شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از احتمال رسیدن ویروس هندی به ایران خبر داد

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از احتمال رسیدن ویروس هندی به ایران خبر داد. دکتر علیرضا ناجی گفت: در مورد زمان ورود ویروس هندی به ایران نمی‌توان نظر داد و برای من هم قابل قبول نیست که ویروسی که در کشورهای همسایه از جمله پاکستان و افغانستان کولاک می‌کند به ایران نیامده باشد. به نظر می‌رسد پای ویروس هندی به ایران هم رسیده باشد و فقط ما هنوز متوجه آن نشده‌ایم. نمی‌خواهیم مردم را بترسانیم اما باید از شرایط آگاه و مطلع باشند، نباید از واریانت‌های جدید بترسیم بلکه باید دنبال چاره جویی باشیم.

او ضمن ارایه توضیحاتی پیرامون ویژگی‌های کرونای جهش یافته هندی، گفت: بر اساس اطلاعات محدود اعلام می‌شود که کیفیت واکسن‌ها می‌تواند ۵۰ درصد نسبت به این واریانت جدید کاهش یابد اما، حتی اگر واکسن‌ها کفایت ایده‌آل نداشته باشند بازهم می‌توانند از ابتلای شدید و مرگ و میر جلوگیری کنند.

دکتر علیرضا ناجی درباره ویروس کرونای جهش یافته هندی، گفت: منشأ پیدایش این جهش جدید از کشور هند است و آن را با نام علمی D.1.167 می‌شناسیم‌. این جهش از ویروس به سرعت تمام هندوستان را در بر گرفته و اکنون می‌توان گفت هندوستان به واسطه این واریانت زیر بار کووید۱۹ مدفون شده است. این در حالی است که این واریانت جدید در سراسر دنیا وجود دارد.

     ویژگی‌های کرونای هندی

او درباره خصوصیات این نوع از جهش در ویروس، بیان کرد: وجود همزمان دو موتاسیون E۴۸۴Q و L۴۵۲R  است. موتاسیون ۴۵۲ در واریانت امریکایی در کالیفرنیا شناسایی شد، این موتاسیون سرعت انتقال ویروس را افزایش می‌دهد که در مورد جهش هندی هم اعلام می‌شود حدودا ۲۰ درصد قدرت انتقال آن افزایش یافته است. البته به دلیل اینکه اطلاعات خیلی کامل نیست اعداد اعلام شده هم متفاوت است؛ اما در هر حال می‌دانیم قدرت سرایت نوع جهش یافته زیاد است. موتاسیون ۴۸۴ نیز پیشتر در واریانت‌های برزیلی و آفریقای جنوبی مشاهده می‌شد و ما را نگران می‌کند؛ زیرا سبب شده واکسن‌هایی که فعلا برای مقابله با کووید۱۹ ساخته شده است کفایت لازم را در برابر این واریانت نداشته باشند.

     واریانت هندی کرونا؛ 

هشداری جدی برای جهان

وی افزود: با کنار هم قرار دادن این دو خصلت ما با واریانتی روبرو هستیم که هم سرعت انتقال بسیار بالایی دارد و هم سبب نگرانی‌ می‌شود که اگر این جهش در کل کشور و جهان به گردش درآید برنامه‌های واکسیناسیون دچار مشکل شود. قبل از این جهش، ما درمورد واریانت‌های برزیلی و آفریقای جنوبی هم همین نگرانی را داشتیم اما این واریانت‌ها خیلی گسترش پیدا نکردند در حالی که واریانت هندی کسب مزیت کرده و هشداری جدی برای جهان است.

     قانون مبارزه با کرونا

ناجی با اشاره به اینکه تمام واریانت‌ها حاصل دید غیرعلمی دنیا نسبت به کووید۱۹ است، اظهار کرد: هرچقدر اجازه دهیم ویروس‌ها در گردش باشند احتمال موتاسیون‌ها افزایش می‌یابد. واریانت‌های رخ داده همچون واریانت انگلیسی، آفریقای جنوبی، هندی و... در کشورهایی رخ داده است که مدتی سیاست‌های ایمنی گله‌ای را دنبال کردند یا مدیریت بیماری را رها کردند که چرخش گسترده و لجام گسیخته ویروس اتفاق افتاد. ما در برابر یک ویروس زیرک و هوشمند قرار داریم که قانون مبارزه با آن قانون کشورهای پیشرفت‌های همچون نیوزلند، کره جنوبی، چین و... است که در صدر مبارزه با ویروس قرار گرفتند. او افزود: نگرانی که درباره تاثیر واکسیناسیون داریم مربوط به تمام دنیا است زیرا ما همه در یک کشتی هستیم و اینکه برخی کشورها واکسن تزریق کنند و به سایر کشورها بی‌توجه باشند کاری بسیار غلط است. 

    نمایان شدن آتش زیر خاکستر در هندوستان

این ویروس شناس ادامه داد: شناسایی و اطلاع یافتن در مورد واریانت‌های جدید مستلزم انجام پایش‌های ژنتیکی است که این کار هم هزینه‌های بسیار بالایی دارد و موفق‌ترین کشورها مانند انگلستان در این زمینه با هزینه بسیار بالا در تابستان سال قبل این پایش ژنتیکی را آغاز کرد ولی اکنون برای سایر کشورها هم این نیاز حس می‌شود که باید به شکل گسترده‌تری به پایش ژنتیکی بپردازیم. در هر صورت در هندوستان به دلیل شرایط و بافت اجتماعی، جمعیت بسیار زیاد و... ویروس به سرعت به گردش درآمده است. قبل از این موضوع برخی می‌گفتند چرا با این جمعیت و نوع زندگی اتفاقی در هندوستان نمی‌افتد که اکنون می‌بینیم آتش زیر خاکستر در آنجا نمایان شد. هندوستان هم جزو کشورهایی است که از نظر تشخیص ژنومی ویروس فعال بوده اما اینکه شیوع نوع جهش یافته را دیرتر اعلام کرده است یا خیر نیازمند بررسی‌های بیشتر است. فعلا مهم‌ترین نکته همین اطلاع ما از وجود چنین جهشی است.او افزود: مطلبی که مهم‌تر از بروز واریانت‌های جدید است، این نکته است که مجال برای تغییر و جهش در ویروس توسط خود انسان‌ها به ویروس داده می‌شود. باید کاری کنیم که فضای جهش از ویروس گرفته شود و این کار جز با تقویت برنامه‌های کنترلی که این روزها ملال آور خوانده می‌شود، وجود ندارد. 


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران