شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد

| | |

روند کرونا در کشور نزولی است اما ۱۳ شهر جنوبی و شرقی قرمز هستند. خطر گسترش ویروس هندی از این شهرها جدی است و هر گونه غفلت و سهل انگاری، افزایش مسافرت‌ها و تجمع در اتاق‌های در بسته کولردار در فصل گرما، آتش کرونا را دوباره شعله ور می‌کند.

زنگ خطر شیوع ویروس هندی کرونا در ایران

روند کرونا در کشور نزولی است اما ۱۳ شهر جنوبی و شرقی قرمز هستند. خطر گسترش ویروس هندی از این شهرها جدی است و هر گونه غفلت و سهل انگاری، افزایش مسافرت‌ها و تجمع در اتاق‌های در بسته کولردار در فصل گرما، آتش کرونا را دوباره شعله ور می‌کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا تردد بین استانی از ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه (۱۲ خرداد) تا ۱۲ ظهر دوشنبه (۱۷خرداد) ممنوع است. این مصوبه در سراسر کشور اجرا می‌شود و ربطی به رنگ‌بندی شهرها ندارد و برای متخلفان نیز جرایمی در نظر گرفته شده است.

علیرضا رییسی افزود: بر اساس مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد بین استانی در شهرهای قرمز با جریمه یک میلیون تومانی و در شهرها و مناطق نارنجی و زرد با جریمه ۵۰۰ هزار تومانی مواجه می‌شود. او گفت: در جلسه امروز ستاد ملی کرونا وضعیت کرونا در ایران و جهان بررسی و اعلام شد که وضعیت کرونا در کشور هندوستان همچنان وخیم و موارد ابتلا و مرگ و میر در این کشور رو به افزایش و بسیار بالاست. ویروس هندی نه تنها در هندوستان بلکه در کشورهای دیگری مثل انگلیس نیز اکنون ویروس غالب است و مساله ویروس جهش یافته انگیسی در این کشورها تا حدی پشت سر گذاشته شده است.

  ویروس هندی غالب می‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در انگلیس که با حجم بالای واکسیناسیون تا حدی اپیدمی کرونا کنترل شده است، با وجود شیوع بیشتر ویروس جهش یافته انگلیسی میزان مرگ و میر بالا نرفته است و این خبر خوب و امید بخشی است که نشان می‌دهد، واکسیناسیون بر ویروس جهش یافته هندی موثر است.

رییسی ادامه داد: در ایران اکثر استان‌ها همچنان روند نزولی دارند و میزان مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند. نکته مهم این است که در برخی استان‌ها به خصوص استان‌های جنوب و جنوب شرقی مواردی از افرایش بیماری در برخی شهرها مشاهده شده است که نشان می‌دهد باید در این مناطق منتظر افزایش بیماری باشیم، قوی‌تر عمل کنیم و اگر کوچک‌ترین غفلتی صورت بگیرد، نوع ویروس جدید که ویروس هندی است می‌تواند شهرهای بیشتری را درگیر کند و این زنگ خطر و هشداری برای کل کشور است. اکنون استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و حتی کرمانشاه در برخی شهرهایشان با افزایش موارد ابتلا مواجه هستند و باید هوشیار باشند.

او افزود: شهرهای دیر و کنگان در بوشهر، چابهار در سیستان و بلوچستان، جیرفت، سیرجان، شهر بابک در استان کرمان، سر پل ذهاب در استان کرمانشاه، بندرعباس، جاسک، بندر خمیر، رودان، قشم و میناب در استان هرمزگان ۱۳ شهری هستند که وضعیت آنها از نارنجی فراتر رفته و به قرمز تبدیل شده است و باید از شهرها بیشتر مراقبت کنیم. ولی روند کلی بیماری در کشور نزولی است.

معاون وزیر بهداشت گفت: باید بسیار دقت کنیم.از تجمعات پرهیز کنیم به خصوص اینکه در فصل گرما اغلب افراد در فضاهای در بسته در و پنجره‌ها را می‌بندند و کولر روشن می‌کنند  و همین مساله می‌تواند به شیوع بیشتر بیماری دامن بزند.

رییسی با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در کشور افزود: تا امروز سه میلیون و ۸۵۰ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده وکادر بهداشت و درمان قبلا در فاز یک واکسن زدند. گروه بالای ۸۰ سال، بالای ۷۵ سال و بالای ۷۰ سال نیز یا واکسیناسیون آنها تمام شده یا در حال انجام است. او گفت: در این هفته برنامه این است که افرادی که برای آنها نوبت دهی واکسن انجام شده، واکسن بزنند و تا اوخر هفته واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال را تمام کنیم و امیدواریم با لکه‌گیری افراد جامانده بتوانیم از هفته‌های آینده واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال را شروع کنیم.

رییسی افزود: ظرفیت تزریق وا کسن به روزی ۳۰۰ هزار واکسن رسیده است البته فعلا در عمل به این ظرفیت نرسیده‌ایم و رکورد واکسیناسیون۲۰۰ هزار دوز واکسن در روز بوده است و به شرط تامین واکسن این عدد می‌تواند افزایش پیدا کند.

  واکسیناسیون معلمان و اساتید دانشگاه برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مساله مهمی که امروز در ستاد کرونا مطرح شد، موضوع آموزش بود. در ایام کرونا مدارس و دانشگاه‌ها جزو اولین مراکزی بودند که تعطیل شدند و با اینکه آموزش مجازی برقرار بود اما مشکلاتی هم به وجود آمد زیرا هیچ آموزشی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد و به خصوص آموزش حضوری برای دانش‌آموزان کلاس اول تا سوم بسیار مهم است. او ادامه داد: در حال بررسی هستیم و سعی می‌کنیم در مرداد معلمان، استادان دانشگاه و دانشجویانی که در خوابگاه یا دانشگاه حضور بیشتری دارند واکسینه شوند و در تلاش و برنامه‌ریزی هستیم تا با همکاری دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش و مردم هر چه سریع‌تر به سمت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها برویم. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران