شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شیوه نامه «طرح جبران و تثبیت یادگیری دانش‌آموزان در تابستان» ابلاغ شد و بر اساس آن این طرح در مدارس ابتدایی کشور،

شیوه نامه «طرح جبران و تثبیت یادگیری دانش‌آموزان در تابستان» ابلاغ شد و بر اساس آن این طرح در مدارس ابتدایی کشور، برای تمامی دانش‌آموزان کلاس‌های اول و دوم ابتدایی دارای سطوح عملکرد «نیاز به آموزش و تلاش بیشتر» و قابل قبول» لازم الاجراست. در راستای اجرای تفاهم نامه سه جانبه بین آموز ش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان و سازمان بسیج دانشجویی، «طرح جبران و تثبیت یادگیری دانش‌آموزان در تابستان» از سوی معاونت آموزش ابتدایی، به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد. براین اساس معاونت آموزش ابتدایی بر آن است تا با مشارکت سازنده همکاران در استان‌ها، مناطق، مدارس و کلاس‌های درس، برنامه جبران و تثبیت یادگیری دانش‌آموزان دارای افت تحصیلی دارای سطوح عملکرد «نیاز به آموزش و تلاش بیشتر» و «قابل قبول» را به اجرا در آورد. انتظار می‌رود با طراحی و اجرای اقدامات و فعالیت‌های اثربخش در این زمینه توسط شما همکاران بزرگوار استان‌ها و ارسال گزارش‌های دوره‌ای مناطق و مدارس، شرایط بهبود و ارتقاء پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان بیش از پیش فراهم شود. مداخله آموزشی و جبران یادگیری دانش‌آموزان دارای افت تحصیلی هدف کلی این برنامه و تعمیق یادگیری و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان، حمایت از دانش‌آموزان 

لازم التوجه (دیر آموز، فاقد دسترسی به آموزش حضوری یا مجازی، بد سرپرست و بی سرپرست) و کاهش افت تحصیلی، تکرار پایه و ترک تحصیل، به ویژه در پایه‌های اول و دوم ابتدایی از جمله اهداف جزئی مدنظر هستند. از جمله مستندات قانونی اجرای این برنامه نیز می‌توان به ماده ۶۳/الف /۱ برنامه ششم توسعه؛ راهکارهای ۲-۵ و ۳-۵ سند تحول بنیادین؛ ماده ۶ آیین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و تربیتی دوره ابتدایی (شرکت در دوره‌های جبرانی)؛ برنامه عملیاتی معاونت آموزش ابتدایی (کاهش نرخ تکرار پایه) اشاره کرد.

    کدام دانش‌آموزان

 باید در برنامه‌های جبرانی شرکت کنند؟

مخاطبین این برنامه عبارت‌اند از تمامی دانش‌آموزان دوره اول ابتدایی دارای سطوح عملکرد تحصیلی «نیاز به آموزش و تلاش بیشتر» و «قابل قبول» در دروس فارسی و ریاضی و همچنین تمامی دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی دارای سطوح عملکرد «نیاز به آموزش و تلاش بیشتر» و «قابل قبول» در دروس فارسی، ریاضی و علوم.

      شروع برنامه‌های جبرانی تابستانی

از ۱۹ تیرماه

گستره اجرای برنامه به این قرار است که این طرح در مدارس ابتدایی کشور، برای تمامی دانش‌آموزان دارای سطوح عملکرد «نیاز به آموزش و تلاش بیشتر» و قابل قبول»

 لازم الاجراست. بازه زمانی اجرای برنامه از روز شنبه ۱۹ تیرماه تا روز چهارشنبه ۳ شهریورماه، به میزان دو جلسه آموزشی در هر هفته، جمعا ۱۴ جلسه آموزشی است.

      فرایند اجرای برنامه از سوی استان ها

برای اجرای مطلوب این برنامه، انجام گام‌های زیر توسط استان‌ها و مناطق مدنظر است. تصمیم‌گیری درباره جزئیات هر گام، با در نظر گرفتن اقتضائات استانی، با معاونت آموزش ابتدایی استان یا مناطق است.

 گام اول: تشکیل کمیته‌های تخصصی آموزشی و پرورشی استانی، منطقه‌ای و مدرسه‌ای و اتخاذ تصمیمات لازم

 گام دوم: ساماندهی نیروهای آموزشی مدارس شامل معلمان و دانشجو معلمان

 گام سوم: اطلاع‌رسانی درباره برنامه در سطوح استان، منطقه و مدارس 

 گام چهارم: شناسایی دانش‌آموزان مشمول برنامه در استان، منطقه و مدارس 

گام پنجم: تشکیل کلاس‌های درسی (حضوری، مجازی یا ترکیبی) و ارایه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان مشمول برنامه

گام ششم: نظارت مستمر بر اجرای برنامه توسط کمیته‌ها و ارایه گزارش‌های دوره ای 

 گام هفتم: ارزشیابی از پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان مشمول برنامه و ارایه گزارش‌های تحلیلی مربوطه

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران