شماره امروز: ۵۴۷

پیشنهاد بازگشایی مدارس در مهر و اما و اگرها

| | |

در حالی که قرار بود از مرداد ماه واکسیناسیون دانش‌آموزان با واکسن ایران کوو برکت آغاز شود

تعادل|

 در حالی که قرار بود از مرداد ماه واکسیناسیون دانش‌آموزان با واکسن ایران کوو برکت آغاز شود و به این ترتیب سال جدید تحصیلی در مهر ماه با حضور دانش‌آموزان در مدارس همراه باشد و تحصیل مجازی جای خود را به تحصیل پشت میز و نیمکت‌های مدرسه بدهد، اما هنوز به مرداد ماه نرسیده مسوولان بر طبل نبود واکسن برای دانش‌آموزان می‌کوبند و به این ترتیب معلوم نیست مدارس چه زمانی دوباره پر از هیاهوی دانش‌آموزانی شود که بیش از یک سال است یا مجازی تحصیل کرده‌اند یا به دلیل دسترسی نداشتن به فضای مجازی قید درس و مدرسه زده و ترک تحصیل کرده‌اند.

     فعلا هیچ مجوزی صادر نشده است

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش درباره مطالبه واکسیناسیون دانش‌آموزان با توجه به احتمال بازگشایی مدارس گفت: فعلا وزارت بهداشت و درمان هیچ مجوزی را برای دانش‌آموزان یا سنین زیر ۱۸ سال برای هیچ بخشی صادر نکرده است. محمد محسن‌بیگی درباره مذاکره برای تامین واکسن برای دانش‌آموزان و افراد زیر ۱۸ سال گفت: برای واکسن زیر ۱۸ سال هیچ مجوزی وجود ندارد، بنابراین در مساله واکسن دانش‌آموزان طرح موضوع نشده و کسی هم به آن ورود نکرده است. او در ادامه گفت: در واقع وزارت بهداشت و درمان هیچ مجوزی را برای دانش‌آموزان یا سنین زیر ۱۸ سال برای هیچ بخشی صادر نکرده و در این حوزه موضوعی مطرح نشده است.

     فعلا معلم‌ها واکسینه می‌شوند

محسن بیگی تصریح کرد: ما در حال حاضر فقط بحث واکسیناسیون معلمان را داریم. قرار شده برای انجام این کار اطلاعات معلمان را در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دهیم. سپس این وزارتخانه بعد از نوبت‌دهی و زمان بندی، نسبت به واکسیناسیون معلمان در مرداد اقدام کند. مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که واکسیناسیون معلمان مطالبه‌ای بود که در ستاد مقابله با کرونا مطرح شد، آیا این مطالبه را این‌بار برای دانش‌آموزان در ستاد مطرح خواهید کرد؟ گفت: این موضوع از سمت ما نیست، وقتی مجوزی در این زمینه وجود ندارد، مطرح کردن مطالبه واکسن برای دانش‌آموزان از سوی ما معنی و مفهومی پیدا نمی‌کند.

     واکسن دانش‌آموزان 

وجود خارجی ندارد

محسن‌بیگی تاکید کرد: واکسن دانش‌آموزان اصلا وجود خارجی وجود ندارد، وقتی واکسنی برای زیر ۱۸ سال وجود ندارد ما چه چیزی را مطالبه کنیم؟

او در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چین درصدد تهیه واکسن و حتی واکسیناسیون نوجوانان هستند، آیا مذاکره‌ای با ستاد مقابله با کرونا نداشته‌اید که از کشور چین، واکسن تهیه شود؟ گفت: برای واکسن چینی فعلا مجوزی نیست، در کل باید وزارت بهداشت دراین زمینه اظهارنظر کند.

محسن بیگی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرده، اصل بر آموزش حضوری است، بر همین اساس چه اقداماتی در نظر دارید تا در مهر ماه مدارس به شکل حضوری میزبان دانش‌آموزان باشند؟ گفت: باید مجددا یک سری پروتکل‌ها از طرف وزارت بهداشت و درمان برای مباحث بهداشتی مدارس اعلام شود.مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش افزود: همچنین از طرف وزارت آموزش و پرورش هم باید به مسائل آموزشی توجه و اقدامات لازم انجام شود که البته کارهایی در حال انجام و یک سری جلسات در حال برگزاری است. او در پاسخ به این سوال که آیا احتمال بازگشایی مدارس وجود دارد؟ گفت: فعلا در حد پیشنهاد بوده است ولی به هر حال ما باید برای بازگشایی مدارس و آموزش حضوری مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را داشته باشیم.

     نمی‌توان نظر قطعی داد

محسن‌بیگی خاطرنشان کرد: تا بازگشایی مدارس سه ماه زمان داریم و قاعدتا در این مدت نمی‌توان اظهارنظر قطعی و صد در صد کرد. بنای ما بر آموزش حضوری است اما اینکه تا آن روز اتفاق خاصی بیفتد و مجوز صادر شود یا خیر، به زمان و شرایط بستگی دارد. مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش ارزیابی از برگزاری امتحانات نهایی توضیح داد: از نظر بهداشتی حوزه‌های امتحانی ما شرایط خوبی داشتند و تمام پروتکل‌ها در این حوزه‌ها رعایت شد. حتی وزارت بهداشت نیز اعمال تمام ضوابط بهداشتی را در حین امتحانات تایید کرده است. بنابراین از نظر پروتکل‌ها هیچ مشکلی در مدارس و حوزه‌های امتحانی وجود نداشت. او در خصوص واکسیناسیون رانندگان سرویس‌های مدارس گفت: ما عنوان کردیم این موضوع را هم در برنامه بگذارند. اگر برای بازگشایی مدارس به نتیجه رسیدیم، انجمن اولیا و مربیان باید لیست رانندگان مورد تاییدشان را اعلام کنند تا به وزارت بهداشت جهت واکسیناسیون ابلاغ شود. مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که با توجه به کمبود واکسن در کشور آیا واکسیناسیون معلمان در مرداد ماه قطعی است؟ گفت: اینطور که تا الان وزارت بهداشت به ما اعلام کرده در مرداد ماه انجام خواهد شد و گفتند که در مرداد ماه مشکلی برای این کار ندارند. طبق توافق، ما اطلاعات را در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهیم داد و اگر قرار شد که پروسه دیگری برای واکسیناسیون معلمان طی شود آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران