شماره امروز: ۵۴۷

مرگ‌های سه رقمی کرونا در راه است

| | |

تاکنون بیش از 72 میلیون نفر در سراسر دنیا به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر جان باخته‌اند.

ستاره زمانی| تاکنون بیش از 72 میلیون نفر در سراسر دنیا به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر جان باخته‌اند. با این حال هنوز هم خیلی از مردم نسبت به رعایت پروتکل‌ها، قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی و هر رفتاری که جان آنها را در برابر این ویروس محافظت می‌کند، بی توجه هستند و بسیاری از مردم از تعطیلی‌ها گلایه دارند، ماسک زدن را بی فایده می‌دانند و هیچ توجهی هم به فاصله گذاری اجتماعی ندارند. این دست رفتارها مختص به یک کشور خاص یا منطقه خاص نیست و در سراسر دنیا و همین کشور ما هم افرادی هستند که اصلا اعتقادی به وجود این ویروس ندارند. آنها نه برای جان خود ارزش قائلند و نه جان دیگران. آنها اهمیتی به خستگی کادر درمان نمی‌دهند، به آمار مرگ و میر پرستاران و پزشکان، حتی به جان باختن کودکان که این روزها قربانیان جدید کرونا هستند. 

    سه موج کرونایی

اما ما در ایران تا به امروز با کرونا سه موج شدید را تجربه کرده‌ایم. موج اول را در هجمه اول ویروس به کشورمان از زمان تایید بیماری تا اواخر اسفند ماه ۹۸ شاهد بودیم. آن زمان به تدریج متوجه شدیم که با استفاده از ماسک و رعایت چند راهکار بهداشتی ساده می‌توانیم در برابر ویروس چینی بایستیم. پیکی که بالاخره با آموزش و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهشی شد و این روند کاهشی تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه داشت. با آرام شدن اوضاع اما، همه گمان کردند که کرونا رخت بسته است؛ محدودیت‌ها برداشته شد، خیابان‌ها شلوغ شد و سفرها هم به راه. غافل از اینکه کرونا از همین 

عادی انگاری‌ها استفاده و در جان‌ها رخنه کرد. به‌طوری که مجددا از اواسط خرداد ۱۳۹۹، تخت‌های بیمارستانی به تدریج پر شدند، آمارها افزایش یافت و عمدتا شاهد افزایش ابتلاهای خانوادگی بودیم. چراکه رفت و آمدها و دید و بازدیدها شروع شده بود و کرونا مجال یافت تا کل یک خانواده را از بزرگ و کوچک گرفتار کند. در همین پیک بود که حرف از اجباری شدن استفاده از ماسک به میان آمد. به‌طوری که وزارت بهداشتی‌ها اعلام کردند که اجباری کردن استفاده از ماسک به نوعی احترام گذاشتن به سلامتی طرف مقابل است. در عین حال با توجه به بررسی‌هایی که تاکنون در دنیا انجام شده و با توجه به شیوه انتقال ویروس، استفاده از ماسک یکی از موثرترین و ارزان قیمت‌ترین راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس است؛ به‌طوری که اگر دو نفر از ماسک استفاده کنند، حتی اگر یکی از آنها مبتلا باشد و در برابر فردی قرار بگیرد که سالم است، بسته به نوع ماسک می‌تواند بین ۸۵ تا ۹۵ درصد محافظت انجام دهد. بنابراین ماسک به عنوان یک وسیله ساده و ارزان قیمت می‌تواند برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و ادامه زندگی روزمره بسیار کمک کننده باشد. البته با رعایت برخی پروتکل‌های دیگر.  با این وجود برخی گوش‌شان بدهکار این حرف‌ها نبود و راه خودشان را می‌رفتند و بر همین اساس بود که پاییز و زمستان سخت از راه رسید و کرونا می‌تاخت و جان می‌گرفت. به‌طوری که مرگ‌های ۴۰۰ تایی ۵۰۰ تایی در روز را تجربه کردیم، خانواده‌های زیادی داغدار شدند و آرزوهای زیادی در زیر خاک مدفون شد.

    دستور جریمه و برخورد با پروتکل شکنان

دیگر تعلل جایز نبود و باید اقدامی عاجل انجام می‌شد تا مرگ‌های کرونایی کاهش یابند. بر همین اساس بود که ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشتی‌ها بر آن شدند که با ابزار محدودیت‌های جدی‌تر راه را بر این ویروس تاجدار ببندند؛ اعمال محدودیت‌های جدید آغاز شد. به‌طوری که از ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، مصوبات جدیدی از ستاد ملی مقابله با کرونا بیرون آمد تا سد راه انتشار ویروس شود. بر اساس این مصوبات متخلفان کرونا که بیماری خود را پنهان می‌کنند در مرحله اول ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. در عین حال از اول آذر ماه نیز این محدودیت‌ها تشدید شد و محدودیت‌هایی در ساعات کار مشاغل و کارمندان و همچنین در زمینه رفت و آمدهای درون استانی و بین استانی ایجاد شد. همچنین با توجه به افزایش شهرهای قرمز قرار بر منع تردد از ساعت ۲۱:۰۰ تا ۴:۰۰ صبح شد. در ادامه نیز آغاز فعالیت طرح محله محور مقابله  با کرونا تحت عنوان طرح شهید قاسم سلیمانی، افزایش تعداد آزمایش‌های تشخیصی کرونا، اعمال محدودیت تردد بین استانی و... به تدریج آمار بستری و فوت ناشی از کرونا را بعد از یک پاییز پُر مرگ، کاهش داد. به‌طوری که در ۲۹ آذر ماه دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که روند بیماری در ۳۰ استان کشور نزولی شده و خوشبختانه هیچ شهر قرمزی نداریم.

  مرگ‌های ۲ رقمی و هشدارهای مداوم

این کاهش تاجایی پیش رفت که از اواسط دی ماه میزان بستری بیماران به‌شدت کاهش یافت و میزان مرگ و میر کرونایی نیز پس از چندین ماه در تاریخ ۱۶ دی ماه مجددا دو رقمی شد. همچنین بر این اساس میزان موارد سرپایی مثبت بیماری در کل کشور نیز با کاهش چشمگیری روبرو شد؛ به‌طوری که وزیر بهداشت در هشتم دی ماه ۱۳۹۹ از کاهش حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصدی مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در کشور خبر داد.

     خوزستان گرفتار ویروس انگلیسی

هرچند که این کاهش در برخی استان‌ها مانند خوزستان، بیشتر بود و حتی به گفته وزیر بهداشت میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی شهرهای خوزستان به زیر ۱۰ درصد رسیده بود و کرونا درست از همینجا مجددا به کشور ضربه زد. آن هم نه کرونای ووهان، بلکه کرونای جهش یافته انگلیس که آرام وارد کشور شد و همچنان در خوزستان می‌تازد و جان می‌گیرد.

 به‌طوری که طبق اعلام وزارت بهداشت در استان خوزستان شاهد شیب بسیار تند موارد بستری روزانه هستیم. همچنین خوزستان یکی از استان‌هایی بوده است که در هفته گذشته بیشترین موارد بروز موارد مثبت بستری و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را داشته است. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، 

دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در این استان در وضعیت قرمز قرار دارند.

   افزایش شدید موارد بستری در خوزستان

باید توجه کرد که بروز موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان خوزستان، از متوسط کشوری فاصله بیشتری گرفته و این استان همچنان در رتبه اول کشور است. طی هفته گذشته افزایش شدید موارد بستری و فوت در این استان تداوم یافته است و باید تلاش کرد تا مدت و دامنه موج جدید کاهش یابد.

   استان‌های دیگر هم  درگیر شدند

در برخی استان‌ها مانند چهارمحال بختیاری، قزوین و البرز نیز نگرانی‌هایی از شیوع دوباره ویروس مطرح می‌شود. همین موضوع است که در آستانه عید نوروز نگرانی از یورش مجدد کووید-۱۹ به کشور را دوچندان کرده است و تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم سفر در نوروز بارها و بارها مطرح شده است.

    لزوم توجه همه دستگاه‌های اجرایی 

و قضایی به رعایت پروتکل ها

در عین حال سخنگوی وزارت بهداشت، درباره وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور و نحوه برخورد با پروتکل شکنان، گفت: تدوین و به روز رسانی پروتکل‌های بهداشتی با توجه به وضعیت بیماری کووید ۱۹ و همچنین بخشی از نظارت بر رعایت این موارد بر عهده وزارت بهداشت است. همه دستگاه‌های اجرایی و قضایی باید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری‌ها اهتمام داشته باشند.

   آبان ماه کمترین رعایت پروتکل‌ها 

را داشتیم

دکتر سیماسادات لاری تاکید کرد: برخورد با پروتکل شکنی‌ها بر عهده دستگاه‌های نظارتی، انتظامی و قضایی است و نمونه‌هایی از این موارد در استان‌های مختلف مشاهده شده که جای تشکر و قدردانی دارد. او با بیان اینکه البته همچنان توصیه و آموزش مهم‌ترین مسیر برای همراه کردن جامعه محسوب می‌شود، گفت: این در شرایطی است که بدانیم میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به کمترین حد خود از آبان ۹۹ تاکنون رسیده و این در آستانه عید نوروز هشدار مهمی است.

  وفور ماسک در کشور

مقاومت برخی افراد در مقابل ارزان‌ترین راه پیشگیری از کرونا و البته بی توجهی به توصیه‌ها و درخواست های مکرر وزارت بهداشت برای پوشش ماسک و حتی توصیه‌ها مبنی بر استفاده دوبل از ماسک، در حالی است که اکنون و برخلاف روزهای آغازین این بیماری در کشور، ماسک در کشور به وفور وجود دارد و مشکلی از بابت دسترسی به آن نیست؛ به‌طوری که رییس سازمان غذا و دارو در هفتم دی ماه اعلام کرد که تولید ماسک کشور از ۱۶۰هزار عدد در روز در ابتدای شیوع کرونا به بیش از ۳۰ میلیون عدد رسیده است. 

همچنین در حال حاضر روزانه ۴ میلیون عدد ماسک شامل یک میلیون و ۸۰۰ هزار عدد برای مراکز درمانی و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار عدد ماسک برای عرضه در داروخانه‌ها توزیع می‌شود و به این ترتیب خوشبختانه امروز نیاز مصرف ماسک در کشور به خوبی توسط تولیدکنندگان داخلی پوشش داده می‌شود و ۵۱ میلیون ماسک دپو داریم.

در حال حاضر بر اساس آمارهای سازمان غذا و دارو میزان تولید ماسک سه لایه از روزانه ۴۰۰ هزار عدد در سال ۱۳۹۸ به روزانه ۴۲ میلیون عدد رسیده است. همچنین میزان تولید ماسک فیلتر‌دار از روزانه ۵۰۰۰ عدد در سال ۱۳۹۸ به روزانه ۵۰۰ هزار عدد در سال ۱۳۹۹ رسیده است. 

در عین حال قیمت ماسک نیز تحت نظارت قرار دارد و با وجود آنکه در اوایل مهر ماه ۱۳۹۹ قیمت ماسک سه لایه در داروخانه‌ها ۱۳۰۰ تومان اعلام شد اما اکنون ماسکهای سه لایه در اغلب داروخانه‌ها با قیمت ۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد و از مردم نیز درخواست شده که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قیمتهای مصوب اعلامی، موارد را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران