شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس شورای عالی داروخانه‌ها با تاکید بر اینکه نباید به داروخانه‌ها نگاه هایپرمارکت داشت، به آیین نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها اشاره کرد و آن را عامل ورشکستگی ١٣٠٠٠ داروخانه دانست.

رییس شورای عالی داروخانه‌ها با تاکید بر اینکه نباید به داروخانه‌ها نگاه هایپرمارکت داشت، به آیین نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها اشاره کرد و آن را عامل ورشکستگی ١٣٠٠٠ داروخانه دانست.

مهدی زارعی در خصوص چرایی مخالفت‌ها با آیین‌نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها گفت: آیین‌نامه تأسیس داروخانه‌ها که اخیر توسط وزیر بهداشت امضا و توسط سازمان غذا و دارو ابلاغ گردیده، از منظر حقوق اساسی و حقوق عامه داروسازان حاوی تعارض و تناقض است و همچنین از نظر شکلی و ماهیتی هم دچار اشکالات اساسی است.

او افزود: اجرای این آیین نامه موجب ورشکستگی حدود ١٣٠٠٠ داروخانه که در حال ارایه خدمات دارویی به بیماران هستند می‌شود و مطمئنا صدمات جبران‌ناپذیری به زنجیره توزیع دارو وارد خواهد کرد.

زارعی ادامه داد: واقعا جای پاسخ به این پرسش خالی است که آیا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با اراده قبلی و برنامه‌ریزی کمر به نابودی کسب و کار داروخانه‌ها بسته است یا اینکه یک بی‌تدبیری و خطای سهوی اتفاق افتاده است؟

او گفت: متاسفانه نگاه کلی آیین نامه داروخانه‌ها نگاه اقتصادی و سرمایه محور به دارو و داروخانه است به جای اینکه خدمات محور و عدالت گستر باشد. در ابتدای این آیین نامه استناد به قوانینی ذکر گردیده که اکثر آنها در حیطه اختیارات قانونی وزیر بهداشت نیست بلکه از اختیارات هیات وزیران است که نشان از عدم آگاهی تدوین‌کنندگان به قوانین موضوعه است.

زارعی با بیان اینکه دارو به عنوان یک کالای استراتژیک نباید در دستان چند سرمایه‌دار قرار گیرد و این جزو اصول اولیه برای سلامت شبکه توزیع دارو است، افزود: نگاه به دارو نمی‌تواند نگاه هایپرمارکتی باشد؛ آن هم در کشوری که مرتبا در شرایط بحرانی قرار می‌گیرد.

رییس شورای عالی داروخانه‌ها افزود: متاسفانه سازمان غذا و دارو علی رغم اینکه خودش اساسنامه مصوب ندارد، خود تدوین‌گر ضوابط و مقررات و همزمان اجرا‌کننده و ناظر شده و اینها زمینه‌ساز برخی مشکلات خواهد بود. حاکمیت باید با وضع قوانین مناسب، اجازه چنین تعارض منافع به سازمان مهم و اساسی که با جان انسان‌ها سروکار دارد را ندهد.او گفت: اجرای آیین‌نامه مذکور باید متوقف شود تا با حضور ذینفعان از جمله انجمن داروسازان و انجمن‌های علمی و تخصصی داروسازی و سازمان نظام پزشکی و صاحب نظران دانشگاهی و متخصصان امر مورد بازنگری و تدوین قرار گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران