شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تا همین دوسال پیش هر وقت در مورد آمار کودکان کار صحبت به میان می‌آمد، اولین مساله‌ای که از سوی مسوولان عنوان می‌شد،

تا همین دوسال پیش هر وقت در مورد آمار کودکان کار صحبت به میان می‌آمد، اولین مساله‌ای که از سوی مسوولان عنوان می‌شد، بحث کودکان کار غیر ایرانی بود و آمار بالای آنها، اما حالا به مدد مشکلات اقتصادی و بیماری کرونا و... تعداد کودکان کار ایران به بیش از 60 درصد رسیده و این میزان یعنی زنگ خطری برای جامعه کنونی ما. اما ماجرا فقط کودکان کار و خیابان نیست، مساله اصلی آسیب‌هایی است که این کودکان متحمل می‌شوند و می‌تواند در دراز مدت تاثیرات بسیار بدی در روحیه آنها داشته باشد. بی‌توجهی به آنچه این کودکان در خیابان تجربه می‌کنند، یکی از اساسی‌ترین دلایلی است که باعث بالا رفتن آمار آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود. آسیب‌هایی که ممکن است یا در همان دوران کودکی خودش را نشان دهد یا به روزگار نوجوانی و جوانی آنها برسد. 

پریسا پیرخندان، مددکار اجتماعی در این باره گفت: با توجه به افزایش بی‌شمار کودکان کار در سراسر جهان، در ایران هم به دلیل بحران‌های اقتصادی و تورم متاسفانه تعداد کودکان کار ایرانی به‌شدت افزایش یافته است. او در مورد بهزیستی و کودکان کار در خیابان گفت: تفکیک قائل شدن بین کودکان کار و کودکان خیابانی با توجه به اینکه وضعیت متفاوتی دارند امری ضروری است. پیرخندان افزود: در زمینه کودکان کار که در خیابان‌ها کار می‌کنند، بر اساس پژوهش‌های انجام شده در مرکز تحقیقات رفاه دانشگاه علوم بهزیستی تعداد کودکان کار در سال 95، 46 درصد ایرانی و 53 درصد کودکان اتباع افغانی بوده که در سال 99 تعداد کودکان ایرانی به 62. 5 درصد و کودکان اتباع 37. 5 درصد است.

این مددکار اجتماعی ادامه داد: طرح حمایتی آموزشی، توانمندسازی کودک و خانواده سازمان بهزیستی جزو طرح‌های خوب، کارآمد و موفق است که به دلیل مشارکت نهادهای مدنی و دولت شکل گرفته و به شکل اصولی پیش می‌رود و مددکاران طی یک دوره 5 ساله طرح توانمندسازی را انجام می‌دهند.

اوافزود: بیشترین نقد ما به طرح جمع‌آوری کودکان کار بهزیستی که با همکاری شهرداری انجام می‌شود است چرا که این طرح رویکرد ضربتی دارد و در این طرح کودکان را دستگیر و به مراکز نگه داری که با توجه به شرایط کرونا اغلب مراکز بسته‌ای هم هستند منتقل و 21 روز در آنجا نگه داری می‌کنند.

پیر خندان با تاکید بر ضرورت اتخاذرویکرد 

کودک محور در سیاست‌گذاری‌های کلان گفت: قوانین زیادی در بخش داخلی و بین‌المللی برای مقابله با کار کودکان وجود دارد که نیازمند ضمانت اجرایی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران