شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی‌سازمان بهزیستی کشور از تدوین مدل و سامانه‌ای برای شناسایی کودکان کار در کارگاه‌های زیرزمینی از طریق گزارشگری مردمی خبر داد.

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی‌سازمان بهزیستی کشور از تدوین مدل و سامانه‌ای برای شناسایی کودکان کار در کارگاه‌های زیرزمینی از طریق گزارشگری مردمی خبر داد. محمود علیگو گفت: شناسایی کودکانی که در کارگاه‌های زیرزمینی به‌کار گرفته شده‌اند، سخت است اما در جامعه، هرکسی به نوبه خود درکارگاه‌ها و برخی اماکن دیگر ممکن است با کودکان کاری مواجه شود که می‌تواند درباره آنان اطلاع‌رسانی کند تا اقدامات حمایتی برای کودکان انجام شود. او تاکید کرد: سامانه شناسایی کودکان کار در کارگاه‌های زیرزمینی برای گزارش‌گیری از مردم و اتصال سامانه به دستگاه‌های مرتبط راه‌اندازی خواهدشد. سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی‌سازمان بهزیستی کشور ابراز امیدواری کرد که این سامانه تا پایان سال آماده شود.

  بالاترین میزان کاهش بودجه پیشنهادی کودکان کار و خیابان

او همچنین اظهار داشت: سال گذشته انتظار داشتیم اعتبار ساماندهی کودکان کار و خیابان رشد زیادی داشته باشد. لایحه بودجه نیز به مجلس شورای اسلامی رفته بود و نزدیک ۱۲۴ میلیارد تومان برای ساماندهی کودکان کار و خیابان در آن مرقوم شده بود. علیگو تصریح کرد: این درحالی است که اکنون این لایحه در بودجه ۱۴۰۰ مصوب و ارقام آن تبدیل به ۱۴ میلیارد تومان برای کودکان کار و ۲۳ میلیارد تومان برای کودکان خیابان شده که با کاهش وحشتناکی روبرو بوده است. او با تاکید براینکه این کاهش بالاترین میزان کاهشی بوده که می‌توانسته در بودجه اتفاق بیفتد، افزود: این اتفاق ناراحت‌کننده است چون ما برای بودجه، برنامه‌ریزی کرده بودیم. سازمان بهزیستی کشور نسبت به موضوع کودکان کار و خیابان تعهداتی دارد.

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی‌سازمان بهزیستی کشور گفت: موضوع کودکان کار و خیابان و موضوع اعتبارات، ضعیف‌ترین قشر جامعه یعنی کودک را درگیر کرده است. اگر منابع برای ساماندهی کودکان کار و خیابان تامین نشود، منجر به مشکلات قضایی و افزایش خشونت در حوزه آسیب‌های اجتماعی خواهد شد که در آن‌صورت در آینده، کنترل این آسیب‌ها سخت‌تر خواهد بود. این در حالی است که براساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۶، بیش از ۵۰۰ هزار کودک کار در سطح کشور وجود دارد که به سه دسته کودکان کار کارگاهی، کودکان‌کار در خیابان و کودکان زباله‌گرد تقسیم می‌شوند. در سال گذشته نیز ۷۰۰ کودک کار و خیابان در شهر تهران شناسایی شد که ۸۰ درصد آنها اتباع بیگانه بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران