شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تعادل| مجلس ماه‌هاست که با تصویب طرح‌هایی تصمیم دارد غربالگری ژنتیک را از دستور کار مراکز درمانی خارج کند.

تعادل| مجلس ماه‌هاست که با تصویب طرح‌هایی تصمیم دارد غربالگری ژنتیک را از دستور کار مراکز درمانی خارج کند. این در حالی است که در تمام سال‌هایی که غربالگری انجام می‌شده اجباری نبوده و از سوی دیگر حتی وقتی که به مادر و پدر می‌گفتند که ممکن است فرزندشان با معلولیت به دنیا بیاید هیچ اصراری بر سقط جنین از سوی پزشکان صورت نمی‌گرفته و این تصمیم را به عهده پدر و مادر می‌گذاشتند، اما روی دیگر سکه این ماجرا هم این بوده که اگر پزشکی در بررسی نتیجه تست غربالگری اشتباه می‌کرده و نوزادی معلول به دنیا می‌آمده، پدر و مادر از این پزشک شکایت می‌کردند. اما حالا مجلس طرحی را تصویب کرده که به موجب آن اگر در طرح غربالگری مشخص شود که جنین ممکن است معلول به دنیا بیاید این تنها مادر نیست که می‌تواند برای سقط آن تصمیم بگیرد بلکه دو فقیه و یک قاضی و چند پزشک هم باید در این زمینه نظر بدهند. این طرح در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده است. حالا به گفته معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور وزیر رفاه نامه‌ای را در اعتراض به تصویب این طرح به شورای نگهبان ارسال کرده است. افروز صفاری‌فرد درباره اقدامات انجام شده درخصوص مشاوره‌های ژنتیک در سال ۹۹ گفت: از سال ۹۲ برنامه مشاوره ژنتیک اجرا شده است و هدف ما در این برنامه‌های مشاوره ژنتیک این است که در واقع آگاه‌سازی لازم در سطحی انجام شود که خانواده‌ها به صورت داوطلبانه در غربالگری‌های ژنتیک شرکت کنند.

   انجام مشاوره ژنتیک در سه مرحله

او ادامه داد: مشاوره‌های ژنتیک در سه مرحله قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حین بارداری انجام می‌شود. در آزمایشاتی که در حین بارداری انجام می‌شود ممکن است اختلال ژنتیکی تشخیص داده شود و منجر به به‌ دنیا آمدن یک نوزاد دارای اختلالات ژنتیک و معلولیت باشد از همین‌رو این افراد را به پزشکی قانونی برای سقط جنین معرفی می‌کنند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با تاکید براینکه مشاوره‌های ژنتیکی اجباری نیست و به صورت داوطلبانه انجام می‌شود، ادامه داد: از سال ۹۲ تاکنون حدود ۷ هزار و ۳۰۰ مورد سقط انجام شده است یعنی به‌طور متوسط سالانه حدود ۱۴۰۰ مورد جنین به دلیل اختلالات ژنتیکی برای سقط به پزشکی قانونی معرفی می‌شوند. هیچ اجباری برای سقط جنین نیست و ما آگاه‌سازی می‌کنیم تا فرد به صورت آگاهانه تصمیم‌گیری کند.

    طرح جدید مجلس بدون نظرخواهی از بهزیستی و وزارت بهداشت 

او درباره طرح جدیدی که نمایندگان مجلس تصویب کرده‌اند، مبنی بر اینکه برای تایید سقط جنین پس از غربالگری، شورایی متشکل از دو فقیه، یک قاضی و چند پزشک تشکیل شود و تصمیم مادر تعیین‌کننده نخواهد بود، گفت: کمیسیون جمعیت و توسعه، طرح را به مجلس ارایه داده است و بهتر بود از سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و بخش‌های غیردولتی مانند انجمن‌های ژنتیکی در خصوص این موضوع نظرخواهی می‌کرد، اما این اتفاق نیفتاد و نه نظر ما در این مورد پرسیده شد و نه اطلاعاتی در این خصوص از ما کسب شد وقتی این طرح در مجلس مطرح شد نیز در مجلس بدون نظر خواهی از سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت این طرح تصویب شد و به شورای نگهبان ارسال شد، اما از طرف وزارت رفاه آقای دکتر شریعتمداری با شورای نگهبان مکاتبه‌ کردند و اعتراض سازمان نسبت به این موضوع اعلام شد.

    جمعیت معلول، بار اقتصادی و اجتماعی به کشور وارد می‌کند

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در گذشته مصوبه شرعی سقط جنین اخذ شده بود و این اقدام در واقع رد کردن مصوبه‌ای است که در گذشته برای این موضوع به تصویب رسیده بود و شاید نیازی به این کار نبود. از سوی دیگر ما هر چقدر کار را سخت‌تر و طولانی‌تر کنیم و فرآیند آن را سخت‌تر کنیم، انگیزه مشاوره ژنتیک را در بین خانواده‌ها از بین می‌بریم و این کار برعکس اقداماتی است که ما برای آگاه‌سازی مردم می‌کنیم. هیچ کسی با افزایش جمعیت جوان مخالفتی ندارد و باید به فکر این باشیم که جمعیت جوان و سالم داشته باشیم اگر ما جمعیت را زیاد کنیم اما افرادی به دنیا بیایند که به دلیل معلولیت بار اقتصادی و اجتماعی را به جامعه و کشور وارد کنند نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه درست هم نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران