شماره امروز: ۵۴۷

اوج بحران کرونا در کشور

| | |

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. شرایط به حدی بحرانی است که حتی مسوولان هم دیگر باور کرده‌اند این وضعیت می‌تواند به بحرانی همه‌جانبه در کشور ختم شود.

گلی ماندگار|

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. شرایط به حدی بحرانی است که حتی مسوولان هم دیگر باور کرده‌اند این وضعیت می‌تواند به بحرانی همه‌جانبه در کشور ختم شود. هر روز تعداد زیادی از خانواده‌های ایرانی عزادار عزیزانشان می‌شوند. کرونا به هیچ کس رحم نمی‌کند. یکی از متخصصان در این باره به مساله مهمی اشاره کرده است. او گفته مردم باید فکر کنند وقتی از خانه خارج می‌شوند سلاح‌هایی آماده شلیک به آنها هستند. این یعنی مرگ واقعی. هیچ‌کس نمی‌داند کی و چه وقت ممکن است به این ویروس مبتلا شود. حالا دیگر حتی ماسک زدن در فضای باز هم انگار چندان موثر به نظر نمی‌رسد. این در حالی است که مردم همچنان به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند، چاره‌ای هم ندارند، کار نکنند نمی‌توانند هزینه‌های زندگی‌شان را تامین کنند. اما کرونا هم به هیچ کس رحم نمی‌کند. هر چند روند واکسیناسیون کمی تندتر شده اما اگر این روند زودتر و با سرعت بیشتری انجام می‌شد، شاید امروز به این وضعیت اسفناک گرفتار نبودیم. 

      وضعیت اسفناک بیمارستان‌ها و نبودن تخت خالی 

یک فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی، وضعیت فعلی بیمارستان‌ها را در پیک پنجم کرونا اسفناک دانست و گفت: باید توجه کرد که تا زمانی‌که ورودی بیمارستان‌ها در حال افزایش است، مرگ و میر هم متاسفانه افزایش می‌یابد.

دکتر مسعود مردانی درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر در پیک پنجم کووید-19 هستیم و وضعیت بیمارستان‌ها اسفناک است. یعنی تخت خالی گیر نمی‌آید و با سختی پیدا می‌شود. آی‌سی‌یوها و ظرفیت پذیرش پر است. او با بیان اینکه میزان مراجعه‌کنندگان در این پیک بسیار زیاد است، گفت: بر همین اساس هم متاسفانه میزان مرگ و میر هم همان‌طور که در آمارها می‌بینید رو به افزایش است. باید توجه کرد که تا زمانی‌که ورودی بیمارستان‌ها در حال افزایش است، مرگ و میر هم متاسفانه افزایش می‌یابد.

مردانی درباره تعطیلی موثری که می‌تواند از سرعت شیوع کرونا در کشور پیشگیری کند، گفت: اگر قرار باشد تعطیلی مانند شش روزی باشد که اخیرا تعطیل بود، حتی یک ریال هم ارزش ندارد و نه‌تنها سرعت انتقال بیماری را کاهش نمی‌دهد، بلکه حتی میزان انتقال بیماری را افزایش هم می‌دهد؛ چرا که همه جا باز است و جاده‌ها نیز باز هستند و مسافرت‌ها انجام می‌شود.

او تاکید کرد: لاک‌داون به این معنی است که همه‌چیز در جامعه باید به صورت واقعی تعطیل باشد. در صورت تعطیلی باید قوانین جدی و سخت، اعمال شود.

مردانی با اشاره به نزدیکی ایام محرم و احتمال برخی تجمعات در عزاداری‌ها نیز گفت: امیدوارم عزاداری همه عزیزان در ایام محرم مورد قبول درگاه خداوند واقع شود، اما باید در این ایام حتما دستورالعمل‌های وزارت بهداشت رعایت شوند. در چنین شرایطی، تجمع و برگزاری هیات عزاداری و برپایی دسته‌های عزاداری نباید اتفاق بیفتد. همچنین ایستگاه‌های صلواتی نباید برپا شوند. توصیه ما این است که مردم عزاداری‌هایشان را به صورت مجازی برگزار کرده یا از تلویزیون مشاهده کنند تا بیماری گسترش نیابد.

     تعطیلی موثر برای مهار کرونا  یعنی «لاک داون» واقعی

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به ویژگی‌های موثر برای تعطیلی یا لاک‌داون موقت در کشور، گفت: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در جلسه قرارگاه کرونا در روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ماه که با درخواست تعطیلی موافقت نشد، اهمیت این موضوع هنوز خیلی درک نشده است؛ درحالی که فشار زیادی بر کادر درمان وارد است و تاب‌آوری آنها را تحت تاثیر قرار داده است. دکتر علیرضا زالی درباره شروط موثر در تعطیلی دو هفته‌ای کشور برای مهار کرونا، گفت: تعطیلی موثر از نظر ما یعنی لاک‌داون و هرنوع تعطیلی غیر از این عملا اثربخشی ندارد. در واقع تعطیلی موقتی یا ناقص اصلا اثربخشی نخواهد داشت. لاک‌داون به معنای واقعی مدنظر ما است.

او افزود: لاک‌داون به معنای تعطیلی کامل است و باید همه‌ شهر تعطیل شده و فعالیت‌های اجتماعی به حداقل برسد و جز مشاغل بسیار ضروری مانند تامین غذا، دارو و امدادی سایر مشاغل باید تعطیل شوند. حتی حمل و نقل عمومی هم در لاک داونی که مدنظر ما است باید تعطیل شود.

زالی با تاکید بر اینکه آنچه در فضای گفتمان شهری وجود دارد با لاک داون فاصله دارد، اظهار کرد: لاک داون تصمیم تلخی است که مانند مُسکن عمل می‌کند و تنها جنبه تسکینی دارد و همان‌گونه که در اصطلاح جهانی از لاک داون یاد می‌شود، این اصطلاح یعنی سرعت‌گیر و یک تصمیم مقطعی و گذرا خواهد بود که وقتی اثربخشی کافی دارد که در کنار آن کارهای بنیادی‌تری انجام شود. به گفته او، ردیابی بیماران، بیماریابی سریع، افزایش تست غربالگری، بالابردن پوشش واکسیناسیون، حمایت از گروه‌های پرخطر، تامین بسته‌های معیشتی برای گروه‌های آسیب پذیر، ایجاد حمایت اقتصادی و مدنی برای گروه‌هایی از مشاغل که در تعطیلی آسیب می‌بینند و... ملاحظاتی است که باید برای لاک‌داون موثر عملی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: اگر تعطیلی اعمال شود اما هیچ‌ بسته حمایتی از مردم نداشته باشیم، همراهی آنها را نخواهیم داشت. لاک داون نیاز به اقناع افکار عمومی دارد تا همراهی کنند. دادن بسته‌های کمک معیشتی به اقشار فرودست در لاک‌داون بسیار ضروری است. او افزود: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در جلسه قرارگاه کرونا در روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ماه که با درخواست تعطیلی موافقت نشد، اهمیت این موضوع هنوز خیلی درک نشده است درحالی که فشار زیادی بر کادر درمان وارد است و تاب‌آوری آنها را تحت تاثیر قرار داده است. زالی گفت: بیماری کرونا مزمن است و شرایط فرسایشی را رقم می‌زند و مهم‌ترین کار اقناع‌سازی مردم و بالا بردن میزان اعتماد عمومی است که اگر این کار درست انجام نشود، اثربخشی تعطیلی عمومی هم کافی نخواهد بود. برای تحقق مضامین بهداشتی نیازمند همکاری مردم هستیم که این موضوع با تحلیل درست واقعیت‌ها رخ می‌دهد.

     تعطیلی ۲ هفته‌ای تاثیر چندانی  در کنترل کرونا ندارد

یک استاد ویروس‌شناسی با اشاره به اینکه تعطیلی دو هفته‌ای کشور تنها می‌تواند به شکل موقت فشار بیماری بر دوش کادر درمان را کاهش دهد در عین حال بر لزوم تسریع واکسیناسیون تاکید کرد و قوت گرفتن آن را راهی برای کاهش تلفات کرونا دانست. دکتر حسین کیوانی با تاکید بر اینکه همه مردم ایران باید در قبال شیوع موج پنجم کرونا پاسخگو باشند، گفت: تعطیلی دو هفته‌ای کشور میزان شیوع کرونا را کاهش نمی‌دهد و به نظر من تاثیر چندانی در کنترل بیماری ندارد. درواقع تعطیلی‌های مقطعی به‌طور موقت بار فشار بیماری بر کادر درمان را کاهش می‌دهند. او با تاکید بر اینکه با مسافرت افرادی که در شهرهای قرمز ساکن هستند به سایر شهرهای ایران فاجعه کرونا مورد تشدید قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از مردم به دلیل رفع نیازهای روزمره مجبور می‌شوند به اداره‌ها یا سازمان‌ها دولتی مراجعه‌ حضوری داشته باشند درحالی که دولت باید کسب و کارهای مختلف را با کمک‌های بلاعوض مورد حمایت قرار دهد و تا جای ممکن تسهیلات متعددی را ارایه دهد. او با بیان اینکه بانک‌ها باید موعد اخذ اقساط تسهیلات را به تعویق اندازند، ادامه داد: ما نمی‌توانیم به دلیل کوتاهی‌های دولت در زمینه تامین واکسن، کسب و کار مردم را تعطیل کنیم. کیوانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شیوع موج پنجم کرونا قابل پیش‌بینی بود، گفت: تا زمانی که ویروس کرونا در جامعه می‌چرخد، ما باید منتظر جهش‌های جدید کرونا باشیم. هر موجود زنده در مسیر زندگی خود به جهش‌های جدیدی روی می‌آورد. در حالی که به تناسب کاهش تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونا، تعداد جهش‌های این ویروس کاهش پیدا می‌کند. او با اشاره به اینکه واکسیناسیون بیشتر میزان تلفات را کاهش می‌دهد، عنوان کرد: البته واکسن به‌طور کامل نمی‌تواند بیماری کرونا از روی زمین ریشه‌کن کند. این ویروس‌شناس با اشاره به اینکه مسوولان کنترل کرونا نمی‌توانند همه مردم را تک به تک کنترل کنند، بیان کرد: مسوولان پروتکل‌های بهداشتی را ابلاغ می‌کنند و رعایت آنها بر عهده مردم است. کیوانی در پایان با اشاره به اینکه قرار بود اکثر مردم ایران تا اردیبهشت ماه امسال واکسن کرونا را دریافت کنند، تصریح کرد: امیدوارم تا پایان سال ۱۴۰۰ عموم مردم ایران مورد واکسیناسیون حداکثری قرار بگیرند.

     ۱۸ ماه برزخی در بهشت‌زهرا

سازمان بهشت‌زهرا(س) بیش از ۱۸ ماه است که به خاطر کرونا، آرایش بحرانی به خود گرفته است و در مسیر مدیریت اجساد کرونایی و انجام امور متوفیان، تمهیدات ویژه اتخاذ کرده است. این بحران دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است؛ بحرانی بی‌سابقه در طول تاریخ بهشت‌زهرا(س) با گونه‌ای که تاکنون در طول حیات بهشت‌زهرا(س) مشابه آن وجود نداشته است و از سوی دیگر به لحاظ عدد و رقم بحران غیرقابل تصور بوده و در برخی از روزها عدد و رقم متوفی کرونایی قریب به ۱۸۰ متوفی در آبان ماه ۱۳۹۹ ثبت شده به علاوه حدود ۲۰۰ متوفی عادی شهر تهران بوده که این عدد و رقم در طول ۵۰ سال تاریخ بهشت‌زهرا(س) بی‌سابقه بوده است همچنین تمامی بحران‌ها کشور در عرض یک روز، دو روز یا حداکثر هفت روز در حوزه مدیریت اجساد به پایان رسیده است لیکن این بحران بیش از ۱۸ ماه است که جریان دارد و انتها و پایانی نیز برای آن معلوم نیست.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران