شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آمار مرگ و میر و ابتلا به کرونا هر روز بیشتر می‌شود. این در حالی است که تعطیلی‌های چند روزه هم در تهران و البرز نتوانست مانع از افزایش آمارها شود.

آمار مرگ و میر و ابتلا به کرونا هر روز بیشتر می‌شود. این در حالی است که تعطیلی‌های چند روزه هم در تهران و البرز نتوانست مانع از افزایش آمارها شود. حالا دوباره نمودار کرونا در کشور سیر صعودی به خود گرفته و وضعیت هر روز وخیم‌تر می‌شود. بعد از کرونا دلتا حالا نوبت جهش تازه‌ای از این بیماری است که هم قدرت سرایت بیشتری دارد و هم درمان آن سخت‌تر است. گونه «لامبدا» از آفریقا آمده و به ایران هم رسیده. این روزها مرگ از رگ گردن هم به ما نزدیک‌تر شده و در این بین واکسیناسیون همچنان با سرعت پایین در حال انجام است و هنوز تعداد آن به مرز 10 میلیون دوز هم نرسیده و این در حالی است که تمام متخصصان بر این باورند تا زمانی که واکسیناسیون سراسری با سرعت آغاز نشود نمی‌توانیم امیدی به مهار کرونا داشته باشیم. رسیدن شهرهای قرمز کشور از 6 شهر به 232 شهر خود نشان از اتفاق تلخی دارد که این روزها در حال وقوع است. اما چطور است که بسیاری از کشورها توانسته‌اند در مهار این بیماری موفق عمل کنند و تنها چند کشور از جمله ایران است که به چنین توفیقی دست پیدا نکرده است. شرایط کرونا در کشور اصلا خوب نیست و آمارهای منتشر شده از مرگ و میر و ابتلا خود نشان‌دهنده این حقیقت تلخ است. حقیقتی که هر روز تعداد بیشتری از خانواده‌ها را عزادار می‌کند و جان‌های بیشتری را می‌گیرد. 

     میزان انتقال ویروس افزایش پیدا کرده

دکتر سیدعلیرضا ناجی درباره جهش جدید ویروس کرونا تحت عنوان «لامبدا»، گفت: این جهش ابتدا در کشور پرو شناسایی شد و اکنون در بیش از ۳۰ کشور شناسایی شده است. این جهش دارای موتاسیون‌های متعددی است که خصوصیات زیادی دارد. به نظر می‌رسد میزان انتقال ویروس افزایش پیدا کرده است. کشور پرو سیستم بهداشتی- درمانی مناسبی ندارد و واکسیناسیون خاصی هم انجام نداده است و بیشترین میزان کشته‌شدگان را در هر یک میلیون نفر جمعیتش دارد که بالاترین است و در این زمینه ضعیف عمل کرده است. او افزود: این واریانت در کشور پرو به وجود آمد البته هنوز سازمان جهانی بهداشت جهش لامبدا را به عنوان واریانت مورد نگرانی طبقه‌بندی نکرده است ولی این جهش جزو واریانت‌هایی است که باید مورد توجه زیاد قرار گیرد. ناجی درباره خصوصیات جهش لامبدا، تصریح کرد: به نظر می‌رسد انتقال بیماری افزایش یافته و همچنین میزان گریز از سیستم ایمنی در این جهش افزایش یافته است. از طرفی حذف‌های متعددی که در ژنوم آن رخ داده است، ما را در شناسایی ویروس با روش‌های متداول نگران کرده است؛ به‌طوری که در ابتدا در کشور پرو هم نمی‌توانستند آن را به خوبی شناسایی کنند. البته باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری از این جهش به دست‌آید که ببینیم آیا به اندازه سویه دلتا می‌تواند خطر آفرین باشد یا خیر. با خصوصیاتی که فعلا از آن می‌دانیم به نظر می‌رسد بتوان آن را کاندیدای واریانت مورد خطر قرار داد. ناجی گفت: برای تصویرسازی درباره علائم این جهش باید صبر کنیم اما در هر صورت همه واریانت‌ها علائمی بیشتر از چیزی که تاکنون شنیدیم، ندارند.

     گزارش رسمی از این واریانت 

در ایران نیست

درباره اینکه آیا جهش لامبدا به ایران رسیده یا خیر؟ تاکید کرد: بر اساس صحبت یکی از مسوولان در دانشگاه علوم پزشکی گیلان شبهه‌ای به وجود آمده بود، اما ما گزارش رسمی از وجود این واریانت در ایران نداریم البته بعید هم نیست به ایران هم برسد چون بعد از پرو در بیش از ۳۰ کشور دیگر شناسایی شده است. مهم این است که ما راه مبارزه استاندارد با ویروس را فارغ از نوع جهش دنبال کنیم. این ویروس شناس همچنین در ادامه صحبت‌هایش درباره پیش بینی شرایط ویروس در کشور در روزهای آتی، بیان کرد: در روزهای آتی با توجه به چیزهایی که می‌بینیم و با توجه به اینکه رعایت‌ها خوب نیست، احتمالا افزایشی در تعداد کشته‌شدگان خواهیم داشت و فکر می‌کنم تا مدت‌ها درگیر موج پنجم هستیم؛ چون سویه دلتا بسیار انتقال پذیر است و ما هم در قبال آن تصمیمات چندان قوی و مناسبی نمی‌گیریم. رنگ‌بندی شهرهای قرمز را اعلام کردیم ولی هیچ ظاهری از قرمز بودن شهرها وجود ندارد و این یعنی ما نقض غرض می‌کنیم و رفت و آمدهای مردم ادامه می‌یابد. فکر نمی‌کنم با این رفتارها و مسافرت‌هایی که این چند روز دیدیم، آینده مناسبی داشته باشیم. او افزود: فکر می‌کنم هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم و شاید در نزدیکی آن باشیم؛ به هر صورت همه اینها بستگی به این دارد که اطلاعات دقیق در دسترس داشته باشیم و این در حالی است که رفتارهای ما هم می‌تواند در شرایط موثر باشد. ناجی گفت: تقاضا دارم وقتی شرایط قرمز اعلام می‌شود نظارت بر این شرایط هم کامل انجام شود. در شرایط قرمز کرونایی چرا باید مراکز خرید و رستوران‌ها باز باشند؟ با عدم نظارت خلاصی مناسبی از پیک نخواهیم داشت و فشار فراوانی به کادر درمان وارد می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران