شماره امروز: ۵۴۷

| | |

این روزها آمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا در تهران رکورد شکسته و برخی بیمارستان‌ها به دلیل تکمیل شدن ظرفیت از بیمارستان‌های صحرایی برای بستری کردن بیماران استفاده می‌کنند.

این روزها آمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا در تهران رکورد شکسته و برخی بیمارستان‌ها به دلیل تکمیل شدن ظرفیت از بیمارستان‌های صحرایی برای بستری کردن بیماران استفاده می‌کنند. این در حالی است که سرعت واکسیناسیون در کشور همچنان کند است و هنوز نیمی از افراد بالای 60 سال هم موفق به دریافت واکسن نشده‌اند. آنچه این روزها از سوی مسوولان مطرح می‌شود، نشان از بحران کرونا در کشور و به خصوص کلان‌شهر تهران دارد. اتفاقی که اگر مدیریت درستی در این باره انجام می‌شد، شاید کار به اینجا نمی‌کشید، در حالی که هنوز موج پنجم کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم، برخی از کارشناسان حوزه درمان از بروز موج ششم خبر می‌دهند. افزایش تعداد مبتلایان به کرونا دلتا و از سوی دیگر ورود کرونا «لامبدا» به کشور نیز شرایط را وخیم‌تر کرده است. 

     ابتلای 30 درصد افراد واکسینه شده 

به کرونا

فرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد ۳۰ درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.علیرضا زالی در مورد برخی انتقادها از روند واکسیناسیون کرونا، بیان کرد: در روزهای اخیر واکسیناسیون سرعت بیشتری پیدا کرده است.البته موضوعی که امکان دارد به افزایش سرعت واکسیناسیون کمک کند، بالا بردن تعداد مراکز است، همین الان هم در تهران ۸۱ مرکز تجمیع واکسیناسیون داریم و در تلاش هستیم با کمک معاون بهداشتی و سایر دستگاه‌های مختلف در استان تهران این مراکز را افزایش دهیم. او ادامه داد: همچنین خوشبختانه فعالیت سامانه پیامکی کمی بهتر و مستمرتر شده است، مردم بیش از روزهای گذشته به این سامانه اعتماد کردند و استقبال مردم تهران به این سامانه طی چند روز اخیر خیلی جدی‌تر ارزیابی می‌شود که به نظر همین موضوع در فرآیند نوبت دهی به ما کمک خواهد کرد.

     14 روز از برنامه واکسیناسیون

عقب هستیم

زالی افزود: ما ۱۰ الی ۱۴ روز در فرآیند واکسیناسیون تهران عقب بودیم و در این رابطه انقطاعی ایجاد شد که در بحبوحه‌ انجام واکسیناسیون برای گروه سنی بالای ۷۵ سال با قطع واکسیناسیون روبرو شدیم، همکاران ما در دانشگاه تلاش می‌کنند تا این خلأ زمانی که به وجود آمده را با افزایش برنامه‌ها جبران کنند و از طرفی با توجه به اینکه همکاران ما نگران تامین واکسن بودند، خوشبختانه وزارت بهداشت تضامین مورد نیاز را به دانشگاه تهران داده است تا واکسن مکفی برای افراد بالای ۶۰ سال را تامین کنیم. او در مورد برخی اظهارنظرها در فضای مجازی مبنی بر اینکه وضعیت تهران وخیم‌تر از آن چیزی است که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، گفت: شرایط تهران آنقدر وخیم است که همین آمارها هم خود نشان‌دهنده وخامت اوضاع است و حتی نیاز به جنبه افراط و تفریط در اطلاع‌رسانی ندارد، ما الان در تهران بیش از ۸۰۰۰ بیمار بستری داریم که این خودش می‌تواند مهم‌ترین و تلخ‌ترین خبر باشد و بیش از ۲۰ هزار مراجعه سرپایی داریم که این نشان‌دهنده وخامت جدی و مستمر است.

    تهران به‌شدت قرمز است

زالی افزود: تهران شهری است که در حال حاضر به‌شدت قرمز است و متاسفانه شاخص‌ها رو به افزایش است. وقتی مراجعان سرپایی ما از مرزی مشخص بالاتر می‌روند، این نگرانی را داریم که تا یک الی دو هفته آینده در حوزه‌های بستری تهران تنزل و تقلیل را شاهد نخواهیم بود که این اعداد خود نگران‌کننده است. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود، در برابر ویروس دلتا، ماسک هم تاثیری نخواهد داشت، بیان کرد: در مورد اینکه ماسک مانع از ابتلا به ویروس دلتا می‌شود، هنوز هیچ مطالعه جهانی وجود ندارد و آخرین مطالعه ثبت شده این است که کماکان فاصله اجتماعی استفاده از ماسک و شست‌وشوی دست‌ها کماکان روی تمام ویروس‌های جهش یافته موثر است، اما چون ویروس دلتا خیلی سرایت پذیر و قدرت بالایی از مسری بودن را دارد، در صورتی که افراد فاصله مورد لزوم را رعایت نکنند، نسبت به بقیه جهش‌های ویروس سریع‌تر انتقال بیماری رخ می‌دهد. زالی ادامه داد: توجه کنید که ماسک هم به تنهایی کفایت نمی‌کند، به خصوص ماسک‌های معمولی که ما استفاده می‌کنیم، فقط تا حدود ۷۰ درصد احتمال انتقال ویروس را کم می‌کند و این هم در صورتی است که کیفیت ماسک و لایه‌های فیلترینگ آن خوب باشد. او افزود: حتی امکان دارد ۳۰ درصد افرادی که واکسینه شدند هم مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند. زالی در مورد کمبود داروهای کرونا، گفت: اخیرا وزارت بهداشت بخشی از داروی کرونا به نام رمدسیور را از طریق واردات اورژانسی تامین کرده و کمبود مرتفع شده است، اما مشکل ما بیش از کمبود دارو، به مساله پرداخت‌ هزینه آن توسط بیمارستان‌ها مربوط است. او تصریح کرد: یک دوره مصرف این دارو برای یک بیمار ۴ الی ۵ میلیون تومان هزینه دارد و بیمارستان‌ها باید این هزینه را به صورت نقد پرداخت کنند و در زمینه مکانیسم پرداخت، مشکلاتی وجود دارد که باعث اختلال شده است.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران