شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فرونشست زمین یکی دیگر از مشکلاتی است که این روزها بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند. در واقع اکثر شهرها و استان‌های کشور در خطر فرونشست زمین قرار دارند و نمی‌توان منکر آن شد.

فرونشست زمین یکی دیگر از مشکلاتی است که این روزها بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند. در واقع اکثر شهرها و استان‌های کشور در خطر فرونشست زمین قرار دارند و نمی‌توان منکر آن شد. بررسی دلایلی که باعث بروز چنین اتفاقی شده بیش از آن است که در یک گزارش به آن پرداخته شود، اما مهم‌ترین دلایل این اتفاق برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی است. رفتاری غیر اصولی که حالا کل کشور را در معرض خطر نشست قرار داده است.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد: از ۳۱ استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند و لازم است مسوولان تصمیمات قاطع در این زمینه بگیرند، چرا که ایران در حال نشست است. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه نرخ فرونشست زمین در کشور روز به روز در حال تشدید شدن است، افزود: این در حالی است که در این زمینه فرهنگ‌سازی نشده است و عملکرد دستگاه‌های مرتبط با این حوزه رضایت بخش نیست؛ چرا که این دستگاه‌ها در راستای کاهش نرخ فرونشست تصمیمات قاطع و محکم اتخاذ نکرده‌اند.

او با تاکید بر ضرورت بازنگری در بهره‌برداری از چاه‌ها، برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی و مدیریت منابع آب، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های میدانی ما در حال حاضر از ۳۱ استان کشور، ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست قرار دارند.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه زمین ایران در حال نشست است، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از روند افزایشی نرخ فرونشست نیاز به قدرتی فراتر از قدرت‌های اجرایی است و در صورتی که جلوی این روند گرفته نشود، شاهد تخریب بزرگ 

زیست محیطی خواهیم بود. رییس سازمان نقشه‌برداری کشور به اقدامات این سازمان برای پایش این پدیده اشاره کرد و یادآور شد: تاکنون ۱۱۰ نقطه و ۴۴ منطقه در کشور مورد بررسی و پایش این سازمان از لحاظ فرونشست قرار گرفته و کلیه اطلاعات آن و میزان نرخ فرونشست به مسوولان مربوط ارسال شده است، ولی دریغ از اینکه دستگاه‌های مرتبط برنامه‌های خود را در کاهش این بحران زیست محیطی اعلام کنند.

جعفرزاده سازمان نقشه‌برداری کشور را یک نهاد رصد‌کننده توصیف کرد و ادامه داد: اطلاعات و داده‌هایی که از پایش‌های انجام شده در زمینه فرونشست اطلاع‌رسانی شده است، ولی توجهی به آنها نشده و این در حالی است که نرخ فرونشست در ایران روند افزایشی دارد. او با تاکید بر اینکه فرونشست یک مخاطره غیر قابل جبران است، اظهار کرد: راه برون رفت از این بحران آن است که از هم‌اکنون درهای چاه‌ها بسته و برداشت آب‌های زیرز مینی متوقف و برنامه‌های نگهداشت ذخایر زمینی اجرایی شود. رییس سازمان نقشه‌برداری کشور با انتقاد از نحوه جمع‌آوری آب‌های سطحی، تاکید کرد: به بهانه جمع‌آوری آب‌های سطحی اقدام به آسفالت کردن زمین شده که این امر موجب کاهش نفوذپذیری زمین شده است.

او دو عامل تغییر اقلیم و خشکسالی و دخالت بشر در محیط زیست را از مهم‌ترین عوامل فرونشست زمین در کشور نام برد و یادآور شد: انتظار می‌رود که بشر خردمند اقداماتی در جهت کاهش فشار بر محیط زیست اجرایی کند، ولی در حال حاضر شاهدیم که دخالت‌های انسان موجب تشدید شدن بحران‌های محیط زیستی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران