شماره امروز: ۵۴۷

دومین جلسه دادگاه 22 متهم پرونده فساد اقتصادی برگزار شد

| | |

| حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت از آن دست متهمانی است که رسیدگی به پرونده تخلف‌هایی که انجام داده شاید ماه‌ها طول بکشد، او که از دوستان نزدیک بابک زنجانی هم هست،

از قاضی منصوری و طبری  تا مغز متفکر تشکیلات 

گلی ماندگار| حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت از آن دست متهمانی است که رسیدگی به پرونده تخلف‌هایی که انجام داده شاید ماه‌ها طول بکشد، او که از دوستان نزدیک بابک زنجانی هم هست، پرونده‌ای 400 صفحه‌ای در زمینه تخلفات بانکی و... دارد. به گفته نماینده دادستان درشرایطی که یک فرد عادی برای گرفتن وام باید مدت‌ها در نوبت باشد و ضامن و وثایق معرفی کند شبکه فساد میرکاظمی با محوریت شخص او اقدام به اخذ تسهیلات به میزان400 میلیون یورو و در جای دیگر نیز به میزان5 هزار میلیارد ریال از بانک اقدام کرده است. حالا خیلی از مردم با شنیدن این اعداد و ارقام دچار بهت و سردرگمی می‌شوند، یک نفر چه پشتوانه‌ای می‌تواند داشته باشد که چنین مبالغ هنگفتی را از بانک به عنوان وام دریافت حتی اقساط آن را هم پرداخت نکند. البته این تنها نمونه‌ای از اتهامات حسن رعیت است که در دو دادگاه برگزار شده او مورد بررسی قرار گرفته است. حالا اما در پرونده حسن رعیت رد پای قاضی منصوری هم به میان آمده و حتی معلوم شده که علاوه بر دوستی نزدیکی که او با بابک زنجانی داشته با طبری یکی دیگر از متهمان اختلال در نظام بانکی کشور که مدعی است دوستانش حتی حاضر بودند کل لواسان را به نام او کنند، هم ارتباطاتی داشته است. 

  کشف مهرهای بانکی از دفتر رعیت

در بخش دیگری از اظهارات دادستان در اولین دادگاه رعیت گفته شده در بازرسی از دفتر متهم، 12 مهر بانکی کشف شده و مربوط به بانک‌هایی بوده که از آنها تسهیلات گرفته شده است. این در حالی است که به گفته یکی از کارمندان حسن رعیت آنها در دفترشان دستگاه مهرسازی داشته‌اند و اغلب وام‌هایی که از بانک کشاورزی دریافت کرده‌اند با اسناد جعلی بوده است.

   دومین جلسه دادگاه و معرفی دیگر متهمان

اما روز گذشته دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به رعیت در شعبه 5 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد.

در ابتدای جلسه دادگاه با اعلام قاضی بابایی، جعفرزاده نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و به قرائت ادامه موارد اتهامی حسن رعیت متهم ردیف اول پرونده از جمله روابط نزدیک وی با قاضی منصوری؛ ارتباطات او با سیامک صمیمی قائم مقام معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنایع و معادن وقت جهت انتفاع نامشروع از تسهیلات کلان بانک‌های صنعت و معدن و کشاورزی؛ ارتباط با محمد آریا؛ پرداخت رشوه به رییس هیات‌مدیره بانک صادرات استان گلستان؛ پرداخت رشوه به رییس شعبه بانک پارسیان کیش؛ سوءاستفاده از حساب کارمندان خود جهت پولشویی و اخذ حواله‌های ارزی دولتی به واسطه شرکت‌هایی با ذینفع واحد و عدم واردات کالاهای تولیدی، پرداخت.

    شبکه فسادی که به محیط زیست هم رحم نکرد

حسن رعیت در شبکه فسادی که راه‌اندازی کرده بود علاوه بر اینکه در نظام پولی و بانکی کشور اختلال ایجاد می‌کرد، به محیط زیست هم رحم نکرده بود و تنها در سال 98 دو فقره شکایت از شهرداری منطقه یک در مورد او مطرح شده است. 

  کیفرخواست این پرونده 400 صفحه است

به گفته دادستان کیفر خواست پرونده حسن میرکاظمی 400 صفحه است و البته متهمان دیگری نیز در این پرونده حضور دارند. از جمله آنها باید به «منصور معتقد» اشاره کرد. این شخص برادر همسر حسن رعیت و البته مغز متفکر ایجاد و تأسیس شرکت‌های صوری و کاغذی و دریافت حواله‌های ارزی به واسطه این شرکت‌ها از منابع بانکی برای گروه میرکاظمی بود. او نیز متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور با متهم ردیف اول؛ مشارکت در کلاهبرداری به مبلغ مندرج در اتهام نخست متهم ردیف اول؛ مشارکت در جعل و استفاده از اسناد مجعول؛ مشارکت در پولشویی به مبلغ مندرج در اتهام نخست متهم ردیف اول؛ مساعدت در خلاصی متهم ردیف اول یعنی حسن میرکاظمی از محاکمه از طریق امحای اسناد مالی موجود در ساختمان مرکزی گروه میرکاظمی بعد از اطلاع از تشکیل پرونده قضایی و فراری دادن افراد مطلع از اقدامات گروه میرکاظمی بعد از دستگیری متهم ردیف اول پرونده.

«باقر شعار» متهم ردیف سوم پرونده که متواری است متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور با متهم ردیف نخست؛ مشارکت در کلاهبرداری به مبلغ 400 میلیون دلار از منابع ارزی بانک‌های صادرات، کشاورزی و صنعت و معدن و حواله‌های ارزی بانک مسکن؛ مشارکت در پولشویی؛ مشارکت در جعل پیش فاکتورهای شرکت‌های خارجی و استفاده از اسناد مجعول.

«سید روح‌الله میرکاظمی» متهم ردیف چهارم پرونده و برادر متهم ردیف اول پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور با متهم ردیف نخست به مبلغ 400 میلیون دلار و 180 میلیارد ریال؛ مشارکت در کلاهبرداری و پولشویی به مبلغ فوق؛ مشارکت در پرداخت رشوه به معصومه عنصری به میزان 5 عدد سکه بهار آزادی و 300 میلیون. «محمد آبازاده» متهم ردیف پنجم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور از طریق مشارکت در ثبت شرکت‌های کاغذی و معرفی آنها به بانک‌ها و عضویت در این شرکت‌ها به عنوان مدیر یا عضو هیات‌مدیره و حساب‌سازی برای شرکت‌های کاغذی و همچنین مشارکت در خلاصی مجرم از محاکمه و مجازات. «محمدامین علوی طالبی» متهم ردیف ششم پرونده مزبور که متواری است متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور از طریق اداره شرکت‌های کاغذی در امارات و تنظیم اسناد بانکی در خارج کشور با متهم ردیف اول پرونده و همچنین پولشویی از طریق تملک کارخانه دنیای فلز تهران. «سید علیرضا هاشمی‌زاد» متهم ردیف هفتم پرونده مزبور که متواری است متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور. «محمدرضا حاجی قربانخانی» متهم ردیف هشتم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور؛ مشارکت در جعل از طریق خرید دستگاه مهرسازی و ساخت 3 فقره مهر بانک‌ها؛ مشارکت در پولشویی به واسطه تملک دو دستگاه آپارتمان و مشارکت در خلاصی مجرم از محاکمه و مجازات. «مسعود جدیدی» ممتاز متهم ردیف نهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و مشارکت در خلاصی مجرم از محاکمه و مجازات. «علی قاسمی» متهم ردیف دهم پرونده مزبور که متواری است متهم است به اخلال در نظام پولی و ارزی کشور؛ مشارکت در پولشویی و تحصیل مال نامشروع. «محمدرضا یزدان» شناسان متهم ردیف یازدهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور؛ مشارکت در جعل پیش‌فاکتورهای شرکت‌های خارجی و استفاده از اسناد مجعول. «سیدرضا بتو» متهم ردیف دوازدهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و مشارکت در پرداخت رشوه به محمدحسن کریمی به میزان 980 میلیون ریال و غلامرضا توحیدی به میزان 300 عدد سکه.

«علی‌اکبر رحمانی» متهم ردیف سیزدهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور. «مجید عبادی» متهم ردیف چهاردهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور از طریق دریافت ارز دولتی به میزان 7 میلیون و 263 هزار و 80 دلار بدون واردات کالا و فروش غیرمجاز این ارز. «علی فرخی» متهم ردیف پانزدهم پرونده مزبور متهم است به معاونت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور از طریق قبول وجوه ریالی تسهیلات ارزی دریافتی شرکت‌های گروه میرکاظمی در حسابی در بانک ملی و در اختیار قرار دادن حساب مزبور برای متهم میرکاظمی و مساعدت در دریافت و تمدید تسهیلات گشایش اعتبار اسنادی از بانک ملی به مبلغ مندرج در پرونده.

«علی اشرف افخمی» رییس وقت بانک صنعت و معدن متهم ردیف شانزدهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و تأثیر دادن نفوذ اشخاص در تصمیمات اداری. «محمد آریا» متهم ردیف هفدهم پرونده مزبور متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور؛ تأثیر دادن نفوذ اشخاص در تصمیمات و اقدامات اداری و ارتشاء. «علی دارابی‌نیا» متهم ردیف هجدهم پرونده مزبور متهم است به معاونت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و ارتشاء. «محمدحسن کریمی» رییس شعبه کیش بانک پارسیان متهم ردیف نوزدهم پرونده مزبور متهم است به معاونت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و ارتشاء. «غلامرضا توحیدی» متهم ردیف بیستم پرونده مزبور متهم است به معاونت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور و ارتشاء به میزان 30 عدد سکه. «معصومه عنصری» متهم ردیف بیست‌ویکم پرونده مزبور متهم است به معاونت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور؛ ارتشاء به میزان 5 عدد سکه و 300 میلیون ریال وجه نقد و تأثیر دادن نفوذ اشخاص در اقدامات و تصمیمات اداری. «سیروس یوسفی» متهم ردیف بیست و دوم پرونده مزبور متهم است به معاونت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و ارتشاء به میزان 4 هزار دلار و 400 میلیون ریال وجه نقد. پس از پایان قرائت کیفرخواست و عناوین اتهامی 22 متهم پرونده مزبور توسط جعفرزاده نماینده دادستان، نمایندگان حقوقی بانک‌های مسکن و صادرات و همچنین مدیر شعب استان گلستان بانک صادرات با اعلام قاضی بابایی به عنوان شکات پرونده در جایگاه قرار گرفته و به بیان بخشی از ادله شکایت خود از حسن میرکاظمی و سایر متهمان پرونده حاضر پرداختند. با عنایت به درخواست وکلای شکات مبنی بر استمهال و ارایه فرصت مطالعاتی از سوی دادگاه، قاضی بابایی با اعلام فرجه دو هفته‌ای بیان داشت جلسه بعدی دادگاه متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران