شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تبدیل کردن آشوراده به قطب گردشگری استان گلستان دوسال پیش با دستور مقام قضایی متوقف شد، اما استانداری گلستان طی روزهای ابتدایی سال 1400 از صتور مجوز طبیعت گردی آشوراده در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور خبر داد.

تبدیل کردن آشوراده به قطب گردشگری استان گلستان دوسال پیش با دستور مقام قضایی متوقف شد، اما استانداری گلستان طی روزهای ابتدایی سال 1400 از صتور مجوز طبیعت گردی آشوراده در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور خبر داد. 

این موضوع نگرانی فعالان و کارشناسان محیط زیست را به‌دنبال داشته است چراکه بارها و بارها نسبت به تهدیدات اجرای طرح گردشگری در آشوراده هشدار داده‌اند. امیر صیاد شیرازی - مدیر مرکز حفاظت فوک خزری ایران - پیش از این با انتشار نامه‌ای ضمن انتقاد از اجرای پروژه گردشگری آشوراده تاکید کرده بود که اجرای این پروژه خلاف موازین حفاظتی از فوک خزری و به‌شدت مخرب است. علی ارواحی - مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی می‌گوید: حدود دو دهه است که موضوع گردشگری در آشوراده مطرح شده و فراز و فرودهایی بسیاری داشته است. آشوراده در شبه جزیره میانکاله واقع شده و البته تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. از سوی دیگر یونسکو این منطقه را به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره معرفی کرده علاوه بر اینها نام تالاب میانکاله در کنوانسیون رامسر به‌ثبت رسیده است و سازمان حفاظت محیط زیست نیز از آن به عنوان پناهگاه حیات وحش حفاظت می‌کند.

مجموعه این موارد حاوی این پیام است که تالاب میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده ازنظر ارزش‌های زیستی و تنوع زیستی نیازمند توجهی ویژه و رویکردی متفاوت است. 

مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی در ادامه صحبت‌های خود ضمن بیان نگرانی‌هایی که درباره اجرای طرحی گردشگری در آشوراده وجود دارد، می‌گوید: طرح گردشگری آشوراده در ابتدا یک طرح ۳۸۰ هکتاری بود که پس از مخالفت‌های بسیار با آن به ۳۸ هکتار محدود شد همچنین در این طرح پیش‌بینی شده است که در ۲۲ هکتار از این مساحت زون تفرج متمرکز اجرایی شود. اجرای چنین طرحی نیازمند زیرساخت‌هایی ازجمله اسکله، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت‌های گردشگری است. 

او همچنین تاکید می‌کند که طرح گردشگری آشوراده به دلیل ملاحظاتی به طرح طبیعت‌گردی آشوراده تغییر کرده است اما به هرحال این نگرانی وجود دارد که دستگاه‌های مجری مطابق با معیارهای طبیعت‌گردی و ملاحظات آن در مناطق محیط زیستی و زون‌های حساس عمل نکنند.

  طرح طبیعت‌گردی آشوراده فوک خزری را تهدید می‌کند

درکنار تمامی اینها چند روز پیش مرکز حفاظت فوک خزری ایران اعلام کرد که جزیره آشوراده شاهد حضور بیشترین جمعیت فوک خزری در سواحل کشور ایران است بنابراین برهم خوردن امنیت این منطقه به معنای آسیب جدی به قلمرو زیستی این گونه و برخلاف معاهدات بین‌المللی و اصول مربوط به حفاظت فوک خزری است. ارواحی نیز در این‌باره تصریح می‌کند: هرکسی که با اصول طبیعت‌گردی آشنایی داشته باشد به‌خوبی می‌داند که طرح‌های گردشگری و طبیعت‌گردی در زون‌های حساسی مثل آشوراده چه مشکلاتی برای آن منطقه و گونه‌های در معرض خطر انقراض ازجمله فوک خزری ایجاد می‌کند.

ارواحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه متاسفانه این دید وجود دارد که آشوراده تبدیل به قطب گردشگری استان گلستان شود، اظهار می‌کند: چنین چیزی همسو با موازین طبیعت‌گردی اصولی نیست. هرچند که برای مدیریت پایدار زیست بوم‌ها تاکید بر حفظ تعادل بین حفاظت و بهره‌برداری است اما زون‌های حساس جزو استثناها هستند و در این زون‌ها ما امکان ایجاد زون تفرجگاهی متمرکز را نخواهیم داشت.

به گفته مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی درخصوص اجرای طرح طبیعت‌گردی آشوراده این نگرانی وجود دارد که راهی برای توسعه بیشتر در این منطقه باز شود و مانند بسیاری از نقاط به مرحله‌ای برسیم که دیگر نتوانیم آن را مدیریت کنیم. هرچند بهره‌برداری اصولی منجر به درآمد زایی برای جوامع محلی می‌شود اما درخصوص طرح طبیعت‌گردی آشوراده از سرمایه‌گذاری‌های دولتی و بخش خصوصی استفاده خواهد شد و به‌نظر می‌رسد که نفعی برای جوامع محلی نخواهد داشت.

او در ادامه با اشاره به مشکلات تالاب میانکاله که مستقیم روی آشوراده اثرگذار است، تصریح می‌کند: طی سال‌های اخیر با مرگ و میر گسترده پرندگان مهاجر در این منطقه به دلیل آنچه که سم بوتولیسم گفته می‌شود، مواجه بوده‌ایم. در حال‌ حاضر این سوال مطرح است که درحالی‌که میانکاله و آشوراده با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند، بارگذاری‌های جدید چه‌قدر می‌تواند شرایط را بحرانی‌تر کند؟ آیا ارزیابی جامعی از این مساله صورت گرفته است یا خیر و آیا ستاد مدیریت تالاب‌های کشور مهم‌ترین شرح وظایف خود را برای حفاظت از تالاب‌ها می‌داند یا خیر؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران