شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مجرمان سایبری که با ترفند «ارسال پیامک با عنوان سامانه ثنا قوه قضاییه» از هموطنان کلاهبرداری می‌کردند، توسط کارشناسان پلیس فتا مورد شناسایی قرار گرفته و با کسب مجوز قضایی دستگیر شدند.

مجرمان سایبری که با ترفند «ارسال پیامک با عنوان سامانه ثنا قوه قضاییه» از هموطنان کلاهبرداری می‌کردند، توسط کارشناسان پلیس فتا مورد شناسایی قرار گرفته و با کسب مجوز قضایی دستگیر شدند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اعلام این خبر گفت: مجرمان سایبری پس از هدایت فریب خوردگان به صفحات جعلی به منظور اطلاع از موضوع شکواییه، تقاضای واریز وجوهات مختلف عمدتا ۱۰ هزار تومان از افراد متقاضی و فریب خورده می‌کردند و پس از هدایت هموطنان به درگاه‌های جعلی بانک و سرقت اطلاعات کارت بانکی آنها نسبت به برداشت غیر مجاز از حساب افراد اقدام می‌کردند. پاشایی تصریح کرد: در مواردی هم دیده شده که این مجرمان با ترفندهای خاص مشخصات خانوادگی هموطنان مانند نام و نام خانوادگی آنان را نیز در متن پیامک‌های ارسالی درج می‌کنند که شهروندان نباید به اینگونه پیامک‌ها توجه کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا افزود: طی یک اقدام فنی و عملیاتی کارشناسان پلیس فتا در کشور، متهمان مورد شناسایی قرار گرفتند و پس از دستگیری ضمن مواجه با ادله جرم به منظور پیگیری سیر مراحل قانونی پرونده شان تحویل مراجع قضایی شدند.  او بیان داشت: سامانه ثنا قوه قضاییه به منظور ابلاغ شکواییه و ابلاغ‌های قضایی و تسهیل در امر رسیدگی به امورات دعاوی و قضایی راه‌اندازی شده است و تمامی ابلاغ‌های این سامانه دولتی شبیه سایر سامانه‌ها با شماره‌های پوششی با نام سامانه ثنا صورت می‌پذیرد.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه ارسال هر گونه پیامک با نام سامانه ثنا با شماره تلفن‌های شخصی و اپراتورهای مختلف تلفن همراه صرفا شگردی در جهت کلاهبرداری افراد سود جو است، از هموطنان خواست که به اینگونه پیامک‌ها و پیام‌های ارسالی مشابه توجه نکنند.

پاشایی با بیان اینکه هیچ سازمان یا ارگان دولتی و خصوصی در هنگام ارسال ابلاغ‌ها به هیچ عنوان در خواست واریز وجه نقد نمی‌کند به شهروندان توصیه کرد که در صورت مواجه شدن با هرگونه پیامک ثبت نام و یا ابلاغیه واریز وجه یقین بدانند که این ترفندی برای کلاهبرداری است. او خاطرنشان کرد: عموم مردم می‌توانند در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش کنند و یا با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ تماس بگیرند

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران