شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کارشناسان محیط زیست و سازمان ملل متحد هشدار داده‌اند که افزایش دمای جهان بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد خواهد بود مگر اینکه کشورهای جهان سختگیری بیشتری در مورد جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه‌ای داشته باشند.

کارشناسان محیط زیست و سازمان ملل متحد هشدار داده‌اند که افزایش دمای جهان بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد خواهد بود مگر اینکه کشورهای جهان سختگیری بیشتری در مورد جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه‌ای داشته باشند. اگر دولت‌ها مایلند افزایش دمای زمین از آستانه ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر نرود باید تا سال ۲۰۳۰ میلادی، تولید گازهای گلخانه‌ای را به نصف برسانند. اما جدیدترین مجموعه سیاست‌های ارایه شده توسط کشورهای جهان به سازمان ملل متحد حاکی از آن است که میزان تولید این گازها تاسال ۲۰۳۰ حداکثر در حد فعلی تثبیت می‌شود. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، این وضعیت را «آژیر قرمز برای سیاره ما» خوانده است. او گفته است این وضعیت نشان می‌دهد که دولت‌ها در هیچ جای جهان از اراده لازم برای محدود کردن افزایش دمای آب و هوا به ۱.۵ درجه و دستیابی به اهداف توافقنامه پاریس (در مورد تغییرات اقلیمی) برخوردار نیستند. دبیرکل سازمان ملل هشدار داده که کشورهای اصلی تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای باید اهداف بسیار بلند پروازانه‌تری را در زمینه کاهش این نوع گازها دنبال کنند.

بنابر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، دکتر «نیکلاس هونه» از انستیتوی جدید آب و هوا می‌گوید: اگر در مورد ۱.۵ درجه سانتیگراد (آستانه افزایش دما که کشورهای جهان در توافق اقلیمی پاریس توافق کرده‌اند از آن تجاوز نشود) جدی باشیم، یک فاصله بزرگ وجود دارد که باید جبران کنیم. او افزوده است که میزان تولید جهانی گازهای گلخانه‌ای باید نصف شود در حالی‌که طبق توافق‌های کنونی مقدار آن فقط تثبیت می‌شود و این وضعیت واقعا مطلوب نیست. بعضی از کشورها حتی برنامه‌ای در این زمینه ارایه نداده‌اند و در مورد برخی دیگر - مانند استرالیا - نظر بر این است که هیچ پیشرفت قابل توجهی نسبت به پیشنهادهای قبلی نداشته‌اند. میزان تولید گازهای گلخانه‌ای کشورهایی که در این زمینه کم‌کاری می‌کنند یا برنامه‌ای ندارند ۱۰-۱۵ درصد تولید جهانی گازهای گلخانه‌ای است. همچنین مکزیک و برزیل به دلیل فقدان پیشرفت در زمینه مقابله با تولید گازهای گلخانه‌ای با انتقاد زیادی مواجه بوده‌اند. البته نشانه‌های مثبتی هم وجود دارد. به عنوان مثال اتحادیه اروپا در مقایسه با هدف اعلام شده برای کاهش ۴۰ درصدی میزان کربن نسبت به میزان سال ۱۹۹۰، در نظر دارد این کاهش را به ۵۵ درصد برساند. به گفته دکتر هونه، هدف اتحادیه می‌توانست بیشتر باشد، اما تردیدی نیست که باز هم گام خوبی در مسیر درست برداشته شده است. او همچنین نپال، آرژانتین و انگلیس را به خاطر تعیین هدف کاهش ۶۸ درصدی تا سال ۲۰۳۰ نسبت به میزان گاز تولیدی در سال ۱۹۹۰ قابل تحسین دانسته است. انگلیس مدعی است که قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ تقریباً هیچ گاز آلاینده‌ای تولید نکند و به اصطلاح به هدف «صفر کردن تولیدخالص کربن» برسد. همچنین پیشنهاد مربوط به محدود کردن تولید کربن موسوم به طرح تعیین شده ملی برای کمک به حفظ محیط زیست حاکی از یک رقابت سازنده بین ژاپن و چین بر سر صفر کردن تولید گاز گلخانه‌ای بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران