شماره امروز: ۵۴۷

جنگل‌های ایران، در حال سوختن است

| | |

آتش در دل جنگل‌ها افتاده، فرقی نمی‌کند شمال یا جنوب آنچه مهم است از بین رفتن محیط زیستی است

گلی ماندگار|

 آتش در دل جنگل‌ها افتاده، فرقی نمی‌کند شمال یا جنوب آنچه مهم است از بین رفتن محیط زیستی است که ما باید امانتدار آن می‌بودیم و برای نسل‌های بعدی به جا می‌گذاشتیم، اما حالا همه‌چیز تغییر کرده. هر روز خبر آتش‌سوزی در گوشه‌ای از جنگل‌های کشور به گوش می‌رسد. بیش از ۱۵۸۲ هکتار از اراضی حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدای سال جاری تاکنون دچار آتش‌سوزی شدند، این درحالی است که همه محیط بانان، همیاران محیط زیست و مردم خیر، آماده‌باش هستند تا هنگام بروز آتش‌سوزی با همه قوا برای نجات طبیعت اقدام کنند. بر اساس آمار به دست آمده تا روز ۳۱ خرداد ماه، ۱۴۵۲.۹۲ هکتار از اراضی چهارگانه و حفاظت شده دچار آتش‌سوزی شدند و بیشترین میزان منطقه گرفتار شده در آتش‌سوزان، مربوط به استان فارس است.

به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، رییس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست درمورد وضعیت مناطق حفاظت شده، با بیان مطلب فوق اظهار کرد: بر اساس آمار ارایه شده امروز، ۱۳۰ هکتار از اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مازندران دچار آتش‌سوزی شد و با درنظر گرفتن این آمار و آتش‌سوزی در میانکاله، حدود ۱۵۸۲ هکتار از اراضی مورد بحث گرفتار آتش شده است.

    تامین اعتبار برای تامین تجهیزات

رضا حسن هراتی با بیان اینکه بیشترین میزان آتش‌سوزی‌ها در سال جاری مربوط به استان فارس، میانکاله و کردستان است، درمورد نحوه مهار آتش گفت: نسبت به سال گذشته مهار آتش‌سوزی بسیار بهتر صورت گرفته است؛ هماهنگی‌هایی نیز با وزارت دفاع در راستای تامین بالگرد در صورت نیاز، صورت گرفته است.

او با اشاره به تخصیص اعتبار به استان‌ها برای تامین تجهیزات مورد نیاز در راستای مهار آتش‌سوزی‌ها گفت: اعتبار به استان‌ها داده شده و اکنون در حال خرید و انجام کارهای مناقصه و... هستند؛ ما هم پیگیر هستیم تا تجهیزات زودتر تامین شود.

رییس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به یاری همیاران محیط زیست نیز تصریح کرد: همیاران، مردم هستند و در منطقه وقتی آتش‌سوزی صورت می‌گیرد برای مهار آتش کمک می‌کنند؛ امسال با سازمان مدیریت بحران، با توجه به قوانین مشورت و برای سازمان دهی نیروهای مردمی و تشکل‌های مردمی اقدام کردیم، مقرر شد که برنامه‌ریزی لازم در این زمینه صورت بگیرد.

حسن هراتی ادامه داد: جلساتی در هفته آینده برگزار شود که برای آموزش نیروهای مردمی از طریق فرمانداری‌ها و استانداری‌ها برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم از مشارکت مردمی برای اطفای حریق در اراضی ملی یا اراضی مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست استفاده کنیم.

    آموزش محیط‌بانان 

برای کنترل هوشمند پارک گلستان

رییس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اشاره به تلاش سازمان برای کنترل هوشمند مناطق حفاظت شده، گفت: بخشی از پارک گلستان با توجه به سابقه ۱۰ ساله آتش‌سوزی در منطقه انتخاب شد تا هوشمند‌سازی به صورت پایلوت در آن صورت گیرد.

حسن هراتی با بیان اینکه پیمانکاران در منطقه مستقر شدند و همکاران پارک گلستان در کنار آنها آموزش می‌بینند که چگونه کار کنند، گفت: اکنون با تلاش پیمانکار و وزارت ارتباطات، نقاط ضعف و نقص‌ها شناسایی و بررسی می‌شود تا رفع نواقص صورت گیرد. همکاران ما نیز در این مدت آموزش چگونگی بهره‌برداری از سیستم را می‌بینند. نمایندگان وزارت ارتباطات با پیمانکاران خود بررسی‌های نهایی را انجام می‌دهند و آخرین مراحل تحویل را چک می‌کنند.

او ادامه داد: سابقه ۱۰ سال آتش‌سوزی‌هایی که در پارک صورت می‌گرفت را بررسی کردیم و مشخص شد که در محدوده کنار جاده ترانزیتی گرگان - مشهد که از وسط پارک ملی گلستان می‌گذرد، بیشترین آتش‌سوزی رخ می‌دهد.

رییس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این محدوده از تنگه راه تا تونل دشت و حدودا ۳۸ کیلومتر است و به عرض یک کیلومتر منطقه مذکور برای اجرای طرح هوشمند‌سازی در نظر گرفته شد. حسن هراتی با اشاره به استقرار دوربین‌ها و مرکز مونیتورینگ در چهار محل گفت: دوربین‌ها و ۱۲۰ عدد سنسور در این محدوده پخش هستند؛ این سامانه بر اساس اینترنت اشیا و با استفاده از اپراتور کنترل می‌شود.

او با اشاره به به‌کارگیری اپراتورهای ایرانسل و همراه اول برای ارسال اطلاعات از طریق اینترنت به سرورهای مرکز پارک و جمع‌آوری اطلاعات و دیتاها، یادآور شد: ضمن اینکه از طریق پیامک‌ها، سیستم به نفرات اصلی مثل مدیرکل استان، فرمانداری، استانداری و من هشدار می‌دهد و به فرمانده یگان یا رییس اداره پارک پیامک ارسال می‌شود تا سریعا اقدام کنند. رییس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در صورتی که مشکلی در اجرای پروژه در مرحله آزمایشی رخ ندهد، انتظار می‌رود که پس از تایید مدیرکل استان به زودی افتتاحیه هوشمند‌سازی پارک گلستان برگزار شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران