شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کشف گور دسته جمعی ۲۱۵ کودک بومی در محوطه یک مدرسه سابق شبانه‌روزی واقع در استان بریتیش کلمبیای کانادا مقام‌های این کشور را شرمنده کرد.

کشف گور دسته جمعی ۲۱۵ کودک بومی در محوطه یک مدرسه سابق شبانه‌روزی واقع در استان بریتیش کلمبیای کانادا مقام‌های این کشور را شرمنده کرد. روزنامه گاردین نوشت: به دنبال بررسی‌های انجام شده با استفاده از ابزارهای راداری که قابلیت نفوذ به داخل خاک را دارند کشف این گور دسته جمعی اعلام شد. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا کشف این گور را یادآور «فصل تاریک و شرم آور» 

تاریخ کشورش و حادثه‌ای دلخراش توصیف کرده است. روزان کازیمیر رییس قبیله «تتز» در شهر کملوپس در استان بریتیش کلمبیا در بیانیه‌ای گفت تا جایی که می‌دانیم فقدان این کودکان بومی هرگز ثبت نشده است. کازیمیر گفت: برخی از این اجساد متعلق به کودکانی است که تنها سه سال داشتند اما دلیل مرگ و زمان آن هنوز مشخص نیست. تاکنون سوالات زیادی بی‌پاسخ مانده است. مدرسه شبانه‌روزی کملوپس در سال ۱۸۹۰ میلادی توسط کلیسای رومن کاتولیک تاسیس و در سال ۱۹۷۸ تعطیل شد. این مدرسه بخشی از شبکه مدارس شبانه‌روزی در سراسرکانادا بود که باهدف یکپارچه‌سازی اجباری کودکان بومی از طریق جدا کردن کودکان از خانواده و جامعه آنها و تحت فشار قرار دادن آنها به خودداری از صحبت کردن به زبان مادری یا انجام اقدامات خاص فرهنگی تاسیس شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران