شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی ظرفیت سردخانه‌ها احتمالا دیگر کفایت متوفی‌ها را نمی‌کند.

در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی ظرفیت سردخانه‌ها احتمالا دیگر کفایت متوفی‌ها را نمی‌کند.رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران با اشاره به ایجاد ۲ سردخانه دیگر در بهشت‌زهرای تهران گفت: آمارها نشان می‌دهد که وضعیت کرونایی تهران از لحاظ تعداد بیماران و تعداد فوتی‌ها رو به گسترش است.تقریبا یک سوم فوتی‌هایی که روزانه اعلام می‌شود، متعلق به تهران و حومه است و وضعیت خوبی حاکم نیست. 

رضا کرمی محمدی درباره به‌کارگیری مجدد سوله‌های مدیریت بحران با توجه به کمبود تخت‌های بیمارستانی گفت: وضعیت آمادگی سوله‌ها به همان شکل سابق است و درخواست جدیدی برای استفاده از سوله‌های مدیریت بحران نشده است. ما آمادگی خود را برای در اختیار قراردادن ۸ پایگاه اعلام کردیم که از این تعداد سه سوله با کمک سپاه تجهیز شد، اما در طول سال گذشته استفاده چندانی از آنها نشد و در این مدت تنها به صورت محدود برای درمان زندانیان و معتادان متجاهر و مواردی از این دست استفاده شد. 

کرمی محمدی در واکنش به اینکه شهرداری در ماه‌های اخیر در اقدامات مربوط به کرونا منفعل‌تر از ابتدای شیوع کرونا عمل کرده است، گفت: در بهشت زهرا کار زیاد شده است. اقدامات خوبی هم در یک سال گذشته انجام شده و آموزش‌ها و تمهیدات خوبی برای تدفین و تطهیر متوفیات فراهم شد از جمله دو سردخانه ایجاد شد تا فوتی‌ها خیلی در بیمارستان‌ها نمانند. او ادامه داد: کارهایی که بر عهده شهرداری بوده است به همان شکل سابق انجام می‌شود، اما در میانه کار، چند تصمیم گرفته شد که مغایر با تصمیم شهرداری و مدیریت شهری بود و منجر به این شد که شهرداری در این دست موارد به صورت منفعل درآید و منتظر شود تا هرچه قرارگاه عملیاتی یا ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در شهر تهران تصمیم بگیرد، اجرا کند. 

او در پاسخ به این سوال که ممکن است در تهران به شرایطی برسیم که سردخانه‌ها جا نداشته باشند و به نظر شما شهر آمادگی مقابله با بحران بهداشتی را در هفته‌های آتی دارد؟ گفت: به نظر می‌رسد در هفته پیش رو شرایط بدتر می‌شود و اگر اینگونه پیش برود، ممکن است ظرفیت سردخانه‌ها هم کفایت نکند. البته در حال حاضر متوفی در سردخانه بیمارستان‌ها نمی‌ماند و با تمهیدات پیش بینی شده سریعا به بهشت زهرا منتقل می‌شود. البته ممکن است در شرایطی که تعداد متوفیان زیاد شود، نتوانند تدفین را همان روز انجام دهند و به روز بعد منتقل شود.

کرمی محمدی افزود: تا پایان این هفته باید منتظر ماند و مشخص می‌شود، آیا آمار بالا می‌رود یا اینکه پیک بیماری به یک ثبات نسبی می‌رسد. 

او در واکنش به اینکه محدودیت‌های کرونایی دیگر اثرگذاری قبل را ندارد، گفت: زمانی که ستاد ملی کرونا، قرارگاه عملیاتی را تشکیل داد تا یکی دو ماه اقدامات خیلی خوبی با جدیت انجام شد و روند بیماری هم مهار شد و ما هم در این سیستم کار کردیم. به هر حال در چنین بحرانی فرماندهی باید واحد باشد و یک فرمانده داشته باشیم. الان که می‌بینیم اتفاقی نمی‌افتد یا اقدامات ضعیف شده است به این دلیل است که فعالیتی روشن و جدی از قرارگاه به رغم تاثیر خوبی که در اوایل شروع کار داشت، نمی‌بینیم. 

او ادامه داد: قرارگاه ترکیب خوبی دارد و می‌تواند کار کند، اما اکنون که ارایه توضیحاتی برای مردم در خصوص اقدامات انجام شده لازم است، متاسفانه توضیحی داده نمی‌شود، جاهایی هم که باید تصمیم قاطعی گرفته شود هم تصمیم به موقع گرفته نمی‌شود. برای مثال در موضوع غربالگری با توجه به اینکه امکانات شهرداری در این زمینه بسبار خوب است پیشنهاد دادیم و سپاه هم مطرح کرده است که غربالگری را جدی‌تری بگیریم اما زیرمجموعه به تنهایی و سر خود نمی‌توانند اقدام کنند بلکه این قرارگاه است که باید اعلام کند به‌طور مثال شهرداری و سپاه با تکیه بر زیرساخت‌های وزارت بهداشت اقدام کنند. 

او در پایان گفت: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد باید در ستاد اختلافات را کنار بگذارند.در سیستم فرماندهی واحد وقتی صحبت‌های انتقادی پیش می‌آید این به نفع مدیریت کارآمد این بحران نیست و وزارت بهداشت نباید وارد این حوزه‌ها شود و این تاثیر منفی روانی بر روی همه دارد و انگیزه افراد و سازمان‌های درگیر در موضوع را نیز کاهش می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران