شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نارضایتی بازنشستگان این روزها یکی از خبرهایی است که هر روز در اکثر خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود،

نارضایتی بازنشستگان این روزها یکی از خبرهایی است که هر روز در اکثر خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود، خیلی از این افراد بعد از 30 سال خدمت حالا با حقوقی که دریافت می‌کنند نمی‌توانند هزینه‌های زندگی شان را تامین کنند و این امر باعث شده که نارضایتی خود را در مقابل سازمان‌های تامین اجتماعی و مجلس فریاد بزنند. حالا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بودجه ۲۷۱ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و از اختصاص ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات به بازنشستگان خبر داد. به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مصطفی سالاری در ویدئو کنفرانسی تبادل موافقت‌نامه بودجه ادارت کل و مدیریت درمان تامین اجتماعی سراسر کشور اظهار داشت: بودجه سال جاری در روزهای پایانی سال گذشته به تصویب هیات امنای تامین اجتماعی رسیده است و پس از انجام اصلاحاتی در ضوابط اجرایی به استان‌ها ابلاغ شد. 

  افزایش بودجه تامین اجتماعی

او اخذ نظرات واحدهای اجرایی و برآورده شدن نظرات کارشناسی واحدهای مختلف سازمان تامین اجتماعی را از ویژگی‌های بارز بودجه سال جاری برشمرد و گفت: بودجه سازمان تامین اجتماعی از ۱۷۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ به ۲۷۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ رسیده است که افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد. سالاری با بیان اینکه هزینه ماهیانه سازمان تامین اجتماعی حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان است، گفت: براساس پیش‌بینی‌های کارشناسی انتظار داریم که بین ۱۷ تا ۱۸ هزار میلیارد تومان وصولی نقدی حق بیمه داشته باشیم و حوزه شستا نیز ماهیانه ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان از محل سود و جابه‌جایی دارایی‌ها پرداخت کند. او افزود: بقیه هزینه سازمان تامین اجتماعی نیز از محل مطالبات جاری و معوق این سازمان از دولت تامین می‌شود که در سال جاری ۸۹ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه کشور برای این کار پیش‌بینی شده و برای دریافت این منابع پیگیری‌های لازم در حال انجام است و انتظار داریم که در آینده نزدیک محقق شود. او با ابراز اطمینان نسبت به تامین منابع و ایفای کامل تعهدات سازمان تامین اجتماعی در قبال جامعه تحت پوشش، گفت: سازمان تامین اجتماعی در میان مدت مشکلی برای ارایه خدمات ندارد. هر چند که در بلندمدت نیازمند برخی اصلاحات هستیم که در شرایط مناسب باید انجام شود.

  افزایش اعتبار تسهیلات بازنشستگان

سالاری افزایش اعتبار مربوط به اعطای تسهیلات بانکی به بازنشستگان از ۱۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به دو هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ را گام مهمی برای افزایش ظرفیت پرداخت تسهیلات به بازنشستگان ارزیابی کرد و گفت: در سال جاری نیز ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات به بازنشستگان پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از تصویب ۶۱ پروژه عمرانی برای توسعه خدمات به جامعه تحت پوشش این سازمان در بودجه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این پروژه‌ها بر اساس اولویت‌بندی اجرا می‌شود و پس از تامین زمین و مراحل طراحی پروژه و انتخاب پیمانکار در استان‌ها عملیات اجرایی این پروژه‌ها نیز شروع می‌شود.

سالاری گفت: در بین پروژه‌های عمرانی سال جاری ۲۸ پروژه مربوط به احداث درمانگاه در کنار بیمارستان‌های تامین اجتماعی است که با جدا شدن درمانگاه از ساختمان اصلی بیمارستان‌ها فضای بیشتری برای افزایش ظرفیت خدمت‌رسانی بیمارستان‌ها ایجاد می‌شود.

او پرداخت به موقع مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی را از دیگر اولویت‌های این سازمان برشمرد و گفت: پرداخت مطالبات به ویژه در حوزه نسخه الکترونیک باید در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود و در اسناد کاغذی نیز مطالبات را مطابق روال گذشته پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از برنامه این سازمان برای تسهیل استفاده بیمه‌شدگان و بازنشستگان از برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع خبر داد و افزود: برنامه ما این است که با سازوکارهای تشویقی و براساس ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی سازمان تامین اجتماعی مزایایی همچون کاهش فرانشیز و سهم بیمار از هزینه درمان را برای افرادی که از نظام ارجاع استفاده می‌کنند ایجاد کنیم و سهم بیشتری از هزینه درمان توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود.

  افزایش حمایت از بیماران صعب العلاج

سالاری افزود: در بیماری‌های صعب العلاج تعهدات سازمان تامین اجتماعی به نزدیک ۱۰۰ درصد می‌رسد و ساز و کار جداگانه‌ای برای این بخش پیش‌بینی شده است و با دولت و بیمه سلامت در این مسیر همکاری خواهیم کرد. او ادامه داد: این کارها هرچند هزینه حوزه درمان تامین اجتماعی را بالا می‌برد اما موجب افزایش کیفیت و ارتقای خدمات درمانی به جامعه تحت پوشش خواهد بود و این طرح قطعا به صورت اختیاری و با ساز و کارهای تشویقی اجرا می‌شود. جمیل حق پرست، معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: کار تهیه و تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ از مرداد سال ۹۹ آغاز شد. بودجه سالانه با حضور نمایندگان واحدهای مختلف سازمان تهیه می‌شود و شاخص‌های مختلف اقتصادی کشور و سازمان در این بودجه موثر است. او با بیان اینکه بودجه سالانه به صورت دستور اداری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به استان‌ها ابلاغ می‌شود، گفت: در کنار بودجه، برنامه عملیاتی نیز تدوین شده است و بودجه ستاد و شرکت‌های وابسته نیز در بودجه سالانه لحاظ شده است.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران