای تزریق رمدسیویر داشتیم که روزانه ۳۰ بیمار به صورت موقت مراجعه کرده و رمدسیویر دریافت می‌کردند، اما اخیرا این شش تخت را به ۱۲ تخت تبدیل کردیم و روزانه ۱۰۰ بیمار را به صورت موقت بستری کرده و برایشان رمدسیویر تزریق می‌کنیم که این موضوع به تعادل حجم بیمارستان کمک کرده است. در عین حال چهار تخت رمدسیویر اورژانس هم ایجاد کردیم که بیمارانی که به اورژانس ما مراجعه می‌کنند، همانجا دوز اول رمدسیویر را دریافت کرده و برای دوزهای بعدی به کلینیک اصلی مراجعه کرده و روزانه رمدسیویر را دریافت می‌کنند. او با بیان اینکه طب اورژانس‌مان ۲۴ ساعته فعال است و متخصصین طب اورژانس مرتبا فعالیت دارند، گفت: علاوه بر این متخصصین داخلی، عفونی، فوق‌تخصص ریه و بیهوشی‌مان روزانه بیماران را ویزیت می‌کنند. در مجموع آمار خدمات‌مان رو به رشد است و خوشبختانه میزان مرگ و میر طی چند ماه اخیر حدود سه درصد مطابق آمار کشوری کاهش یافته است. به گفته رییس بیمارستان شهدای یافت‌آباد، مطابق آمار کشوری در موج پنجم آمار فوتی‌ها نسبتا کمتر است. علی‌رغم اینکه تعداد بیماران و شدت ابتلا بسیار بیشتر و زیاد است. باید توجه کرد که میزان مرگ و میر به نسبت مجموعه بیماران بستری و مراجعین ما و نسبت به پیک‌های قبلی کمتر شده است. زیرا هم تجربیات بهتری برای درمان بیماران وجود دارد و هم اینکه مردم نسبت به پیک‌های قبلی به موقع‌تر مراجعه کرده و مراجعه بهتر و زودرس‌تری به بیمارستان دارند و در سنین بالا هم تعدادی از افراد واکسینه شده‌اند و بر همین اساس هم در مجموع آمار مرگ و میر در بیمارستان‌های ما در کل کشور، سه درصد کاهش یافته است و از بالای ۲۲ درصد به زیر ۲۰ درصد رسید و اکنون به ۱۹ درصد هم رساندیم .

 امیدواریم طی یکی دو ماه آینده با واکسیناسیون بیشتری که انجام می‌شود و مراقبت‌های بیشتر، آمار مرگ‌ها کمتر هم شود.

       تفاوت پیک پنجم کرونا با سایر پیک‌ها

نژاد‌جواد درباره تفاوت پیک پنجم کرونا با سایر پیک‌های بیماری در کشور، گفت: باید توجه کرد که میزان سرایت کرونای دلتا خیلی بیشتر است. در نتایج تحقیقات اخیری که منتشر شد، متوجه شدند که میزان سرایت دلتا تا ۳۰۰ درصد بیش از کرونای ووهان است. قبلا فکر می‌کردند تا ۱۴۰ درصد بیشتر است، اما اکنون متوجه شدند که ۳۰۰ درصد میزان سرایتش نسبت به کرونای ووهان بیشتر است و به سرعت می‌تواند همه را درگیر کند. به‌طوری که در یک خانواده اگر یک نفر درگیر شود، به سرعت همه مبتلا می‌شوند. پیش از این اعلام می‌شد که در فضای بسته هر فرد مبتلا می‌تواند دو نفر را آلوده کند، اما اکنون می‌گوییم که در فضای بسته یک فرد مبتلا به کرونای دلتا می‌تواند ۹ نفر را آلوده کند. در بالین هم این موضوع را می‌بینیم که در خانواده‌ها همه درگیر می‌شوند حتی کودکان. او ادامه داد: در عین حال کرونای دلتا سنین پایین‌تر را هم درگیر می‌کند و در موج پنجم تعداد مبتلایان زیر ۱۸ سال بالاتر از پیک‌های قبلی است. البته خوشبختانه هنوز مرگ و میر در کودکان کمتر است. این دو تغییر عمده در پیک پنجم است. همچنین شدت ابتلا هم بیشتر است و میزان ماندگاری بیمار در بیمارستان نیز بیشتر است؛ به عبارتی طول بیماری هم بیشتر است که این موضوع باعث می‌شود که ظرفیت‌های بیمارستانی ما بیشتر پر شود و به سختی بتوانیم بیماران جدید را پذیرش کنیم. این تفاوت‌ها در این پیک است.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران