شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو تیم تحقیقات کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا از اثر بخشی ۶۶ درصدی این واکسن بر روی کرونای جهش‌یافته آفریقایی خبر داد.

عضو تیم تحقیقات کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا از اثر بخشی ۶۶ درصدی این واکسن بر روی کرونای جهش‌یافته آفریقایی خبر داد. احسان مصطفوی گفت: با مطالعاتی که در کوبا روی جمعیت ۴۴ هزار نفری صورت گرفته مشخص شده دو دُز تزریق واکسن باعث کاهش ۶۶ درصدی فرم‌های علامت‌دار بیماری می‌شود. او ضمن اشاره به آخرین اخبار پیشرفت این واکسن، بیان کرد: با توجه به اینکه مطالعه از ۶ اردیبهشت ماه آغاز شده بود، همه‌ ۲۴ هزار نفر داوطلب مطالعه، دز دوم خود را نیز دریافت کرده‌اند و برای دو شهر زنجان و یزد علاوه بر دو دز تزریق، یک تزریق یادآور هم وجود دارد که دیروز در زنجان آغاز شده است و در یزد هفته آینده آغاز می‌شود. مصطفوی ادامه داد: خوشبختانه عوارض جدی خاصی تا الان در افرادی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، گزارش نشده است، داوطلبان در حال پیگیری هستند تا

 اثر بخشی و عوارض این کاندیدای واکسن مشخص شود. امیدواریم تا آخر مرداد ماه یا اول شهریور بتوانیم گزارش اولیه اثر بخشی واکسن را داشته باشیم. اگرچه می‌شود انتظار داشت اثربخشی واکسن بر روی فرم‌های شدید و مرگ‌ کرونا بسیار بیشتر از این عدد باشد، اما هنوز گزارش‌های آن منتشر نشده است. او در رابطه با کودکان هم گفت: مطالعات فازهای اولیه واکسن روی ۳۵۰ کودک در کشور کوبا آغاز شده که پیگیری‌ها در این زمینه ادامه دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران